„Eremanta” – recenzja

3 stycznia 2012,
dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Joanna Skalska: „Eremanta”
Opowieść osnuta na legendzie o klątwie rzuconej na tytułową wieś, która jest potajemnie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy Eremanty to ludzie żyjący w cieniu przeszłości, zatopieni w niej i przez to małomówni – by przypadkiem nie wypowiedzieć głośno słów, które tkwią w ich myślach i nie pozwalają się od siebie uwolnić. Ta społeczność, w której panuje tradycyjny podział ról w rodzinie – kobiety dbają o dom i wychowanie dzieci, a mężczyźni zajmują się jego utrzymaniem i dbają o gospodarstwo. Wszystko jednak odbywa się w nienaturalnej, długotrwałej ciszy. W tej magicznej opowieści spotykają się i wzajemnie przenikają również inne wątki – losy mieszkającej na obczyźnie tłumaczki Magdy i wielu innych młodych emigrantów, którzy w poszukiwaniu lepszego życia trafili do Wielkiej Brytanii. Czasy nam współczesne oraz reminiscencje z osławionego okresu PRL-u mieszają się z książką „Eremanta”, której tłumaczenia podejmuje się właśnie Magda. To więc także powieść o żmudnej pracy tłumacza, starającego się jak najbardziej wiernie oddać niuanse języka oryginału w swoim przekładzie.
Bohaterami „Eremanty” są m.in.: Ines, Pedro, Abigail. Żyją oni z dnia na dzień i nie potrzebują zbyt wiele do swej egzystencji – zbędne są im nawet pieniądze. Ich los jest skontrastowany z życiem współczesnych polskich emigrantów w Londynie. Są rozgoryczeni tym, że ojczyzna nie ma zbyt wiele do zaoferowania dobrze wykształconym ludziom. Frustracja miesza się u nich z nadzieją na lepsze czasy.
To opowieść o życiu w izolacji od świata zewnętrznego, o ograniczeniach narzuconych przez los i historię. Także o rozczarowaniu miłością i destrukcyjnej sile milczenia, które zabija uczucia i człowieczeństwo. Miłość ma tu wiele odcieni. Bohaterowie powieści szukają też własnej drogi i miejsca w świecie pełnym krzyżujących się – na dłużej lub tylko na chwilę – ludzkich losów.
Motyw tajemnicy przewija się tu w sposób ciągły – wśród niedopowiedzeń otrzymujemy jednak bogate portrety psychologiczne bohaterów.

Drugim atutem powieści jest umiejętność łączenia planów czasowych i kulturowych oraz sprawne pióro autorki, sprawiające, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. polecam koneserom dobrej literatury, zmuszającej do refleksji.
Ada B.

Książkę poleca Wydawnictwo POWERGRAPH – można kupić ją tutaj:
http://www.powergraph.pl/eremanta
Dziękujemy Wydawnictwu za udział w naszej akcji i przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja






FORUM - bieżące dyskusje

Jaka maść na łuszczycę skóry głowy?…
Widać ofensywę reklamową, chyba słabo się sprzedaje....
Jaka maść na łuszczycę skóry głowy?…
Od 20 lat choruje na luszczyce, przerobilam juz wszystko chyba. Musisz wzmocnic odpornosc organizmu, zminimalizowac...
Nadwaga i otyłość u dzieci
Tak byłoby dobrze, bo jednak częste sięganie po łakocie wynika głównie z przyzwyczajenia....
Samotne wakacje - jak je spędzić?
Czemu? Podróżowanie w pojedynkę może być naprawdę super. Jedyne, co mi podczas takich wyjazdów...