Jak dobrze wejść w nowy rok? Garść przydatnych porad
Początek nowego roku to czas postanowień, w którym wiele osób planuje zmienić w swoim życiu coś na lepsze, bardziej zadbać o siebie albo relacje z innymi. Niestety wiele z tych postanowień nie jest w stanie przetrwać choćby przez nierealne cele czy ogólnikowe założenia. Jak rzeczywiście coś zmienić, żeby ten rok okazał się lepszy niż poprzedni? Przede wszystkim skup się na tym, co ważne, mianowicie własnym zdrowiu, rozwoju, relacjach z ludźmi, a także czasie, którego ciągle jest za mało.
Zadbaj o swoje zdrowie
Niestety Polacy nie przodują pod kątem dbania o swoje zdrowie ani na tle świata, ani nawet na tle Europy. Do spraw związanych ze zdrowiem często podchodzi się z pewnym dystansem i obojętnością, a przecież to właśnie od zdrowia w ogromnym stopniu zależy samopoczucie i kondycja.
Chcesz o siebie zadbać? Zacznij od diety i aktywności fizycznej, ale nie twórz nierealnych postanowień, na których realizację brakuje Ci motywacji. Na początku w zupełności wystarczy, jeśli zrezygnujesz z niezdrowych fast foodów i zaczniesz gotować w domu. Jeśli nie masz czasu na treningi, nic straconego – przejdź się pieszo do pracy, wybierz rower zamiast samochodu i schody zamiast windy. Zyskaj więcej sił, troszcząc się o swoją kondycję, a zauważysz różnicę we wszystkich sferach życia.
Pod kątem zdrowia pamiętaj również o badaniach profilaktycznych. Podstawowe takie jak morfologia krwi, stężenie glukozy, OB i badanie moczu powinno się powtarzać raz w roku. Jeżeli w minionych latach nie kontrolowałeś stanu swojego zdrowia, umów się także na USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, które zaleca się powtarzać co 3 lata. (1)
Zaplanuj swój rozwój
Rozwój często kojarzy się z pracą zawodową i rzeczywiście może jej dotyczyć, jednak wcale nie musi. Człowiek uczy się całe życie i nie zawsze oznacza to wyłącznie naukę umiejętności, z których będzie mógł czerpać korzyści materialne. Tak, jak zaleca się dbać o kondycję ciała przez regularną aktywność fizyczną, tak i sprawność mózgu można ćwiczyć, jeśli tylko nie przestaje się stawiać przed nim wyzwań.
Rozwijaj się w wybranym przez siebie kierunku. Może chcesz otrzymać lepiej płatne stanowisko w pracy i już zacząć zbierać pod nie doświadczenie? Możesz również nauczyć się nowego języka, wybrać się na studia podyplomowe, ukończyć ciekawy kurs, znaleźć nowe hobby, albo czytać więcej książek.
Sam zdecyduj, czym chcesz się zając, postaraj się jednak nie spędzać całego wolnego czasu bezczynnie. Inwestując we własny rozwój, poszerzasz swoje horyzonty, stajesz się ciekawszym człowiekiem, a zarazem sam czujesz się lepiej pod kątem kondycji psychicznej i pewności siebie.
Doceń ludzi dokoła siebie
Jak pisał Ernest Hemingway, żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Ludzie potrzebują swojego wzajemnego towarzystwa. Z jednej strony trudno jest znać się na wszystkim, a bliscy mogą pomóc tam, gdzie samemu ma się pewne trudności. Z drugiej natomiast obecność innych ludzi jest całkowicie niezbędna dla równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia, nawet w przypadku introwertyków, którzy potrzebują mniejszej ilości kontaktów międzyludzkich.
Dbaj o relacje z bliskimi Ci osobami. Staraj się znaleźć czas dla rodziny i przyjaciół, nawet jeśli czasem ma się to odbyć kosztem obowiązków. Sprzątanie mieszkania może poczekać, w przeciwieństwie do dziecka, które szuka pochwały po ułożeniu rekordowo wysokiej wieży z klocków albo przyjaciół wybierających się na kręgle. To właśnie takie chwile wspomina się po latach, a nie kolejny wieczór spędzony nad pracą bądź myciem naczyń.
Mądrze zarządzaj swoim czasem
Praca, obowiązki domowe, rodzina, odpoczynek – to nie koniec, a wszystko trzeba jakoś zmieścić w ograniczonej dobie. Bardzo wielu narzeka na brak wolnego czasu i trudności z jego organizacją w taki sposób, żeby zdążyć ze wszystkimi obowiązkami. Jeśli ten problem dotyczy i Ciebie, jak najszybciej zacznij planować swój czas. Jeżeli masz problem z zapamiętywaniem dużej ilości obowiązków i chcesz zrzucić z siebie ten ciężar, zacznij prowadzić kalendarz i spisuj w nim wszystko, co masz do zrobienia.
Swój czas zaleca się dzielić na trzy najważniejsze części, mianowicie: przeznaczony na pracę zawodową, sen oraz rozrywkę. Koniecznie kontroluj, aby czas na pracę nie przedłużał się kosztem odpoczynku, ponieważ szybko doprowadzi Cię to do przemęczenia, frustracji, a nawet wypalenia zawodowego. Uważaj także na tak zwanych złodziei czasu, jak na przykład portale społecznościowe. Przeglądając je, nietrudno stracić nawet kilka godzin, nie będąc w pełni świadomym upływającego czasu.
Źródła:
(1) https://www.zwrotnikraka.pl/kalendarz-badan-profilaktycznych-kobieta-mezczyzna/