URODA I ZDROWIE

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców?

27 grudnia 2013, dodał: bugajkatarzyna

Rozwód – jest to decyzja trudna do podjęcia dla obojga małżonków, bez względu na przyczynę rozstania. W wielu przypadkach nie odbywa się on w pokojowej atmosferze. Decyzja i sytuacja jest dużo trudniejsza, gdy w małżeństwie są dzieci i należy im uświadomić nową sytuację.

4b681ac0-0f66-4ba1-879b-52d13e83ae5e_20090911115409_Rozstanie43 Bez względu na reakcję, dzieci muszą być poinformowane o rozwodzie rodziców szczególnie, gdy jedno z małżonków się wyprowadza. Taka jasna sytuacja pozwoli dzieciom na nowo uporządkować świat. Na samym początku, nie należy używać słowa, rozwód”, bo dzieci są świadome, że wiążą się z tym same złe rzeczy. Najlepiej powiedzieć o rozstaniu. Nie należy mówić wszystkiego od razu, ponieważ w zależności od wieku dziecka pewne kwestie należy mu wytłumaczyć, gdy podrośnie.

Rozwód – porady prawnika – wejdź na Forum >>

Rozmowa z dzieckiem nie może być spontaniczna, należy się do niej starannie przygotować, powinien uczestniczyć w niej zarówno ojciec, jak i matka.  Powinno się przeznaczyć na nią dużo czasu oraz odciąć się od świata zewnętrznego, aby nikt nam w niej nie przeszkadzał – czyli np. wyłączyć telefon komórkowy. Rodzice powinni podkreślić, że relacje między nimi a dziećmi się nie zmienią. Nie należy podczas tej rozmowy podnosić głosu, krzyczeć ani obwiniać siebie nawzajem. Trzeba pamiętać, że ta rozmowa zostanie zapamiętana do końca życia dziecka, dlatego każde słowo, które wypowiemy, powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Najlepiej rozmowę przeprowadzić na neutralnym gruncie, aby dom nie przypominał dziecku o tej sytuacji traumatycznej dla niego.

Jakie błędy popełnialiście przy rozstaniach? >>

Można spróbować porozmawiać z psychoterapeutą, który na pewno doradzi, jak powinien dokładnie wyglądać przebieg tej rozmowy, bądź –  jeśli dziecko zbyt gwałtownie zareaguje – skorzystać z jego pomocy, aby porozmawiał z dzieckiem.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak rozwijać pracowników
To oczywiste, że najlepiej wysyłać pracowników na regularne szkolenia, które podniosą ich kwalifikację,...
Spadek - ile podatku się płaci?
To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może...
Odpoczynek
Dla mnie najlepszy wypoczynek to z moim mężem i dziećmi nad Bałtykiem....
Ochrona danych osobowych
Ochrona danych to poważny obowiązek, który spoczywa na każdym właścicielu firmy. Jest...