Jak zmienić kolor włosów? Przegląd kosmetyków – od farb po tonery | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zmienić kolor włosów? Przegląd kosmetyków – od farb po tonery

5 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kolor swoich włosów zazwyczaj zmieniają kobiety, jednak także mężczyźni coraz chętniej sięgają po produkty do koloryzacji. Dzięki nim nie tylko odmienisz swój wygląd, ale też ukryjesz siwe pasma. Zazwyczaj używa się trwałych farb do włosów, po których kolor jest bardziej odporny na zmywanie. W ich składzie najczęściej znajdziesz szkodliwy amoniak. Alternatywą dla nich są delikatniejsze kosmetyki – w tym tonery, które nie wnikają w strukturę włosów, przez co nie wpływają negatywnie na ich kondycję. Oto zestawienie dostępnych na rynku produktów do koloryzacji włosów wraz z ich wadami i zaletami.

farbowanie włosów

Czym są i jak działają tonery do włosów?

Tonery do włosów to produkty przeznaczone do koloryzacji, które w swoim składzie nie zawierają wcale lub niewielkie ilości amoniaku niewpływające na kondycję włosów ilości. Delikatny sposób działania produktu sprawia, że coraz częściej wybiera się toner do włosów zamiast farby – zwłaszcza w przypadku, gdy ich kondycja nie sprzyja nakładaniu silniejszych preparatów.

Amoniak zawarty w farbach sprawia, że docierają one wewnątrz struktury włosa – tonery otulają ich powierzchnię. Co więcej, często wzbogaca się je o składniki odżywcze, przez co mogą nawilżać włosy, dostarczać im niezbędnych składników do odbudowy, a także sprawiać, że będą zdrowsze, bardziej odżywione i będą miały więcej blasku.bardziej.

Koloryzacja z pomocą tonerów to nanoszenie pigmentu jedynie na powierzchnię włosów, należy pamiętać, że nie jest ona tak trwała, jak uzyskiwana z pomocą tradycyjnych farb. Tonery do włosów idealnie sprawdzają się przy:

  • odświeżaniu koloru po trwałym farbowaniu;
  • korekcie po naniesieniu farby – zarówno w wyrównaniu kolorytu włosów, jak i neutralizacji niepożądanych refleksów;
  • pokryciu pojedynczych siwych włosów lub jasnych odrostów;
  • pierwszych eksperymentach z koloryzacją;
  • tak zwanym pre-toningu, czyli wstępnej koloryzacji przed naniesieniem trwałej farby dla uzyskania pełniejszego i lepszego efektu.

Większość tonerów nadaje się do użytku domowego. Produkt nakłada się na umyte, wciąż wilgotne włosy i pozostawia na nich przez kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut – w zależności od zaleceń producenta i efektów, jakie chcesz uzyskać. Najlepsze rezultaty użycia tonerów otrzymasz na jasnych włosach, które często wymagają neutralizacji żółtych refleksów.

Inne sposoby na delikatną koloryzację włosów

Delikatne produkty do koloryzacji włosów, w tym farby zmywalne, kojarzone są często z młodymi osobami, które dopiero zaczynają swoje eksperymenty z nowymi odcieniami swoich fryzur. Mogą z nich korzystać także ci, którzy lubią często zmieniać kolor włosów lub mają na tyle zniszczone włosy, że trwała koloryzacja będzie dla nich zbyt ryzykowna.

Wśród delikatnych sposobów na koloryzację wymienić warto metody naturalne, w tym płukanki rozjaśniające lub przyciemniające odcień włosów. Popularne składniki przyciemniające to henna lub kawa, a jeśli chcesz rozjaśnić włosy – sięgnij po płukankę z rumiankiem lub sokiem z cytryny.

Chcąc uzyskać bardziej widoczny efekt niż jedynie lekką zmianę barwy, wybierz zmywalne i półtrwałe farby do włosów. Zwykle są to produkty, które – podobnie jak tonery do włosów – nie zawierają amoniaku i nie wnikają wewnątrz pasm włosów. Ich działanie jest więc delikatne, a kolor nie jest w pełni odporny na zmywanie. Przykładem zmywalnej farby do włosów są koloryzujące pianki i kremy. Ich trwałość waha się zwykle od 6 do nawet 24 myć.

Trwałe farby do włosów i sposób ich działania

Choć na rynku dostępnych jest wiele alternatyw, klasyczne trwałe farby do włosów wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich największą zaletą jest trwała koloryzacja i choć efekt może nieco blaknąć pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy częste mycie, kolor utrzymuje się na włosach przez długi czas.

Niestety, do tego potrzebny jest obecny w wielu produktach amoniak – dzięki niemu składniki wnikają w głąb struktury włosa. To skuteczny sposób koloryzacji dający wyraźne efekty nawet na ciemniejszych odcieniach włosów.

Warto jednak pamiętać, że może on negatywnie wpływać na ich kondycję zdrowotną, znacząco je osłabiać, wysuszać i zwiększać ich łamliwość. Te skutki pogłębiać będzie stosowany w farbach rozjaśniacz. To dlatego trwałe farby nie są polecane w przypadku włosów osłabionych czy suchych, a po ich użyciu nawet mocne włosy wymagają solidnej pielęgnacji i odżywienia.

Trwałe farby do włosów można nabyć w wielu sklepach i drogeriach w różnej formie. Najbardziej popularne są gotowe zestawy składające się z kremu i aktywatora, z dodatkiem niezbędnych akcesoriów (np. rękawiczki ochronne). Bardziej profesjonalna możliwość to stworzenie własnej mieszanki z zakupionych oddzielnie kremu koloryzującego i odpowiedniego utleniacza.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...