URODA I ZDROWIE

Rośliny, które przynoszą nam szczęście

1 października 2010, dodał: Joanna

Moja babcia powiada, że w domu powinno być mnóstwo kwiatów. Kwiatów które nie ładnie wyglądają – ale  takich które zapewniają zdrowie,gwarantują  fortunę, szczęście a nawet … miłość.

Strzała Kupidyna – tak moja babcia nazywa Anturium, mój tata twierdzi, że to „język teściowej”… Fama głosi, ze ten kwiatek  podarowany bliskiej nam osobie sprzyja miłości i wzajemności uczuć. Miłości sprzyjają jedynie tylko odmiany o czerwonych kwiatach, ponieważ wyglądają jak serce przebite strzałą. Dlatego bardzo często mężczyźni kupują je nam na Walentynki.

Anturium potrzebuje stanowiska jasnego lub półcienistego oraz wilgoci w powietrzu. Zimą nie powinien mieć za ciepło – najbardziej odpowiada mu temperatura 16st. C. Należy pamiętać, że  kwiaty te podlewamy przegotowaną miękką  i lekko kwaśną wodą o temperaturze domowej (do 1 l. wody dodajemy kilka kropel soku z  cytryny). Przesadzamy co 2 lata.

Drzewko szczęścia – taką piękną nazwę zdobył sobie grubosz (Crassula ovata). Jego cudowna moc przynosi domownikom fortunę , dlatego w Anglii nazywają go Money tree (drzewko fortuny, pieniędzy) ponieważ jego mięsiste okrągłe liście są w kształcie pieniążków i przyciągają dostatek i pomyślność.  Natomiast według feng shui  rośliny o okrągłych liściach rozpraszają złą energię w mieszkaniu. Dlatego grubosza warto ustawić w domu, w którym domownicy są zestresowani. Roślina ta potrzebuje dużo słońca i ustawiamy je najlepiej na parapecie południowo-zachodniego okna. Kwiat ten potrzebuje niewiele wody, szczególnie zimową porą. Lubi żyzna podłoże.

Koniczynka szczęścia – chyba, każdy o tym wie, że czterolistna koniczynka przynosi nam szczęście. Tak samo działa czterolistny szczawik Deppego (Oxalis deppei), które listki ułożone są w kwadrat – co odzwierciedla pozytywny układ nieba i ziemi. Dla mnie i za pewne nie tylko  mi podobają się listki – które są w kształcie serduszka. Bardzo dobrze rośnie gdy ma sporo słońca, chłodu (15st. C) i zawsze wilgotną ziemię. Pod koniec lata, po przekwitnięciu, stopniowo ograniczamy podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia. Rozmnażamy przez podział bulwek, pod koniec zimy.

Filodendron pnący – wyróżnia się jędrnymi oraz ciemnozielonymi liśćmi, które również kształtem przypominają serce i ma również podobną magiczną moc jak drzewko szczęścia.  W niektórych krajach sadzi się w ogrodzie, żeby roztaczał wokół domu korzystną energie, u nas natomiast zdobi niezbyt słoneczne pokoje i robi to, naprawdę pięknie. Jest rośliną niezbyt wymagającą specjalnej troski oraz pielęgnacji, wystarczy tylko jego długie pedy owijać wokół podpórek.

Drzewka cytrusowe – drzewka pomarańczy, cytryny oraz kumkwatu obsypane złocistymi owocami symbolizują obfitość oraz bogactwo. Babcia podpowiada mi, ze kiedyś w Polsce drzewka cytrusowe dostawali nowożeńcy  -szczęśliwi byli Ci, którzy otrzymali drzewko, które owocowało – była to dobra wróżba na przyszłość, gdyż zwiastowało szczęście oraz życie w dobrobycie. W naszym klimacie drzewka cytrusowe latem najlepiej rosną na słonecznym balkonie, zimą – w oranżerii, gdy zdecydujemy się na mieszkanie, należy pamiętać, żeby ustawić je jak najbliżej południowego okna. Zimą natomiast wybieramy dla nich chłodne miejsce – najlepiej o temperaturze  10 stopni  Celsjusza . Latem obficie je podlewamy , zimą słabo.

 

Lucky Bamboo – uznawany jest za symbol powodzenia, także w interesach. Mocna pionowa łodyga bambusa symbolizuje rozwój i dążenie do doskonałości.  Rośnie zarówno w wodzie jak i w ziemi. Podobno kwiat nie do zniszczenia.

Bardzo ważna jest liczba łodyg. Trzy łodygi przynoszą szczęście. Pięć – bogactwo. Sześć łodyg bambusa przynosi zdrowie. Należy jednak unikać kompozycji zrobionych z czterech łodyg. W języku chińskim słowo „cztery” brzmi bardzo podobnie do chińskiego słowa „śmierć”.

Azalia – jest kwiatem, który symbolizuje długowieczność. Przypisuje jej się również korzystny wpływ na samopoczucie domowników. Są to rośliny długowieczne, niektórzy hodują je już kilkadziesiąt lat. U azalii już w lipcu zaczynają się na gałązkach wytwarzać pączki na nowy rok.

Podobne te, kwiatki są traktowane jako zielone amulety, których zadaniem jest przynosić szczęście w interesach, miłości, w zdrowiu …

Nawet jeśli nie sprawdzą się ich czarodziejskie moce, warto zasadzić je w swoim domowym ogródku – będą efektowną ozdobą wnętrza.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Rośliny, które przynoszą nam szczęście

  1. […] energię w mieszkaniu… Z całą pewnością Grubosz Jajowaty to jedna z najpopularniejszych roślin przynoszących […]

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mikrofalówka?
Racja, a do tego pożera prąd - ja nie używam jej...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
Ostrzegam przed oszustwami typu sprzedaż leku na koronawirusa (bo go jeszcze nie ma!), ostatnio...
Czy stosował ktoś produkty konopne?…
Tylko jak sprawdzić, czy dany produkt jest naprawdę cenny zdrowotnie a nie tylko nazwany...
oszczędzanie ;)
Promocje też są fajne, ja kupiłam ostatnio w lidlu taniej kaszę gryczaną,...