URODA I ZDROWIE

Jak odpowiednio dobrać soczewki?

6 listopada 2020, dodał: Redakcja

Soczewki kontaktowe wybierane są przez coraz większą liczbę osób z wadą wzroku. Powodów popularności soczewek kontaktowych jest wiele – od wygody, aż do możliwości skorygowania nimi każdej diagnozowanej obecnie wady wzroku. Decydując się jednak na noszenie soczewek kontaktowych, trzeba zadbać o ich odpowiednie dopasowanie. Taki wybór zagwarantuje komfort ich noszenia, a także właściwie zniweluje wadę, zapewniając ostrość widzenia. Na czym polega dobór soczewek kontaktowych?

soczewka

 

Od czego zależy wybór soczewek?

To, jakie soczewki się dobierze, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście posiadana wada wzroku. Nie jest ona jednak jedynym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze soczewek. Liczy się również to, czy soczewki jest się w stanie odpowiednio pielęgnować, czy też woli się wyrzucać po jednym dniu. Pod uwagę trzeba również wziąć też ewentualne problemy przy zdejmowaniu i zakładaniu soczewek – jeśli są one duże, warto zdecydować się na szkła, które można nosić przez dłuższy czas.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Obecnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Astygmatykom polecane są te toryczne. W przypadku osób cierpiących na starowzroczność i inne zaburzenia akomodacji najlepszym wyborem będą soczewki multifokalne. Dobór soczewek kontaktowych skupia się jednak nie tylko na wyborze ich rodzaju. Zdecydować należy również, jaki będzie ich tryb noszenia. Proponowane rozwiązania to szkła:

  • jednodniowe, które wyrzuca się po 24 godzinach od założenia i które nie wymagają pielęgnacji, 
  • dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, czyli te przeznaczone do stosowania przez określony czas; wybierając je, należy pamiętać o codziennym zdejmowaniu szkieł i ich właściwym przechowywaniu oraz pielęgnacji; po upływie czasu przydatności do użytku soczewek należy wymieniać na nowe o tych samych parametrach;
  • day&night, czyli do ciągłego noszenia; można nosić je w dzień i w nocy (bez zdejmowania) przez określony czas – zazwyczaj 7 dni; zastosowana jest w nich nowoczesna metoda, która sprawia, że nie przepuszczają one powietrza, a więc są bezpieczne.

Soczewki kontaktowe – dobór u specjalisty

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który bez problemu kupić można bez recepty. Dostępne są one nie tylko w salonach okulistycznych czy aptekach, ale także w wielu sklepach internetowych. Szeroki wybór sprawia, że wiele osób stawia na samodzielny dobór soczewek kontaktowy, kierują się np. mocą wcześniej noszonych okularów. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie. Źle dobrane szkła nie tylko negatywnie wpłyną na komfort noszenia, ale także mogą pogorszyć wadę czy niewłaściwie ją korygować. To, dlatego odwiedzenie takich salonów jak Strefaoczu.pl w Lublinie staje się koniecznością. W

gabinecie okulisty lub optometrysty zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą ustalić wadę wzroku i najlepszą metodę jej korekcji. Lekarz, aby dobrać soczewki, powinien wykonać tzw. badanie soczewkowe, które obejmuje pomiar ostrości wzroku i pomiar rogówki, ustalić wadę refrakcji oka, zweryfikować stan przedniego odcinka oka, ocenić wydzielanie się łez. Wizyta u okulisty czy optometrysty uzupełniona jest też o wywiad lekarski. Jego celem jest udzielenie pacjentowi, jaki typ soczewek (jednodniowe czy czasowe) będą najlepsze. Lekarz w czasie wywiadu zapyta o styl życia, uprawiane sporty, choroby towarzyszące. Badanie soczewkowe obejmuje również instruktaż w zakresie zakładania, zdejmowania i dbałości o szkła kontaktowe. Dobór soczewek kontaktowych u okulisty/optometrysty i powiązane z tym badania nie są procedurami inwazyjnymi, nie wywołują bólu i dyskomfortu, a także nie wymagają rekonwalescencji czy rezygnowania z dotychczasowej aktywności. Badanie soczewkowe trwa do 60 minut.

Gdzie wykonać badanie na dobór soczewek kontaktowych?

Dobór soczewek kontaktowych może być przeprowadzony w gabinecie okulisty lub optometrysty. Specjaliści z tego zakresu mają wykształcenie pozwalające wykrywać wady wzroku i dobierać metody ich korekcji. Gabinety optometrystów znaleźć można we wszystkich większych miastach Polski. W Lublinie na badanie soczewkowe zaprasza m.in. salon optyczny Sferaoczu.pl.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz