Jak pielęgnować drzewko bonsai

3 września 2020, dodał: EKSPERTKA
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Drzewko bonsai to wyjątkowa roślina, która przypomina miniaturowe drzewo. Jednak wymaga przestrzegania kilku zasad, aby mogła rosnąć pięknie i długo żyć. Zobaczcie poradnik jak dbać o drzewko bonsai.

Co nieco o bonsai

Słowo bonsai, nie znajduje swojego odpowiednika w języku polskim. Można jedynie podzielić je na pół, dzięki czemu uzyskamy bon – płaska taca, pojemnik oraz sai – roślina. Sztuka bonsai narodziła się w Chinach. Jest to uprawianie drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Bonsai powstają z drzew długowiecznych typu sosna, cis, świerk, czy dąb. W tej sztuce ważne są również style, czyli kształt rośliny, czy kąt nachylenia.  Drzewko bonsai powstaje przez wiele lat, podczas których trzeba je pielęgnować, przycinać i dbać. Zazwyczaj do doniczek bonsai dodaje się kamienie lub inne rośliny, dzięki którym powstaje piękny i oryginalny krajobraz.

Pielęgnacja

Drzewko bonsai to roślina, która zdecydowanie wymaga więcej pielęgnacji i troski niż tradycyjne rośliny domowe. Nie jest to łatwe zadanie i z pewnością wymaga odpowiedniego przygotowania.  Zacznijmy od tego, że bonsai sadzi się w płaskich doniczkach, ale jest jeden wyjątek – formy kaskadowe umieszcza się w wysokich doniczkach.  Niestety płaskie doniczki sprawiają, że system korzeniowy jest bardzo wrażliwy na przesychanie. Z tego powodu zaleca się stosowanie specjalnego podłoża jakim są mieszanki gliny, torfu czy gruboziarnistego piasku. Doniczka powinna również posiadać na dnie spore otwory, do odprowadzania nadmiaru wody.

Jeżeli chodzi o podlewanie to najlepiej podlewać codziennie odrobiną wody, tak aby podłoże nigdy nie było całkowicie przesuszone. Nadmiar wody zawsze wylewaj z podstawki, aby nie rozwinęły się choroby gnilne. Podczas sezonu wegetacyjnego należy wybrać wodę o niskiej zawartości wapnia oraz temperaturze pokojowej, z kolei podczas upałów możesz podlewać drzewko nawet dwa razy dziennie. Jesienią oraz zimą ogranicz podlewanie.

Kolejnym ważnym elementem jest kwestia nawożenia drzewka. Bonsai potrzebuje zarówno mikro jak i makro elementów, do prawidłowego rozwoju. Jak już wspominałam mamy kilka rodzai bonsai, dlatego nawóz, jego stężenie oraz termin nawożenia musicie odpowiednio dopasować do wymagań konkretnego gatunku. Na rynku znajdziecie na pewno sporo nawozów oraz załączoną instrukcję od producenta, jak prawidłowo je stosować.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak pielęgnować drzewko bonsai

  1. avatar Magda pisze:

    Mój kot każde wykańcza!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...