Feng Shui – tajemny azyl łazienki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Feng Shui – tajemny azyl łazienki

3 lipca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Krytyka Feng Shui bierze się z stąd, że człowiek nauczył się pewnego postępowania wobec przestrzeni, w której żyje i funkcjonuje tak od lat. Gdyby chciał zastosować zasady Feng Shui wobec niej i swojego życia musiałby nauczyć się wszystkiego od nowa. A czasami wystarczą jedynie niewielkie zmiany, by zaprosić do domu szczęście i pomyślność.

W Feng Shui woda ma szczególne znaczenie, jest odpowiedzialna za szczęście, zdrowie i karierę, stąd łazienka, jako pomieszczenie żywiołu wody, jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Miłośnicy tej sztuki uważają, że właśnie woda ma potężny wpływ na pomyślność w życiu człowieka, symbolizuje płodność, oczyszczenie i odrodzenie.

b29 b32

b30 b33

Aranżacja wnętrza łazienki za pomocą zasad Feng Shui okazać się może nie tyle unikalna i niepowtarzalna, co praktyczna i pozwalająca na relaks i odczucie harmonii. Kąpiel, według chińskiej medycyny, powinna nas orzeźwiać i oczyszczać (chodzi tu również oczyszczenie duchowe). Dzięki niej nasz organizm regeneruje się odpręża. Najlepszym miejscem na łazienkę jest północna lub tylna część domu, stosunkowo daleko od centrum i najlepiej oddalona od pokoju dziennego. Inaczej mówiąc, powinno to być pomieszczenie umiejscowione najdalej od miejsc, w których zwykle przebywamy. Jeżeli również mamy taką możliwość, warto zadbać o to, aby łazienka znalazła się w innym miejscu niżeli w sąsiedztwie sypialni, a także kuchni. Aranżacje wnętrz łazienki według Feng Shui nie powinny ustawiać jej również tak, aby była widoczna z głównego wejścia do domu.

b5 b6

b7 b16

Pomieszczenie musi stwarzać wrażenie przestronności. Powinno to być miejsce, do którego przyjdziemy po ciężkim dniu nabrać sił na zupełnie nowy, lepszy dzień. Dlatego łazienka powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Korzystne jest jeśli znajduje się w niej okno, które jednak nie powinno być umiejscowione naprzeciwko drzwi wejściowych. W ten sposób buduje się przestrzeń oraz pobudza do działania i wprawia energię w ruch. Bardzo ważnym elementem są lustra, dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń. Powinny to być lustra duże, jeśli tylko można w jednej tafli, powieszone tak, by nie „cięły” człowieka na żadnej wysokości uznanej za ważną (wysokość oczu, gardła, serca czy brzucha).  Lustra powinny być na tyle duże, by widzieć w nich co najmniej odbicie całej głowy. Musimy też pamiętać, by nie umieszczać luster na przeciwko siebie, by odbijający się obraz nie „atakował” z dwóch stron, co może wzmagać poczucie niepokoju i zmęczenia. Łazienka powinna być jasna, utrzymana w kolorach słońca i piasku, które dodają pozytywnej energii. Zwłaszcza w przypadku łazienki o niewielkim metrażu, elementy jej wystroju powinny być jasne. Jako uzupełnienie można stosować kolory odcieni pomarańczy, brązu i oliwkowej zieleni, co sprawi, że łazienka zapewni poczucie relaksu. Dzięki akcentom kolorystycznym uzyskuje się bowiem bogatsze wnętrze, oddziałujące na zmysły i emocje. Można kierować się kontrastami, dodając do białej łazienki dodatki w ciepłych kolorach, bądź odwrotnie. Wskazane są też ciepłe i pastelowe barwy.

b20 b24

b21 b22

Dbając o odpowiednią kolorystykę należy też zwrócić uwagę na dobre oświetlenie, które pobudzi krążenie energii. Światło powinno być tak dobrane, by pełnić swoją funkcję zarówno podczas szykowania się przed wyjściem, jak również przy kąpieli, kiedy zdecydowanie bardziej odpowiada nam przyciemnione. Równocześnie może być tak wkomponowane, by w skromny sposób podkreślać najważniejsze atuty, czyli ściany czy meble łazienkowe. Same meble, powinny zostać dobrane do wnętrza w taki sposób, aby nie wytworzyć w niej tłoku. Muszą być odpowiednie do wielkości przestrzeni. Jako uzupełnienie wskazane są marmury, kamienne i ceramiczne kafelki, które mogą pokrywać całą przestrzeń.  Jedyną ważną zasadą jest takie ustawienie, by pomiędzy toaletą i prysznicem lub wanną było trochę wolnego miejsca, co pozwoli na swobodny przepływ dobrej energii Chi. Jeżeli w łazience znajduje się okno, to możemy ożywić pomieszczenie niektórymi roślinami. Bluszcz (Hedera), dracena (Dracaena L.), storczyk (Phalaenopsis, Coelogyne, Laeliocattleya) lub papirus (Cyperus involucratus) idealnie nadają się do łazienki umiejscowionej w północnej lub północno-wschodniej części domu, nie wymagają bowiem bezpośredniego nasłonecznienia i doskonale tolerują wilgoć.

b3 b13 b18

b2 b4 b28

Armatura łazienkowa nie tylko daje nam możliwość czerpania ze źródeł życia, jednocześnie może stanowić o harmonii łazienkowej architektury. Według zasad Feng Shui wszelkie kanty w pomieszczeniu utrudniają swobodny przepływ energii. W myśl tej zasady powinniśmy zlikwidować wszystkie kąty proste. Nie trzeba w tym celu wymieniać prostokątnej wanny ani umywalki, wystarczy, że na rogach ustawimy kolorowe muszle. Najlepsze są pofałdowanie o formach spiralnych i zamkniętych, które wchłaniają nieprzyjazną energię. Funkcję tzw. „uwalniaczy” energetycznych pełnią także owalne mydelniczki, naturalne gąbki lub flakoniki z grubego, barwionego szkła. Warto też wiedzieć, że w krajach Dalekiego Wschodu stożkowe formy symbolizują energię wody, dzięki czemu nasza kąpiel może stać się relaksacyjna i energetyczna. Odpowiednią atmosferę uzyskamy także ustawiając świeczki przeznaczone specjalnie do łazienki czy też poprzez zastosowanie energetyzujących bądź odprężających olejków. Nie bez znaczenia są także zapachy, jakie towarzyszą naszym czynnościom i zabiegom higienicznym. W Feng Shui uważa się, że dobroczynna Chi, porusza się wraz z przyjemnymi zapachami, a niekorzystna energia Sha z zapachami nieprzyjemnymi. Dobry zapach ożywia Chi, a ponieważ łazienka może doprowadzić do jej nadmiernego „wypłukania” dobrze jest, gdy sama generuje ten rodzaj energii. Dlatego też wszelkie środki zapachowe stosowane w łazience, a także w specyfikach kosmetycznych uznawane są za godne polecenia.

b14 b19 b26

b17 D3A_2483 b23

Podstawowe dla całokształtu aranżacji jest utrzymanie porządku. Dlatego każdy najmniejszy drobiazg, który niekoniecznie codziennie jest używany, powinien mieć swoje miejsce. Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie kosmetyków i wszystkich przyborów toaletowych w zamkniętych szafkach, koniecznie też należy znaleźć w nich miejsce dla urządzeń elektrycznych, jak na przykład suszarki do włosów, lokówki itp. Straty energii mogą pojawiać się przy nie opuszczonej desce sedesowej oraz w wypadku cieknących kranów – energia wtedy może uciekać przez rury odpływowe. Unikać należy wykładania podłóg materiałami syntetycznymi, wskazane natomiast są dywaniki i maty wykonane z surowców naturalnych, takich jak wełna, korek czy len. Należy się jednak starać, by tkanin tych było jak najmniej, gdyż powierzchnie w łazience powinny być łatwe do czyszczenia i suszenia. Do łazienki lub ubikacji zawsze powinny prowadzić drzwi lite, bez jakichkolwiek szyb. Drzwi te powinny być zawsze zamknięte. Nie powinno się też dopuszczać do gromadzenia się wody na podłodze, gdyż wilgoć powoduje niekorzystny przepływ energii.

b25 b31

b36 b34

Bardzo często wystarczy jedynie odrobina intuicji, by odpowiednio udekorować nasz azyl. Nalejmy więc do wanny ciepłej wody z pianą, postawmy kominek z ulubionym aromatycznym olejkiem, ustawmy malutkie świece w bezpiecznych miejscach i z kieliszkiem ulubionego trunku zanurzmy się w pianie. Smutki i smuteczki uciekną daleko – chociażby na tę magiczną, wymarzoną i tak każdemu potrzebną chwilę.

b27

Dodała: Marta

Przeczytaj również:

Feng shui – kuchnia z duszą

Feng shui – filozofia domu od podstaw

Rośliny, które przynoszą szczęście

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Feng Shui – tajemny azyl łazienki

  1. avatar Angie pisze:

    Nie mogę oprzeć się wannom ze zdjęć – uwielbiam niestandardowe modele :)

  2. avatar Jola pisze:

    Za takie łazienki dałabym się pokroić! To nie to co maleńka klitka w bloku. Piękne aranżacje, ale takie nieadekwatne do naszych warunków. Tylko żal.

  3. avatar SweetPerelka pisze:

    łazienki jak z bajki…może moja jest nie duża ale utrzymana w delikatnych barwach szarości i błękitu…dobrze się w niej czuje i faktycznie coś w tym jest że otaczające przedmioty i ułożenie daje poczucie pozytywnej energii.

  4. avatar Barbie1290 pisze:

    ostatnio zachorowałam na kabinę prysznicową z radiem, telefonem, hydromasażem itp. siedziałabym godzinami, szkoda tylko, że komputera tam nie ma

Dodaj komentarz