1

Temat: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Czasami myślę, że jak już ludzie mają cię za wytrzymały falochron, który zawsze jakoś obronnie wychodził spod ataku dzikich fal, to już zawsze będą cię postrzegali za taki samowystarczalny mówiąc kolokwialnie "produkt". Stąd, gdy dzieje się naprawdę źle (a bywa, że dzieje się czasem tak źle, że człowiek wariuje od bezsilności) to zdany jest na siebie bo przecież "ona zawsze była silna i dawała sobie radę". Nawet nikt nie pomyśli by zainterweniować. Nikt nie pomyśli, że każdy kiedyś się wypala. Każda najtwardsza skała kiedyś w końcu pęka.
Drażniące jest podejście większości ludzi do ludzkiej psychiki.. Dużo lubimy innych pouczać, prawić moralne kazania. Sugerować rozwiązania. Ale nie pojmujemy, że od nadmiaru zbędnej paplaniny nie ubywa zmartwień. A za słowami warto by było posłać czyny..

2

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Nie ma reguły, że dobry człowiek przeżywa w życiu więcej zła - to raczej losowe... Ale faktem jest, że jak ktoś jest zaradny, to otoczenie mu nie za bardzo chce pomóc, kiedy jest w potrzebie. Bo wszyscy myślą, że i tak sobie poradzi...

3

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

A dlaczego w życiu bywa tak , że człowiek robi coś w dobrej wierze, z dobrymi chęciami, zamiarami. Chce coś osiągnąć i wcale nie po trupach. Chce zmienić coś w swoim życiu, do czegoś dojść. Nie życzy nikomu źle, nie działa na cudzą szkodę..... A w efekcie okazuje się, że tylko narobił sobie biedy....ba, żeby tylko sobie. Także innych pogrążył.
Np. nikt nie zawiązuje związku małżeńskiego po to, aby się rozwieść. Młodzi się kochają, mają szczere i dobre intencje. Także względem drugiej strony. A jednak dochodzi do rozwodu. I potem tylko problemy w różnych kwestach : krzywda dzieci, podziały, trauma na całe życie, trudności w kościele, społeczeństwie, samotność, etc.
Dlaczego mimo starań człowieka często zamiast dobra rodzi się zło???
Jak to się ma do sytuacji, gdzie ludzie podkładają sobie kłody, kierują się szkodą drugiego, naprawdę czynią źle?

4

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Scarabea, znam to trochę... Tak jakoś wyszło, że udało mi się w życiu spojrzeć na tę sprawę z dwóch stron.
Kiedyś byłam osobą, która potrafi dużo znieść i podołać ciężkim sytuacjom, bardzo też angażowałam się w sprawy innych ludzi, gdy potrzebowali pomocy, gotowa byłam zawsze wesprzeć, ale jakoś w drugą stronę to nie podziałało, a kiedy się ugięłam pod ciężarem życia, usłyszałam szczere zaskoczenie w głosie tych osób: "TY?! Przecież ty jesteś taka silna".
Wiele lat później poznałam człowieka, który jest niesamowicie zaradną osobą. Nie tylko świetnie sobie radzi w różnych sprawach i osiąga sukcesy, ale zawsze chętnie pomaga innym, co zresztą szalenie mi imponuje, bo wielu ludzi sukcesu to osoby nie mające czasu lub na tyle ludzkiej życzliwości, żeby dzielić się tym co wiedzą i tym co mają. Wydawał się kimś, kto ma rozwiązanie na wszystko. Tylko że on też w pewnych sprawach się wypala i jego też los nie oszczędził. I kiedy to się stało, to ja zupełnie NIE WIEDZIAŁAM co mogę zrobić i jak powinnam się zachować. Byłam w takim samym szoku jak przed laty osoby, które nie potrafiły pomóc mi, bo uznawały mnie za kogoś, kto sobie poradzi. Nie miałam rady dla kogoś, kto "zawsze" radził sobie ze wszystkim. Jest mi szalenie źle przez to.. wiele mu zawdzięczam, a nie umiem się odwdzięczyć, bo co można zrobić dla człowieka, który zawsze potrafi ze wszystkiego wybrnąć? Być? Byłam. Tylko co zrobić, co powiedzieć? Jak pomóc komuś, kogo uważa się za osobę bardziej kompetentną w pomaganiu niż ja sama?

Scarabea, może i Ciebie ktoś postrzega jako tą, która wie lepiej jak sobie pomóc i stąd osoby w Twoim otoczeniu nie wiedzą co zrobić... może powinnaś zasugerować czego oczekujesz. Nie wiem... smutne to jest sad Bo tak naprawdę wszyscy potrzebujemy wsparcia, ale nie każdy umie je dawać, nawet jeśli chce sad

5

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Nie zawsze dobre chęci wystarczą, trzeba też mieć głowę na karku żeby z pewnych sytuacji wybrnąć bez kłopotu

6

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

Złym ludziom też przytrafiają się złe rzeczy... Może tych dobrych łatwiej nabrać, wykorzystać...

7

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

To kwestia losu, nie ma tu reguły...

8

Odp: Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom?

No tak, szkoda tylko że los niektórych dociąża znacznie bardziej, niż innych. Wiadomo, nigdy nie przyniesie po równo, ale niektórych nie oszczędza do granic wytrzymałości.