Jak przygotować psa na przyjście dziecka

19 kwietnia 2017, dodał: Deme

 

Kiedy dowiadujesz się, że będziesz mamą to Twój świat zmienia się diametralnie. Zaczynasz kupować najpotrzebniejsze rzeczy, dokonujesz poprawek w rozkładzie swojego dnia i kupujesz książki o dzieciach. Jednym słowem starasz się jak najlepiej przygotować na przyjście dziecka. Co jednak jeżeli posiadasz psa?

Wtedy musisz pomyśleć również i o nim. Dla niego, to również jest wielka zmiana w życiu i nowy członek stada. Należy odpowiednio poinformować zwierzaka o tak wielkim przeżyciu, oraz zadbać o to, aby na pewno zaakceptował maluszka. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć i o czym pamiętać?

Jeszcze przed

Nastawienie

Przede wszystkim zacznij od swojego nastawienia. Nie możesz stawiać psa na pierwszym miejscu, nie może być on przez całą dobę w centrum zainteresowania. Staraj się od razu nie reagować na każde jego zaczepki, czy proszenie. Po narodzinach dziecka nie zawsze będziesz mieć czas, aby natychmiast spełnić zachcianki psa. W tej sposób nauczysz go cierpliwości oraz spokoju.

Łóżko

Jeżeli do tej pory pies spał z Tobą w łóżku, to czas najwyższy nauczyć go spania osobno, lub wchodzenia tylko i wyłącznie na Twoje zaproszenie. W pierwszych miesiącach maluszek będzie leżał zapewne obok Ciebie i wtedy może nie być miejsca dla psa. Oczywiście zrób to powoli i delikatnie, od czasu do czasu tylko zapraszając go do łóżka.

Dźwięki i obrazy

Warto oswoić psiaka z nieznanymi mu do tej pory dźwiękami np. płaczem dziecka. Zacznij od bardzo cichego nagrania i stopniowo zwiększaj głośność obserwując jego zachowanie. Najlepiej rób to podczas zabawy, czy karmienia, aby kojarzyło mu się to z czymś pozytywnym.

Możesz również zakupić lalkę i ponosić ją trochę na rękach, aby pies zapoznał się z takim widokiem.Jeżeli czworonóg ma tendencję do skakania podczas zabawy, czy ekscytacji warto nad tym popracować, aby przypadkiem nie zrobił dziecku krzywdy.

Dotyk

Jak tylko dziecko zacznie raczkować z pewnością będzie próbowało zapoznać się bliżej z futrzastym stworzeniem. Postaraj się przyzwyczaić go do dotyku w różnych miejscach, aby uniknąć nerwowych sytuacji.

Już po

Kiedy dziecko się urodzi, tuż przed przyjazdem do domu przywieź psu kocyk, czy ubranko dziecka. W ten sposób wcześniej zapozna się z nowym zapachem. Dodatkowo możesz w tym samym momencie podać mu smakołyk, co wzmocni pozytywne doznanie.

Przywitanie

Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne i należy je odpowiednio wykonać. Najpierw poświęć psu chwilę uwagi, ponieważ on z pewnością tęsknił pod Twoją nieobecność. W ten sposób nie poczuje się odrzucony. Po tym wszystkim poczekaj, aż psiak wejdzie w stan spokojny  i uległy. Następnie pozwól psu delikatnie obwąchać maleństwo. Atmosfera powinna być przyjazna i spokojna.

Nie izoluj 

Nowy członek rodziny nie powinien powodować, że pies pójdzie w odstawkę. Ważne są dla niego regularne spacery, karmienie i pora na pieszczochy. Podczas opieki nad dzieckiem nie odpychaj psa. Pozwól mu uczestniczyć w tym wszystkim razem z Tobą.

Pod jednym dachem

Nie martw się o higienę psa, ponieważ nawet pediatrzy radzą, by nie unikać kontaktu dziecka z czworonogiem. Dzięki temu staje się maluch odporny na różne drobnoustroje i w przyszłości nie będzie mieć skłonności do alergii, przeziębień, czy innych infekcji. W sytuacji kiedy pies poliże rączkę, lub buzię niemowlęcia nie każ go za to.

Ważne jest również regularne odrobaczanie psa, aby zapewnić bezpieczeństwo kontaktów. Zachowaj również rozsądek i pomimo całkowitego zaufania do czworonoga, to nie zostawiaj go sam na sam z maluchem. Pupil może po prostu nie chcący skoczyć na dziecko, zadrapać, czy popchnąć. Musimy go na uczyć odpowiedniego obchodzenia się z dzieckiem, a wszystko będzie idealne.

 

zobacz również:

  1. Dlaczego warto mieć psa?
  2. Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?
  3. Dzień Psa – jaka rasa najlepsza dla rodziny?
  4. Delfinoterapia – na czym polega i jakie są efekty leczenia?

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

Jakie studia wybrać?
Za moich czasów jak chodziłam, to to jak chcesz płacić czesne zależało od Ciebie,...
Powiekszenie biustu
Co sadzicie o takiej operacji? Nie ukrywam, że moj biust od zawsze stanowil...
zamienniki do drukarki
jakich zamienników do drukarki używacie? Co sądzicie o zamiennikach active jet?