Jak usunąć roztocza kurzu domowego z mieszkania? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak usunąć roztocza kurzu domowego z mieszkania?

5 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zachowanie czystości w mieszkaniu to nie tylko kwestia estetyki i norm społecznych. To również niezmiernie ważna kwestia dla zdrowia wszystkich osób na co dzień korzystających z wnętrz. Niewystarczająca dbałość o porządek może bowiem spowodować nadmierne rozmnożenie się roztoczy kurzu domowego, które potrafią być groźne dla niektórych osób. Czym są roztocza? Kto powinien na nie szczególnie uważać i dlaczego? Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego z pomieszczeń mieszkalnych? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

roztocza - sprzątanie

Czym są roztocza kurzu domowego – podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do kwestii czystości domowych wnętrz, przyjrzyjmy się bliżej samym roztoczom. Co to takiego? To nic innego jak niewielkie pajęczaki (długość do 0,5 mm), które stanowią stałych lokatorów w naszych domach. Odżywiają się martwym ludzkim naskórkiem (białka i węglowodany) oraz narastającą na nim pleśnią.

Do optymalnego rozwoju roztocza potrzebują temperatury między 20 a 30 stopni Celsjusza oraz wysokiej wilgotności, najlepiej na poziomie 80%. Trudno się zatem dziwić, że tak bardzo upodobały sobie ludzkie siedliska – łatwo znajdują tam bowiem pożywienie oraz idealne warunki do bytowania i rozmnażania.

Gdzie można znaleźć najwięcej roztoczy kurzu domowego?

Roztocza występują w różnych częściach domu. Jak sama nazwa wskazuje spotyka się je zwłaszcza w kurzu oraz w innych miejscach, gdzie znajduje się dużo martwego naskórka. Zalicza się do nich choćby pościel, tapicerowane meble, poduszki ozdobne, koce. Wzmożony rozwój pajęczaków dotyczy zwłaszcza tkanin, które mają bezpośredni kontakt z ludzką skórą, prowadząc do ścierania martwego naskórka.

Idealnym siedliskiem dla roztoczy są łazienkowe ręczniki. Pozostaje na nich sporo naskórka, a ich powierzchnia jest stale wilgotna. Nie zapominajmy też o tym, że we wnętrzu panuje wysoka temperatura, co sprzyja rozmnażaniu drobnoustrojów.

Jeśli zatem chcemy ograniczyć rozwój roztoczy w domowych wnętrzach, trzeba zadbać o czystość i porządek. Pamiętajmy bowiem, że potrafią być one groźne dla ludzi.

Dla kogo roztocza są szczególnie groźne?

Roztocza kurzu domowego bywają określane jako jedna z najpopularniejszych przyczyn alergii, która dotyczy nawet 25% Polaków.

Tak naprawdę jednak to nie same pajęczaki należy winić za symptomy chorobowe, ale ich odchody, łatwo unoszące się w powietrzu i rozprzestrzeniające po całym domu lub mieszkaniu. Prowadzą one do pojawienia się szeregu objawów u uczulonych osób. Zalicza się do nich choćby:

  • zatkany nos i katar,
  • ból głowy,
  • kichanie,
  • opuchnięte i łzawiące oczy,
  • kłopoty z zasypianiem,
  • trudności z koncentracją,
  • objawy skórne (m.in. wysypka).

Jeśli zatem któryś z domowników cierpi z powodu alergii na odchody roztoczy domowych, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Jak walczyć z roztoczami?

Niestety, nie da się trwale usunąć wszystkich roztoczy kurzu domowego z naszych wnętrz. Można jednak znacząco ograniczyć ich ilość, by przynieść ulgę alergikom.

Co zrobić? Warto zacząć od profilaktyki, to znaczy ograniczenia do minimum przestrzeni, w których mogą żyć pajęczaki. Można zrezygnować z części tekstyliów (dywany, zasłony, poduszki) oraz przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz (zwłaszcza bibelotów). Kolejnym krokiem jest zadbanie o czystość. Należy regularnie sprzątać, myć i odkurzać całe mieszkanie, zmieniać pościel i ręczniki, a także prać materace i tapicerowane meble przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Można choćby zamówić sprzątanie na zawołanie od CzyszczenieNaZawolanie.pl. Ciekawym pomysłem jest również regularne ozonowanie mieszkań. Działa ono kompleksowo, gdyż pozwala usunąć większość groźnych drobnoustrojów, a także pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów.

W przypadku wszelkich zabiegów niezbędna jest oczywiście systematyczność i dokładność. Wówczas istnieje spora szansa, że uda się wyeliminować większość roztoczy oraz znacząco spowolnić ich rozmnażanie się.

Czyste i odkurzone wnętrza – bezpieczeństwo i komfort domowników

Regularne dbanie o czystość pozwala znacząco ograniczyć ilość roztoczy, a co za tym idzie poprawić samopoczucie dużych i małych alergików. Dbajmy zatem o domowe wnętrza, by zapewnić sobie i najbliższym bezpieczne warunki do życia.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...