Charakterystyka rezonansu magnetycznego głowy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Charakterystyka rezonansu magnetycznego głowy

6 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rezonans magnetyczny głowy to nowoczesne oraz niezwykle dokładne badanie głowy, dzięki któremu możliwe jest ukazanie kompletnego przekroju narządów wewnętrznych pacjenta w każdej możliwej płaszczyźnie. Jak wygląda działanie tego badania? Jak przebieg? Do czego się je wykorzystuje? Przekonajmy się!

rezonans

Działanie rezonansu magnetycznego głowy – co warto wiedzieć?

Rezonans magnetyczny głowy, czy też z języka angielskiego magnetic resonance imaging, a w skrócie MRI wykorzystuje magnetyczne cechy atomów. Wszyscy doskonale wiemy, że to właśnie z nich składa się ciało każdego człowieka. W związku z tym do przeprowadzanie badania konieczne jest bardzo silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz oczywiście komputer, bez którego niemożliwe byłyby zamienienie danych na potrzebne obrazy. Do sprzętów używane są magnesy, które różnią się stopniem natężenia. Wraz ze wzrostem magnesu, wynik rezonansu magnetycznego głowy będzie dokładniejszy. Bezpieczne oraz efektywne przeprowadzenie badanie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy aparat odizolowany jest od pozostałych urządzeń, jakie emitują wszelkie fale elektromagnetyczne. Właśnie dlatego urządzenia służące do wykonywania badania głowy rezonansem znajdują się w tak zwanych klatkach Faradaya. Co to jest? To odpowiednio przygotowana konstrukcja, w której metalowy ekran jest dokładnie chroniony przed polem elektrostatycznym.

rezonans2

 

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Rezonans Toruń to zupełnie bezpieczne oraz bezbolesne badanie. W związku z tym nie prowadzi on do żadnych reakcji biologicznych. Tym samym rezonans magnetyczny głowy nie niesie za sobą skutków ubocznych, które mogłyby uniemożliwiać prowadzenie samochodu, czy też bezproblemowe powrócenie do codziennych obowiązków. Mimo tego, że siła pola magnetycznego, jakie wytwarzane jest przez aparat, jest około 20 000 razy większa niż ziemskie, to nie wpływa to negatywnie na nasze zdrowie.

W jaki sposób przygotować się do rezonansu magnetycznego głowy?

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z jakiegokolwiek makijażu, czy też stosowania lakieru do włosów. Wszelkiego rodzaju kosmetyki zawierają drobinki metali, dlatego w dniu badania warto z nich po prostu zrezygnować. W przeciwnym razie wynik badania może być zakłamany, a tego nie chce przecież nikt z nas. Nie możemy również nie wspomnieć, że badania ma miejsce w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 26 stopni Celsjusza. W związku z tym nie warto ubierać się zbyt grubo. Zanim przejdziemy do samego badania, będziemy musieli również pozbyć się wszystkich metalowych rzeczy, jednak o tym poinformuje nas specjalista.

para

Do czego wykorzystuje się rezonans magnetyczny głowy?

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala na diagnozowanie takich chorób jak tętnika mózgu oraz inne nowotwory, stwardnienie rozsiane, choroby otępienne. Co więcej, dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić strukturę okolicy przysadki mózgowej, tylne obszary jamy czaszki, oczodoły, anatomiczną strukturę kanału kręgowego. Warto także zaznaczyć, że rezonans okazuje się również przydatny w trakcie ustalania zmian w klatce piersiowej, czy też narządach rodnych.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz