Czyszczenie złota | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czyszczenie złota

4 marca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Biżuteria nie lubi lakieru do włosów i perfum, także kremy nie najlepiej działają na nasze ozdoby. Zabójstwem dla biżuterii jest codzienne życie, zwłaszcza zmywanie naczyń. Częstym grzechem jest też spanie w biżuterii. Biżuterię powinniśmy zdejmować wchodząc pod prysznic, czy myjąc włosy. Także wysoka temperatura – w saunie lub na plaży – poza poparzeniem ciała może sprawić, że metal przebarwi się lub straci blask.
Złote przedmioty i błyskotki można czyścić specjalnymi preparatami do złota. Najbezpieczniej jednak oddać zabrudzone złoto w fachowe ręce złotnika. Jeśli chcemy spróbować domowym sposobem wyczyścić złoto, pamiętajmy, że trzeba postępować bardzo ostrożnie, aby nie porysować i nie zniszczyć czyszczonego obiektu. Intensywne pocierania, skrobania itp., mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń.

Złoto w przeciwieństwie do srebra nie reaguje z otaczającymi go pierwiastkami czy związkami. Dlatego też najczęstszymi zanieczyszczeniami złota są:
1) tłuszcz, brud czy też kurz – można je usunąć gorącą wodą z mydłem. Trudniejsze zabrudzenia można oczyścić miękką szczoteczką.
2) czerwone zabrudzenia (tzw. czerwona rdza) to tlenki żelaza pochodzenia zwierzęcego – należy na moment zamoczyć złoto w roztworze kwasu solnego (7%).
3) zielone zabrudzenia to wynik styczności złota z miedzią lub jego stopami (brąz lub mosiądz) – w tym przypadku należy użyć kwasu cytrynowego, zanurzyć w nim złoto lub w przypadku mniejszych zabrudzeń wycisnąć sok cytryny i zostawić na kilka godzin.

Inne domowe sposoby czyszczenia złota:
1) Matowe złoto, bez połysku można czyścić w wodzie z mydłem, delikatnie pocierając szczoteczką. Do takiej kąpieli mydlanej można też dodać trochę sody (5 g sody oczyszczonej oraz 50 g płatków mydlanych).
2) Można czyścic złoto w roztworze wody z amoniakiem, w wodzie z solą lub wodzie z denaturatem.
3) Do wody można dodać odrobinę wapna i w tym moczyć złote przedmioty.
4) Złoto można przecierać flanelką nasączoną benzyną, bądź po prostu włożyć te przedmioty do benzyny na godzinę.
5) Zabrudzone złoto czyści się też miękką szmatką nasączoną w roztworze spirytusowym (pół na pół spirytusu z wodą). Złote łańcuszki natomiast płuczemy w wodzie ze spirytusem (wódką).
6) Przecierać można też szmatką lekko namoczoną o occie, rozkrojoną cebulą,  papką z proszku do pieczenia z odrobiną wody, popiołem papierosowym rozmieszanym z wodą, kwasem solnym 7% (krótko!) i wypłukać w wodzie z amoniakiem.
7) Biżuterię i przedmioty pozłacane czyścimy bardzo delikatnie, aby nie zetrzeć cienkiej warstwy złota. Używamy do tego szmatki zamoczonej w płynie, który uzyskamy przez zmieszanie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny z solą kuchenną.

Po każdym takim zabiegu złoto trzeba dobrze wypłukać i wypolerować irchą lub miękką flanelą.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz