Implanty: pytania i odpowiedzi | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Implanty: pytania i odpowiedzi

16 czerwca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Od dziesięcioleci stomatologia poszukiwała najlepszych metod uzupełniania brakujących zębów. Zbliżoną do ideału jest proteza zamocowana w ustach na stałe, na podobieństwo naturalnych zębów. Aby takie uzupełnienie można było wykonać musi być obecna odpowiednia ilość tzw. zębów filarowych. Często jednak takich zębów jest za mało lub brak ich w ogóle. Problem ten rozwiązuje się za pomocą wszczepów (implantów) stomatologicznych.

Co to jest implant?

Implant jest substytutem korzenia brakującego zęba. Dzięki niemu można stworzyć nowy ząb w miejscu, gdzie go brakuje. Poza odbudową jednego zęba (czyli założeniem jednej korony) można odbudowywać także całe grupy zębów i wykonywać mosty, uzupełniając w ten sposób brak nawet wszystkich zębów. Potrzebne jest jednak wówczas założenie kilku implantów. W przypadku braku zębów w żuchwie (szczęce dolnej), wystarczy założyć już 2 implanty, żeby uzyskać odpowiednią stabilność protezy. Pozwala to osiągnąć najlepszy efekt przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków.
Implant wykonany jest z tytanu. Ma kształt walcowatej lub stożkowatej śruby, posiadającej odpowiednio ukształtowany gwint. Tytan jest jedynym materiałem posiadającym zdolność ossteointegracji, czyli trwałego zrostu z tkanką kostną pod obciążeniem, jakim jest uzupełnienie protetyczne. Zrost tytanu z kością możliwy jest dzięki tworzeniu się na tlenkowej powierzchni tytanu normalnych reakcji gojenia tkanki kostnej, takich samych, jakie zachodziłyby w warunkach fizjologicznych, gdyby implantu nie było. Na tym polega tzw. biokompatybilność implantu. W środku implantu znajduje się gwint wewnętrzny, który służy do połączenia z łącznikiem. Łącznik wystaje już do jamy ustnej, powyżej poziomu dziąsła. Na nim właśnie zostanie wykonana odbudowa protetyczna, czyli korona lub zamocowanie protezy.

Jak założyć implanty?

Po pierwsze należy się udać do lekarza, który zajmuje się implantologią. Lekarz powinien mieć certyfikat świadczący o przeszkoleniu w danym systemie implantologicznym. Po drugie warto również upewnić się, czy oferowany system implantologiczny posiada polskie oraz międzynarodowe certyfikaty. Jest to ważne, gdyż zgodnie z prawem tylko takie systemy mogą być oficjalnie używane – podobnie jak inne materiały medyczne, posiadające bezpośredni kontakt z organizmem ludzkim. Podczas wizyty u stomatologa warto zapytać o wszystkie możliwości uzupełnienia brakującego zęba (-ów), pokazanie „za” i „przeciw” tych metod. Powinny zostać omówione również dokładne koszty leczenia. W przypadkach postępowania 2-etapowego (praktykowanego w 90% leczenia implantologicznego) koszt całkowity jest rozłożony w czasie, zgodnie z przeprowadzanymi etapami leczenia. Oddzielnie płacimy za część chirurgiczną (założenie implantu) i za protetyczną (wykonanie korony). Musi to być jednak dokładnie ustalone przed rozpoczęciem leczenia, a obie strony zawierają pisemne porozumienie, czy to w formie umowy na wykonanie usługi, czy też przedstawienia całego planu leczenia i kosztów w karcie implantologicznej.

Jak długo trwa leczenie implantologiczne ?

Zazwyczaj w szczęce górnej, po założeniu implantu, należy odczekać ok. 4-6 miesięcy, a dopiero po tym czasie wykonać uzupełnienie protetyczne. W szczęce dolnej, czyli żuchwie, proces ten skrócony jest do 1-3 miesięcy. Dla komfortu pacjenta można czas funkcjonowania bez uzębienia skrócić nawet do zera, czyli tego samego dnia założyć implanty i na nich wykonać uzupełnienie protetyczne (odbudowa natychmiastowa). Możliwe jest to tylko dzięki zaistnieniu odpowiednich warunków anatomicznych i tkankowych (jakość kości), przy zastosowaniu implantów o odpowiedniej budowie i powierzchni. Konieczna jest wówczas wnikliwa analiza danego przypadku przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w implantologii oraz jego ścisła współpraca z pacjentem. Zdarza się, że proces rekonstrukcji uzębienia na wszczepach nie jest szybki (może trwać nawet do dziewięciu miesięcy). Jednak ze względu na  wysoki odsetek powodzeń tego rodzaju leczenia, sięgający ok. 95%  oraz znakomity wzrost komfortu funkcjonowania na co dzień pacjenta, warto uzbroić się w cierpliwość.

Jakie są przeciwwskazania do zakładania implantów?

Implanty znacznie gorzej wygajają się u osób palących nałogowo papierosy. Palacz, myśląc o implantach, powinien zerwać z nałogiem i po ok. 6 miesiącach zgłosić się do lekarza na konsultację w sprawie leczenia implantologicznego. Stany chorobowe, w których postępowanie implantologiczne musi być odpowiednio prowadzone to m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia i stawów, osteoporoza. Wymagają one indywidualnej decyzji lekarza specjalisty na podstawie odpowiednich badań pacjenta oraz właściwej opieki przed i po zabiegu implantologicznym.

Na jak długo wystarczają implanty?

Pierwsze 4 implanty tytanowe założył w 1965 roku twórca współczesnej implantologii – szwedzki uczony prof. Per-Ingvar Branemark. Implanty te trzymają się do dzisiaj, spełniając znakomicie swoją funkcję. Można zatem stwierdzić, iż w przypadku prawidłowego wykonania wszystkich etapów leczenia implantologicznego – funkcjonują one dożywotnio. Ważna jest jednak staranna higiena jamy ustnej i okresowe kontrole (najrzadziej 1 raz w roku).

W klinice stomatologicznej Nova Estetica wszczepiamy implanty firmy Bicon, Osteoplant i Ankylos.. Posiadają one wszystkie możliwe certyfikaty międzynarodowe i polskie. Jeśli zdarzy się, że implant wypadnie – to po odpowiednim czasie wygojenia tkanek, zostaje założony nowy implant i wykonane na nim uzupełnienie protetyczne. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Liczba powodzeń w leczeniu systemem stosowanym w naszej  klinice wynosi ok. 95,5 %.
Implantów nie należy się „bać”. Założenie ich zwykle nie powoduje więcej problemów niż usunięcie zęba. W Klinice Stomatologicznej Nova Estetica możecie Państwo zasięgnąć opinii fachowców i przy ich pomocy podjąć właściwą decyzję odnośnie metody leczenia. Każdemu pacjentowi jesteśmy w stanie zaproponować kilka rozwiązań i pomóc w wyborze najlepszego.

dla portalu urodaizdrowie.pl – lek. stomatolog Sebastian Łapiński

Klinika Dentystyczna NOVA ESTETICA

Zobacz również:

 1. Szybkie i skuteczne wybielanie w Warszawie
 2. Co jest za darmo u dentysty?
 3. Czy gaz rozweselający jest bezpieczny, czyli na wesoło u dentysty
 4. Licówki porcelanowe Warszawa – na czym polega zabieg, ile kosztuje?

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Implanty: pytania i odpowiedzi

 1. avatar Radek pisze:

  Leczenie w moim przypadku trwało trochę czasu, ale za to dziś jestem zadowolona.
  Leczenie miało miejsce w Vip-Implant

 2. avatar Dela pisze:

  Moja znajoma z kolei robiła w klinice Candeo i też bez bólu, bez żadnych powikłań, a ząbek ładny, jak prawdziwy, mówi, że w ogóle nie czuje różnicy, że nie czuje, że to jest jakiś inny ząb.

 3. avatar Magda- lenka pisze:

  Implanty … bratowa robiła i świetnie to jej zrobili w RS DENTAL ( MOKOTÓW ) . Ja tam z córką do ortodonty jeżdżę , podejście mają do dzieci wspaniałe , a skoro bratowa nie uciekła , to do dorosłych również :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie - najem, kupno czy zamia…
Lokum na wsi można kupić nawet za 50 tys. więc i wynajem nie...
Jak podlewać kwiaty w domu?
Też tak robię. Zdarza mi się niestety niektóre przelać, jeśli się zapomnę...
Dom w stodole?
Bardzo mi się podobają takie odnowione budynki, zwłaszcza jeśli został zachowany dawny styl. Uwielbiam...
Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Bardzo podobają mi się kwiatowe motywy na obrusach. No i na zastawie stołowej,...