Jak spać wygodnie w ciąży, na jakim materacu spać w ciąży?

12 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie wiesz jak spać w ciąży żeby się wyspać, godzinami szukasz wygodnej pozycji do spania, czujesz się zmęczona, boli Cię kręgosłup i nadal nie możesz zasnąć? Winne jest łóżko na którym na śpisz, nie tylko ciężarne mają duży brzuch, a jednak jakoś śpią. Podpowiadamy, jak i na czym spać żeby się w ciąży wyspać.

bezsenność w ciąży

Jesteś w ciąży i nie wiesz na czym spać i w jakiej pozycji żeby wreszcie przespać całą noc? Jeśli tak, to należysz do większości ciężarnych, które nie mogą się ułożyć do snu. Na rynku jest  się całe mnóstwo produktów, które mają ułatwić zasypianie w stanie błogosławionym. Jednak ułatwiają one tylko znalezienie względnie wygodnej pozycji. Tak czy tak rano obudzisz się  obolała, spuchnięta i prawdopodobnie już od porannych godzin będą Ci dokuczały mdłości i zgaga.  Prawda jest taka, że tylko porządny materac poprawi twój komfort snu w ciąży, sprawi że rano będziesz się budzić wypoczęta i w dobrym nastroju.

Wymiana materaca czy bezsenne noce przez 9 miesięcy?

Zastanawiasz się czy warto wymieniać materac w ciąży na wygodny? Tak, po pierwsze dlatego, że ciąża trwa aż 9 miesięcy, czyli 270 nocy, a jeśli jesteś w ciąży jest to 270 bezsennych nocy. Nie łudź się, że po porodzie je odeśpisz, przecież będziesz karmić swoje dziecko co dwie godziny, a potem co trzy godziny. Spora część noworodków i niemowląt cierpi na kolkę, która średnio trwa około 100 dni i niestety też 100 nocy. Razem z karmieniem, daje nam to kolejne 500 nocy, których nie prześpisz. A potem dziecko zaczyna ząbkować i nocne pobudki zaczynają się od nowa. Kiedy w ten sposób na to spojrzysz, ciąża jest ostatnim czasem, w ktorym możesz się naprawdę wyspać. Pod warunkiem, że zapewnisz sobie komfortowe warunki do snu. Nadal zastanawiasz się czy warto wymienić w ciąży materac na wygodny?

Komfortowy materac dla kobiet w ciąży, noworodków i niewyspanej mamy

Wymiana materaca w ciąży nie oznacza, że  jest to wydatek tylko na czas ciąży. Będziesz z niego korzystała również po narodzinach dziecka. W czasie kiedy każda sekunda snu będzie na wagę złota, a czasu kiedy nic Cię nie będzie boleć, już nawet nie będziesz pamiętać. Ponadto na twoim łóżku nie raz będzie też spało twoje nowonarodzone dziecko. Kiedy będzie on nie tylko nowy i higieniczny ale też bezpieczny dla dziecka, Ty będziesz spać spokojniej.

spanie w ciązy

Jaki materac do spania jest najlepszy dla kobiet w ciąży?

Piankowy z pianki termoelastycznej, który pod wpływem ludzkiej temperatury dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała. Kiedy śpisz na takim materacu, nie ma znaczenia, czy masz duży czy mały brzuch, ile ważysz i w którym miejscu znajduje się twój środek ciężkości.

Ponadto taki materac jest znacznie bezpieczniejszy dla malutkiego dziecko, które z pewnością nieraz z tobą zaśnie. Nie jest jeszcze “wygnieciony”, więc nie będziesz się musiała obawiać, że maluszek będzie się w nim zapadał.

Porządny materac do spania Plantpur life ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest on higieniczny, nawet po wielu miesiącach użytkowania. Ponadto jest on nasączony naturalnymi olejami, a jego pokrowiec powstał z antybakteryjnej gęsto tkanej tkaniny, która nie przepuszcza kurzu i roztoczy. Wszystkie materace Plantpur kupujesz w zestawie z materacem nawierzchniowym. Jest to dodatkowy materac z topem przystosowanym do prania w pralce, który jest montowany na zamek błyskawiczny, dzięki czemu jest niewyczuwalny w czasie snu i łatwo się go demontuje.

Jakie dolegliwości ciążowe wyeliminujesz śpiąc na materacu piankowym?

