Grypa czy przeziębienie — co robić?

27 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Terminów „grypa” czy „przeziębienie” używamy często zamiennie, w dodatku termin „infekcje grypopodobne” odnoszony jest do przeziębień, co wywołuje kolejne zamieszanie. Można jednak wskazać na kilka charakterystycznych różnic, które pomagają ustalać, czy w danym przypadku infekcji mamy do czynienia z przeziębieniem, czy grypą.

grypa

Przeziębienie czy grypa – podstawowe różnice

Istnieją otóż typowe objawy grypy oraz charakterystyczne objawy przeziębienia. Spójrzmy na kilka z nich. Gorączka – jest rzadkim objawem przeziębienia, natomiast w wypadku grypy występuje często. Ból głowy – rzadki objaw przeziębienia, częsty objaw grypy. Bóle mięśniowe i kostno-stawowe – w wypadku przeziębienia niewielkie, przy grypie – nasilone. Osłabienie w trakcie przeziębienia przytrafia się z rzadka, natomiast grypie zwykle towarzyszy i trwa do 3 tygodni. Znaczne wyczerpanie nigdy nie towarzyszy przeziębieniu, natomiast często się zdarza w trakcie grypy, zwłaszcza na jej początku. Zatkany nos, kichanie i ból gardła – czasami zdarza się podczas grypy, a w trakcie przeziębień często się je spotyka. Ból w klatce piersiowej i kaszel – w niewielkim nasileniu pojawiają przy przeziębieniach, natomiast w wypadku grypy objawy te przejawiają się często i w nasilonym stopniu.

Uwaga na grypę

Grypa jest poważną infekcją wirusową, wywołujące ją wirusy grypy typu A i B są silnie zjadliwe, typ C nie jest groźny w zakażeniach u ludzi. Przeziębienie na ogół mija bez powikłań, grypa zaś – dlatego to na nią szczególnie warto uważać – może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, niekiedy bardzo niebezpiecznych dla stanu zdrowia i życia organizmu.

Zdecydowanie najlepiej jest pozostawić lekarzowi ustalenie rodzaju choroby – czy jest to przeziębienie, czy jednak grypa. Może on w tym celu posłużyć się testem, choć najprędzej i najczęściej lekarz lub farmaceuta rozpoznaje rodzaj choroby, opierając się na wywiadzie i badaniu pacjenta.

Choć grypa jest groźną chorobą, nie istnieją odpowiednie dla niej metody leczenia przyczynowego, jedynie stosowane są środki profilaktyczne – corocznie modyfikowane szczepienia. Poza tym stosowane jest leczenie objawowe – podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Ważne jest podawanie dużej ilości płynów.

A jak sobie radzić z przeziębieniem?

Przeziębienie, podobnie jak grypy, wywoływane jest przez wirusy. Jednak są to odrębne wirusy, niż te, które wywołują grypę. Znanych jest ponad 200 typów wirusów wywołujących grypę, dlatego też, z powodu tej znacznej ilości wirusów, nie ma szczepionki na przeziębienie. Leczy się je głównie objawowo (ważną rolę odegra też odpowiednia profilaktyka), na szczęście nie jest to tak zjadliwa choroba jak grypa.

Gdy już dojdzie do infekcji, trudno jest wpływać na czas jego trwania, czy też jego natężenie. Warto natomiast leczyć objawy przeziębienia, co prowadzi do poprawy samopoczucia. Wskazane tu mogą być leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym (np. kwas acetylosalicylowy).

Można również zapobiegać rozwojowi powikłań. Częstymi powikłaniami po przeziębieniach są zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła czy zapalenie zatok. Domowe sposoby na zatoki pomagają łagodzić objawy dolegliwego zapalenia dróg oddechowych. Dodatkowo można wspomóc się przy tym lekiem Respero Myrtol. Poza preparatami aptecznymi można w tym względzie wspomagać się również całą gamą tradycyjnych metod takich jak okłady (ciepłe kompresy), inhalacje (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych), płukanie zatok (usuwanie zalegającej wydzieliny), czy spanie z uniesioną głową (co ułatwia wydzielinie spływanie).

Rekomendacje:

  1. Mrozowski, Grypa, przeziębienie i infekcje grypopodobne, „Świat farmacji”, 11/2018, http://aptekalegeartis.pl/aktualnosc/grypa-przeziebienie-i-infekcje-grypopodobne/
  2. Sobczyńska, Grypa a przeziębienie – różnice, https://www.medicover.pl/choroby/grypa/przeziebienie-roznice/

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz