Graj w zielone, wygraj zdrowie – dlaczego warto jeść zielone warzywa?
Niektóre z nich już możemy kupić, na niektóre sezon niebawem się rozpocznie. Co takiego mają w sobie, że warto po nie sięgać? Jak je przyrządzać, by menu z ich udziałem nie było nudne? Sprawdźmy!
Z gruntu zdrowe
Smukłe i zdrowe ciało to obiekt ogólnego pożądania – szczególnie o tej porze roku. Choć zależy nam na dobrej formie, obok półek ze świeżymi warzywami często przechodzimy obojętnie. Warto się jednak do nich przekonać, bo są źródłem witamin i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu! Brokuły, szpinak, ogórki, papryka, sałata, szczaw, groszek, kapusta, szczypiorek, koper – do wyboru mamy tak wiele propozycji, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zielone warzywa wspomagają układ odpornościowy, nerwowy, pokarmowy, krwionośny, są źródłem żelaza, magnezu witamin A, C i E, a dzięki zawartości witamin z grupy B są naturalnymi lekami na stres. Obecny w nich chlorofil usuwa toksyny, pomaga zwalczać bakterie i chroni przed działaniem wolnych rodników, pozwalając na dłużej zachować młody wygląd. Dla przykładu – brokuły to niezbędny element diety osób aktywnych fizycznie. Zawierają dużo białka, który jest ważnym budulcem mięśni.
Pomysły na zielone menu
Zielone warzywa można przyrządzać na wiele sposobów. Na talerzach mogą występować jako samodzielny pełnowartościowy posiłek lub w roli dodatków. Kiedy mamy ochotę na coś zielonego, najczęściej decydujemy się na sałatki. Choć to szybka i smaczna metoda, sposobów przygotowania i podania zielonych warzyw jest wiele – można je gotować w wodzie lub na parze, smażyć na patelni, grillować lub piec w piekarniku. Najzdrowsze są jednak w surowej postaci. Poddane obróbce termicznej tracą właściwości odżywcze. Gotujmy je w niewielkiej ilości wody i jak najkrócej, by zachowały jędrność i apetyczny kolor.
Dla wielu osób smak warzyw bywa mało wyraźny, można więc go wzmocnić różnego rodzaju dodatkami. – Sałatki możemy tradycyjnie polać oliwą z oliwek, jeśli jednak zależy nam na bardziej wyrazistym smaku, dodajmy do nich odpowiedni sos. Do sałat kruchych świetnie sprawdzi się sos koperkowy, a do sałaty masłowej – wykonany na bazie musztardy sos winegret – radzi Ulszula Giża, ekspert marki Tarsmak – Natomiast do pokrojonych w słupki warzyw, które są znakomitą przekąską, polecam sos serowy.
Gdy jedzenie warzyw solo nas nie przekonuje, potraktujmy je jako składnik innych potraw. Możemy przyrządzić na przykład tartę ze szpinakiem, czy gratin z łososia z brokułami. Nasze menu również urozmaicimy, odkrywając nowe smaki. Może potrawy z karczochami lub jarmużem dołączą do naszych ulubionych dań?
Łyk dobrego smaku
Wiosną i latem sięgnijmy po zielone smoothies, czyli koktajle warzywno-owocowe. Choć modę na ich picie wypromowały gwiazdy zza oceanu, to jest to jeden z tych trendów, za którym warto podążyć. Dlaczego? Bo z każdym łykiem tego zielonego napoju dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników, a sobie zapewniamy dobry nastrój. Przepisów na zielone koktajle jest mnóstwo. Do wyboru mamy szpinak, seler naciowy, sałatę, natkę pietruszki, szczypiorek, a nawet sałatę, kapustę i pory. Smak osłodzą owoce, na przykład banany czy truskawki, których w koktajlu może być nawet 80%. Do rozcieńczenia napoju dolejmy trochę wody i bomba witaminowa gotowa! Na zdrowie!
zobacz również:
Dieta zielona – przepisy i jadłospis
Dieta dla sylwetki typu gruszka
Dieta dr Beaty Będzińskiej – jadłospis i przepisy
Dieta antycholesterolowa – jadłospis i przepisy na dania