  • Problem z bezsennością, która najczęściej jest spowodowana brakiem komfortu podczas leżenia.
  • Ból kręgosłupa, spanie w wymuszonej niewygodnej pozycji, w której kręgosłup jest wygięty, a jego mięśnie są napięte, powoduje złe samopoczucie i ból po przebudzeniu. Ponadto wielomiesięczne narażanie kręgosłupa na taki wysiłek, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne na całe życie.
  • Skurcze łydek, towarzyszą większości ciężarnych kobiet, a wywołanie są niewłaściwą pozycją nóg w czasie snu i odpoczynku.
  • drętwienie kończyn, powstaje gdy ciało nie ma odpowiedniego podparcia i cały jego ciężar w czasie snu przenosi się na nie.
  • Ból mięśni brzucha, warto zaznaczyć, że uszkodzone mięśnie brzucha są odczuwalne również wiele lat po narodzinach dziecka.
  • Zgaga, śpiąc w wygodnej anatomicznej pozycji, w mniejszym stopniu przygniatasz żołądek, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tej uciążliwej dolegliwości.
  • Napięciowy ból głowy, który występuje u kobiet w ciąży przez ułożenie kręgosłupa w niewłaściwej pozycji w nocy.

materac do spania w ciąży

Jakie cechy ma dobry materac do spania w ciąży?

  • Jest elastyczny pod wpływem temperatury ciała
  • Umożliwia spanie w anatomicznej pozycji
  • Jest wolny od alergenów
  • Jest wolny od substancji chemicznych np. klei
  • Ma właściwości antyalergiczne
  • Ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe
  • Jest odporny na tworzenie się grzybów i pleśni wewnątrz materaca
  • Jest łatwy do utrzymania w czystości.

Wyeliminuj szkodliwe chemiczne substancje ze swojego łóżka, zanieczyszczenia, bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby i śpij spokojnie.

Skóra kobiet w ciąży jest znacznie bardziej narażona na wszelkie uczulenia i alergie. Śpiąc na zwykłym materacu, w rzeczywistości śpisz w łóżku pełnym roztoczy, ich odchodów, grzybów i pleśni. Ponadto masz kontakt z oparami substancji chemicznych, które występują w tanich klejach stosowanych do spajania poszczególnych warstw. Zatem jeśli chcesz, uniknąć kontaktu z kurzem, całym mnóstwem silnych alergenów i szkodliwych substancji chemicznych. Jak najszybciej wymień materac na nowy.

W materacach piankowych Plantpur tradycyjne kleje zostały zastąpione mieszanką naturalnych żywic. Tkanina z której powstaje pokrowiec jest wzbogacona srebrną nitką, która ma właściwości antybakteryjne. Gęsto tkany pokrowiec nie przepuszcza kurzu, a więc we wnętrzu twojego materaca nie tworzą się kolonie roztoczy. Materac nawierzchniowy zatrzymuje wilgoć, czyli pot. Dorosły człowiek w ciągu jednej nocy wydala około 300 ml potu, a kobieta w ciąży znacznie więcej. Zatrzymanie wilgoci w topie nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów w materacu właściwym. Oleje naturalne, którymi są nasączone omawiane materace ułatwiają zasypianie.

Co zamiast nowego materaca w ciąży?

W zasadzie nie ma alternatyw dla piankowego materaca, tylko termoelastyczny materac piankowy jest w stanie przystosować się do anatomicznego kształtu ciała. Mimo to wiele kobiet zamiast wymienić materac kupuje poduszki, rogale i węże do spania dla ciężarnych. Szybko jednak okazuje się, że kiedy brzuch urośnie, (a przecież rośnie on przez całe 9 miesięcy) trzeba kupić kolejną poduszkę. Ponadto takie rozwiązanie nie eliminuje bółu kręgosłupa, mięśni czy opuchniętych nóg. Dodatkowo poduszka dla ciężarnych nie wyeliminuje również problemu z roztoczami, pleśnią, grzybami i nie zapewnią naszemu nowonarodzonemu dziecku bezpiecznych i higienicznych warunków do spania.

Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Nawet jeśli dotychczas spałaś tylko i wyłącznie na wznak, spanie na plecach w ciąży nie jest polecane. Po pierwsze dlatego, że może powodować zgagę. Po drugie ponieważ twój brzuch będzie naciskał na przeponę i już po kilku minutach zaczniesz odczuwać problemy z oddychanie.

Na brzuchu to kolejna pozycja, które lepiej unikać w ciąży, ponieważ możesz uciskać na dziecko.

Spanie na boku jest najlepszym rozwiązaniem ale nie w pozycji na baczność. Najlepiej wyśpisz się w pozycji bocznej embrionalnej. Warto zaznaczyć, że ciężarna nie powinna spać na prawym boku, ponieważ może to ograniczać przepływ krwi do serca. Jednak spanie całą noc w jednej pozycji, też nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego pamiętaj, żeby od czasu do czasu zmienić pozycję nawet na chwilę. Rozprostuj nogi, obróć się na drugi bok, połóż się na chwilę na plecach, ale nie zasypiaj tak. Potem wróć do bezpiecznej polecanej pozycji i śpij spokojnie przez całą noc.

Mimo, że wiele kobiet, zgłasza że po zamianie materaca na piankowy, nie odczuwa żadnych nocnych dolegliwości i nie ma potrzeby zmiany pozycji. Warto, poruszać od czasu do czasu nogami i rozprostować rozluźnić wszystkie mięśnie.