Higiena jamy ustnej dziecka

4 marca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
W momencie wyjścia pierwszego ząbka powinniśmy przyzwyczajać dziecko do właściwej higieny jamy ustnej. Zęby powinno się myć trzy razy dziennie, a optymalnym rozwiązaniem byłoby mycie ich po każdym posiłku. Dzieci często nie rozumieją sensu zabiegu szczotkowania zębów, dlatego trzeba im wytłumaczyć dlaczego konieczne jest dbanie o zęby, np.: powiedzieć, że zarazki/robaczki będą zjadać ząbki i potem nie będzie czym gryźć więc trzeba te zarazki wygonić szczoteczką. Każda mama na pewno wymyśli na ten temat swoją ciekawą historyjkę.
Zanim dziecko rozpocznie ząbkowanie i wyjdzie pierwszy ząbek należy przecierać dziecku dziąsła wacikiem umoczonym w naparze z rumianku. Rumianek zapobiega infekcjom jamy ustnej (szczególnie w okresie ząbkowania). Takie regularne przecieranie pomaga dziecku zaakceptować szczoteczkę i przyzwyczaić się do mycia zębów.
Pierwsze ząbki trzeba myć bardzo delikatnie, zazwyczaj to rodzice w tym okresie dbają o czystość ząbków. W tym celu można posługiwać się silikonową szczoteczką na palec. Szczoteczki powinny być wykonane z miękkiego włosia, odpowiednio wyprofilowane i zawsze dostosowane do wieku dziecka. Kolorowe, śmieszne szczoteczki zachęcają dziecko do mycia. W sklepach jest takich cała gama np.: z wizerunkami postaci z bajek, lub z rączką w różnych kształtach.
Jeśli dziecko samo już radzi sobie z myciem, ale zbyt głęboko wsadza przy tym szczoteczkę, można go zaopatrzyć w model z plastikowym kółeczkiem, zapobiegającym włożeniu jej głęboko do buzi. Niekiedy pomocne są elektryczne szczoteczki (nie wcześniej niż po 3 roku życia), ich bzyczenie i delikatne łaskotanie podoba się niektórym maluchom.
Warto zaopatrzyć się w minutnik. Klepsydra z przesypującym się piaskiem (odmierza 3 minuty) zmobilizuje dziecko do dłuższego mycia zębów. Dostępne są też szczoteczki z diodami, których czas świecenia odpowiada myciu ząbków. Dziecko myjące zęby lubi się przeglądać w lustrze, należy więc zadbać o to aby było na odpowiedniej wysokości.
Ważne jest aby zanim dziecko nauczy się płukać ząbki i wypluwać wodę, nie dawać mu pasty z fluorem. Połykanie fluoru w większych ilościach może spowodować fluorozę zębów stałych (plamki, przebarwienia na stałych zębach).
Dzieci naśladują dorosłych, dlatego ważne jest aby widziały, że rodzice też dbają o zęby. Wspólne mycie zębów z mamą lub tatą przekonuje niejednego malucha do szczotkowania ząbków. Także wszelkiego rodzaju gry i zabawy mogą być pomocne, aby zachęcić dziecko do samodzielnego i starannego mycia ząbków.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.