Jak długo ważna jest e-recepta online?

5 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zapewne większość z nas doświadczyła chociaż raz choroby, która utrudniała normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach zażycie leków jest konieczne, by poprawić swoje samopoczucie i móc wykonywać codzienne obowiązki. Aby załagodzić i zniwelować symptomy schorzenia, warto zdecydować się na skorzystanie z recepty elektronicznej. E-recepta online to niezwykle wygodne i innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia dostęp do różnego rodzaju medykamentów. Jak ją nabyć i przez ile jest ważna? Odpowiadamy.

Czym różni się recepta elektroniczna od papierowej?

Różnica między tradycyjnym dokumentem a e-receptą jest zasadnicza. Ta pierwsza wystawiana jest bowiem bezpośrednio w przychodni lekarskiej, druga zaś drogą elektroniczną. Oznacza to, że nie będziemy posiadać jej fizycznie, natomiast wszystkie niezbędne dane zapisywane są w specjalnym systemie. Aby dostać medykament, wystarczy jedynie podać numer pesel oraz przypisany kod zaświadczenia. Po udostępnieniu tych informacji każdy pracownik apteki ma obowiązek zrealizować receptę i sprzedać lek, który został przepisany przez lekarza.

Dlaczego e-recepty są tak popularne?

Od 8 stycznia 2020 roku weszła w życie ustawa, która nakazała wystawianie recept elektronicznych. Od tamtej pory cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, a ich popularność wzrasta każdego dnia. Nic dziwnego – tego rodzaju zaświadczenia są żywym dowodem na postęp nie tylko technologiczny, ale i dotyczący polskiej służby zdrowia, która systematycznie znajduje rozwiązania, poprawiające komfort życia obywateli. Warto wspomnieć, że e-recepty są bardziej czytelne niż te pisane ręcznie, co minimalizuje ryzyko popełniania pomyłki przez farmaceutę do zera. Zarazem treść opisująca dawkowanie jest bardziej klarowna, co znacznie zmniejsza stres podczas farmakoterapii.

Ponadto e-recepta online ma wiele zalet, które cenione są przez szereg pacjentów. Nie można zaprzeczyć, że taka forma dokumentu medycznego jest kwintesencją wygody, ponieważ omijają nas zbędne kolejki, które nierzadko wyprowadzają z równowagi nawet najbardziej cierpliwych stoików. Bezsensowne jest tracenie swojego cennego czasu w przychodni, kiedy istnieje możliwość dostania recepty w kilkadziesiąt minut w domowym zaciszu. Jedyne czego potrzebujesz to internet, który aktualnie jest dostępny nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i również autobusach czy nawet niektórych parkach.

Na jakie leki lekarz może wypisać e-receptę?

Mamy dobrą wiadomość – nie istnieją przepisy, które by ograniczały specjalistów co do możliwości przepisywania leków. Ba! Nawet lekarz pierwszego kontaktu może wystawiać e-recepty na dowolny medykament. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż w przypadku, gdy taki lekarz nie otrzyma odpowiedniej dokumentacji, sam wywiad może nie być wystarczający, aby skłonić go do wypisania zaświadczenia. Przyczyną jest ochrona zdrowia pacjentów, które ma priorytetowe znaczenie dla każdego lekarza. Dodatkowo dochodzi do tego także kwestia odpowiedzialności, jaką może ponieść za nieprawidłowe dopasowanie wyrobu medycznego.

Do najczęściej przepisywanych preparatów na e-receptę są m.in. leki:

  • przeciwalergiczne,
  • na bóle kręgosłupa,
  • na migreny,
  • antykoncepcyjne,
  • na trądzik,
  • na zakażenia układu moczowego.

Przez jaki okres jest ważna e-recepta?

Ważność recepty elektronicznej uzależniona jest od leku, który został nam przepisany. Jeżeli dotyczy ona antybiotyków w postaci tabletek, zawiesin lub do stosowania pozajelitowego, należy ją zrealizować w aptece maksymalnie do 7 dni. Jeśli natomiast e-recepta wypisana jest na leki oddziałujące bezpośrednio na układ nerwowy (np. psychotropowe), konieczne jest wykupienie ich maksymalnie do 30 dni. Najdłuższy okres ważności mają zaś zaświadczenia z preparatami immunologicznymi, które wytwarzane są specjalnie dla konkretnego pacjenta – jest to bowiem aż 120 dni.

Jak przebiega przedłużenie recepty online?

Jeżeli posiadasz przeterminowaną receptę, to nic straconego – skontaktuj się z lekarzem, który ją wystawił. Specjalista wtedy szybko rozwiąże problem, poprawiając zaświadczenie, tym samym przedłużając je. Innym wyjściem z tej sytuacji jest ubieganie się o nową e-receptę, która uwzględniając okoliczności, powinna bez problemu zostać wypisana.

FAQ:

  • Czy e-recepty całkowicie zastąpiły ich papierowe wersje?

W większości przypadków tak. Są jednak pewne wyjątki, kiedy to konieczne jest wypisanie papierowej wersji. Jest to m.in. brak dostępu teleinformatycznego oraz brak możliwości zidentyfikowania tożsamości pacjenta.

  • Czym charakteryzują się recepty elektroniczne?

Wygoda i komfort to dwa główne określenia, które opisują e-recepty. Możesz je z łatwością nabyć online, dzięki czemu nie będziesz musiał przekraczać progu swojego domu oraz czekać w kolejce przychodni.

  • Czy ważność recept jest taka dla każdej z nich?

Okres ważności recept elektronicznych może różnić się od siebie, w zależności od tego, jakie leki są na nią przepisane. Najkrótszy czas, w jakim należy zrealizować dokument, wynosi 7 dni, natomiast najdłuższy – 120 dni. Niemniej jednak receptę możemy przedłużyć u lekarza, który ją wydawał.

Partnerem artykułu jest strona recepty24.com

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.