Endorfiny – kiedy wytwarzają się hormony szczęścia? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Endorfiny – kiedy wytwarzają się hormony szczęścia?

4 kwietnia 2017, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
szczescie

Promienny uśmiech od ucha do ucha, uczucie przyjemności i zrelaksowania – to efekt działania endorfin, popularnego hormonu szczęścia.

Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, podobnych budową chemiczną do morfiny, wytwarzanych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nazwa pochodzi od słów endogenous morphine. Naukowo udowodniono, że każdy z nas wytwarza endorfiny. Najbardziej pierwotny obszar mózgu jest przystosowany do produkcji tego hormonu. To zaś oznacza, że wytwarza je każdy z nas, podczas najmniejszego nawet wysiłku fizycznego. Endorfiny działają także przeciwbólowo. Do tej pory odkryto kilkanaście endorfin, ich dokładna rola i działanie jest wciąż badane. Co ciekawe, endorfiny produkowane są w tych samych obszarach co hormony stresu i lęku, stąd nasza skłonność do popadania w euforię, gdy ciężka chwila minie. Gdy stres opada, uwalnia nagromadzone w trakcie pokłady hormonów szczęścia.
 

Sposoby sprzyjające wytwarzaniu endorfin:

taniec


Taniec pobudza nie tylko zmysły, lecz także nasz mózg, który pod wpływem ruchu wytwarza endorfiny. Taniec nie tylko daje szczęście i radość, lecz także pomaga w odchudzaniu i akceptacji własnego ciała.
Wysiłek fizyczny – poranny jogging, pływanie czy chociażby popołudniowy aerobik – wszystko to sprzyja produkcji endorfin. Nasz organizm uwielbia ruch, czujemy się po nim zrelaksowane, a endorfiny wprawiają nas w poczucie szczęścia. Co ciekawe, naukowo udowodniono również, że istnieje coś takiego, jak „euforia biegacza”:, kiedy to nasz organizm jest niedotleniony, działa stresogennie i wtedy – wbrew pozorom – wytwarza najwięcej endorfin. Podczas krótszych, intensywnych ćwiczeń również są wydzielane endorfiny, jednakże w ilościach niemierzalnych, uwolnienie endorfin przygotowuje organizm na dalszy wysiłek fizyczny. Produkcja endorfin wywołuje emocjonalną reakcję na stres, objawiającą się poprawą nastroju oraz zwiększeniem wytrzymałości i odporności organizmu na ból, co umożliwia dalszy wysiłek, który w normalnych warunkach nie mógłby być kontynuowany. Kiedy maszerujesz, biegasz, pływasz, jedziesz na rowerze czy tańczysz, wzmaga się produkcja hormonów szczęścia, aby dodać ci energii i zneutralizować negatywne skutki obciążeń działających na mięśnie i stawy. Wyniki badań na sportowcach pokazują, że poziom endorfin wzrasta, jeśli ruchowi towarzyszy rywalizacja. Zdecyduj się więc na dyscyplinę, w której będziesz z kimś konkurować.
aaa
Wśród himalaistów, czy alpinistów, występuje efekt euforii wysokościowej, do której dochodzi na skutek niedotlenienia mózgu na dużej wysokości. Himalaiści opisują przypadki euforii wśród wspinaczy, objawiające się porzucaniem elementów sprzętu i ubioru, dziwnym zachowaniem czy halucynacjami.
ch
Śmiech – opowiedziany dowcip, obejrzany kabaret czy też najzwyklejsze łaskotki. Wszystko, co jest w stanie wywołać na naszej twarzy uśmiech, także napędza mózg, który wytwarza więcej endorfin.
czekol
Czekolada – nie samym ruchem człowiek żyje! Czekolada jest źródłem nie tylko magnezu. Po zjedzeniu nawet niewielkiego kawałka w naszym mózgu rośnie poziom serotoniny i właśnie endorfin. Ten pierwszy neuroprzekaźnik przeciwdziała depresji. Przy uszczęśliwianiu się czekoladą warto jednak pamiętać, że wciąż jest to bardzo tucząca przyjemność, od której również można się uzależnić.
przy
Przyprawy – za dostawców endorfin uznaje się wszystkie przyprawy zawierające kapsaicynę, czyli m.in. paprykę chili i pieprz. Dając uczucie pieczenia w ustach, drażni zakończenia nerwowe, a mózg produkuje naturalne środki przeciwbólowe, czyli endorfiny. W organizmie nie dzieje się nic złego, ale oszukany mózg leczy go, co odczuwasz jako przyjemny błogostan.
milo
Miłość – naukowcy dowiedli, że w organizmie osoby zakochanej poziom hormonów szczęścia utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas, a bodziec nie musi znajdować się w pobliżu. Wystarczy pomyśleć o kimś ukochanym, by wzrosła produkcja endorfin. W czasie miłosnych igraszek poziom hormonów szczęścia rośnie aż o 200%. Mózg oraz rdzeń kręgowy produkują kilkanaście różnych związków chemicznych o postaci endorfin, wyraźnie rośnie też poziom serotoniny. Bodźce płynące z całego ciała odbiera mózg, to on jest generatorem orgazmu i uwalnia endorfiny.
Tak więc skoro smutna zima coraz bliżej uszczęśliwiajmy siebie samych i wszystkich dookoła.
 

Zobacz również:

 

 1. Jak wpływają na nas ludzie
 2. Brak światła zabija?
 3. Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?
 4. Dowcipy naszych czytelników

 

 Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Endorfiny – kiedy wytwarzają się hormony szczęścia?

 1. avatar sylwia97 pisze:

  Uwielbiam biegać 45 minut dziennie i czuje,że żyje! :)
  Wszystkie mięśnie bolą uzależniłam się od tego :D

 2. avatar Anna pisze:

  Pływanie, pływanie, pływanie i jazda na rowerze. Pływam w wolnym czasie – dwa razy w tygodniu= 3 km). I mniej być nie może. Czuję wówczas cudowną lekkość i ogromny relaks. Wtedy jestem sobą – sylwetka bez zarzutów. Siłownia niepotrzebna – nie lubię.Pływam równomierne i zawsze w tym samym czasie z basenu wychodzę.

 3. avatar Beata Al pisze:

  A tego wszystkiego najlepiej mi odpowiada czekolada i taniec ,no przyprawy też używam .

 4. avatar tkmx pisze:

  Według mnie najzdrowsza jest czekolada gorzka ,jest antyoksydantem ,wzrasta po zjedzeniu poziom serotoniny i endorfin przez co humor nam się poprawia .Zawiera magnez tak niezbędny do naszego funkcjonowania.Ten pierwszy neuroprzekaźnik przeciwdziała depresji.

 5. avatar pani s pisze:

  ja np kocham biegać i sprawia mi to dużo radości;)

 6. avatar Lilka89 pisze:

  Uwielbiam czekoladę gorzką jest najbardziej korzystna dla organizmu ludzkiego, bo zawiera antyoksydanty.Gdy wybieram się na pieszą wędrówkę po górach zawsze mam czekoladę w plecaku.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

kontrola absencji
I na rentę chorobową ich wysłać :D
Fibromalgia
Podobno można wiele takich chorób wyleczyć dietą keto...
Swędzenie skóry twarzy
Albo alergia pokarmowa... Mi kiedyś połowa twarzy spuchła po zjedzeniu ryżu na wynos z baru...
Nielimitowane porady prawne 24/7
Porad prawnych może udzielać ktoś w ogóle nie związany z prawem, więc warto...