Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?
Śniadanie jest niezbędną inwestycja w udany dzień. Nie tylko dodaje energii na cały aktywny dzień, ale także poprawia nastrój i decyduje o tym czy dzień spędzimy aktywnie czy też do południa będziemy walczyć z sennością. Po wartościowym posiłku jesteśmy bardziej wydolni w pracy, poza tym odporniejsi na stres i wszelkie choroby.
Posiłek ten jest szczególnie istotny, nie tylko w diecie dzieci. Odpowiednio skomponowane śniadanie, daje nam siłę, zapewnia aktywność oraz dobre samopoczucie. Dzięki niemu nie odczuwamy głodu zaraz po przyjściu do pracy i możemy skupić się na tym co istotne.
Śniadanie powinno stanowić 25 – 30 % całkowitego, dziennego zapotrzebowania na energię.
Jedną z podstawowych zasad diety jest różnorodność. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia – w tym śniadań. Prawidłowo zbilansowane śniadanie musi zawierać wszystkie składniki odżywcze węglowodany, białka, a w mniejszej ilości także tłuszcze.
Pieczywo pszenne spożywaj zamiennie z grahamką, bułką z ziarnami czy, jeśli lubisz waflami ryżowymi. Najlepiej jeśli jak najczęściej pojawiało się pieczywo pełnoziarniste, bogate w witamin, składniki mineralne i błonnik.
Ser biały z kiełkami, szczypiorkiem i rzodkiewką, to dobry pomysł na śniadanie, jednak nie codziennie. Co drugi dzień możesz zastąpić serek wędliną, serem żółtym lub pastą jajeczną lub z ryby wędzonej. Zawsze z dodatkiem warzyw: pomidora, szczypiorku, rzeżuchy, cykorii czy rukoli.
Zamiennie z kanapkami spożywaj musli – jednak zawsze niech to będzie własnoręcznie zrobione musli z płatków wielozbożowych. Wymieszaj w dużym słoiku płatki orkiszowe, żytnie, owsiane, jęczmienne, gryczane, otręby pszenne lub owsiane, zarodki pszenne. Dodaj do tego ulubione orzechy, migdały oraz owoce suszone i masz gotowe energetyczne śniadanie pełne minerałów, błonnika oraz witamin. Do każdej porcji dorzuć świeży owoc – mogą być to owoce sezonowe, jak truskawki czy jagody, zimą dodaj banana lub pół pomarańczy. Jak najrzadziej sięgaj po gotowe mieszanki musli z dodatkiem owoców kandyzowanych lub płatków z posypką cukrową, omijaj szerokim łukiem płatki kukurydziane oraz wszelkie słodkie (bananowe, cynamonowe itp.) są bogate w cukier oraz … sól! Nie powinny znajdować się w zdrowej diecie, tym bardziej jako posiłek śniadaniowy!
Świetnym pomysłem na śniadanie jest posiłek z dodatkiem kaszy jaglanej, z powodzeniem można ją włączać do diety – jak najczęściej! Jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów i jako jedyne zboże ma odczyn zasadowy, zawiera także lecytynę, która ma zbawienny wpływ na pracę mózgu oraz krzemionkę, bardzo rzadko występującą w produktach spożywczych, która zbawiennie działa na paznokcie, zęby, włosy, skórę oraz stawy. Kasza ta ma także sporo skrobi, dużo białka, witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Z mlekiem i owocami stanowi pełnowartościowy posiłek, idealny na rozpoczęcie dnia..
Śniadanie jest do tego stopnia ważnym posiłkiem, że doczekało się nawet swojego święta! Dzień Zdrowego Śniadania obchodzimy 8 listopada!
Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Zdrowe śniadanie dla dzieci w wieku szkolnym
- Wykwintne śniadanie: jajka zapiekane w foremkach z dodatkami
- Przepisy na smaczne śniadania naszych czytelników
- Jajecznica na różne sposoby