Jak przygotować psa na przyjście dziecka
Kiedy dowiadujesz się, że będziesz mamą to Twój świat zmienia się diametralnie. Zaczynasz kupować najpotrzebniejsze rzeczy, dokonujesz poprawek w rozkładzie swojego dnia i kupujesz książki o dzieciach. Jednym słowem starasz się jak najlepiej przygotować na przyjście dziecka. Co jednak jeżeli posiadasz psa?
Wtedy musisz pomyśleć również i o nim. Dla niego, to również jest wielka zmiana w życiu i nowy członek stada. Należy odpowiednio poinformować zwierzaka o tak wielkim przeżyciu, oraz zadbać o to, aby na pewno zaakceptował maluszka. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć i o czym pamiętać?
Jeszcze przed
Nastawienie
Przede wszystkim zacznij od swojego nastawienia. Nie możesz stawiać psa na pierwszym miejscu, nie może być on przez całą dobę w centrum zainteresowania. Staraj się od razu nie reagować na każde jego zaczepki, czy proszenie. Po narodzinach dziecka nie zawsze będziesz mieć czas, aby natychmiast spełnić zachcianki psa. W tej sposób nauczysz go cierpliwości oraz spokoju.
Łóżko
Jeżeli do tej pory pies spał z Tobą w łóżku, to czas najwyższy nauczyć go spania osobno, lub wchodzenia tylko i wyłącznie na Twoje zaproszenie. W pierwszych miesiącach maluszek będzie leżał zapewne obok Ciebie i wtedy może nie być miejsca dla psa. Oczywiście zrób to powoli i delikatnie, od czasu do czasu tylko zapraszając go do łóżka.
Dźwięki i obrazy
Warto oswoić psiaka z nieznanymi mu do tej pory dźwiękami np. płaczem dziecka. Zacznij od bardzo cichego nagrania i stopniowo zwiększaj głośność obserwując jego zachowanie. Najlepiej rób to podczas zabawy, czy karmienia, aby kojarzyło mu się to z czymś pozytywnym.
Możesz również zakupić lalkę i ponosić ją trochę na rękach, aby pies zapoznał się z takim widokiem.Jeżeli czworonóg ma tendencję do skakania podczas zabawy, czy ekscytacji warto nad tym popracować, aby przypadkiem nie zrobił dziecku krzywdy.
Dotyk
Jak tylko dziecko zacznie raczkować z pewnością będzie próbowało zapoznać się bliżej z futrzastym stworzeniem. Postaraj się przyzwyczaić go do dotyku w różnych miejscach, aby uniknąć nerwowych sytuacji.
Już po
Kiedy dziecko się urodzi, tuż przed przyjazdem do domu przywieź psu kocyk, czy ubranko dziecka. W ten sposób wcześniej zapozna się z nowym zapachem. Dodatkowo możesz w tym samym momencie podać mu smakołyk, co wzmocni pozytywne doznanie.
Przywitanie
Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne i należy je odpowiednio wykonać. Najpierw poświęć psu chwilę uwagi, ponieważ on z pewnością tęsknił pod Twoją nieobecność. W ten sposób nie poczuje się odrzucony. Po tym wszystkim poczekaj, aż psiak wejdzie w stan spokojny i uległy. Następnie pozwól psu delikatnie obwąchać maleństwo. Atmosfera powinna być przyjazna i spokojna.
Nie izoluj
Nowy członek rodziny nie powinien powodować, że pies pójdzie w odstawkę. Ważne są dla niego regularne spacery, karmienie i pora na pieszczochy. Podczas opieki nad dzieckiem nie odpychaj psa. Pozwól mu uczestniczyć w tym wszystkim razem z Tobą.
Pod jednym dachem
Nie martw się o higienę psa, ponieważ nawet pediatrzy radzą, by nie unikać kontaktu dziecka z czworonogiem. Dzięki temu staje się maluch odporny na różne drobnoustroje i w przyszłości nie będzie mieć skłonności do alergii, przeziębień, czy innych infekcji. W sytuacji kiedy pies poliże rączkę, lub buzię niemowlęcia nie każ go za to.
Ważne jest również regularne odrobaczanie psa, aby zapewnić bezpieczeństwo kontaktów. Zachowaj również rozsądek i pomimo całkowitego zaufania do czworonoga, to nie zostawiaj go sam na sam z maluchem. Pupil może po prostu nie chcący skoczyć na dziecko, zadrapać, czy popchnąć. Musimy go na uczyć odpowiedniego obchodzenia się z dzieckiem, a wszystko będzie idealne.
zobacz również:
- Dlaczego warto mieć psa?
- Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?
- Dzień Psa – jaka rasa najlepsza dla rodziny?
- Delfinoterapia – na czym polega i jakie są efekty leczenia?