To czy spocimy się podczas treningu, czy nie wcale nie jest wyznacznikiem jego jakości. Sporo osób żyje w błędnym przeświadczeniu o tym, iż im bardziej zmęczeni i mokrzy są po wykonaniu ćwiczyć, tym poprawniej je wykonywali.Warto jednak pamiętać o tym, że do utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej dochodzi w warunkach tlenowych, a więc podczas treningu o umiarkowanej intensywności.
Zastanówmy się najpierw kiedy dochodzi o wydalania potu
Część wytworzonej przez nasz organizm energii przekształcana jest na drodze przemian biochemicznych w ciepło. Nadmierny wzrost temperatury wnętrza ciała może doprowadzić do wielu negatywnych zmian. Dlatego też, ludzki organizm wykształcił mechanizm obronny zapobiegający przegrzaniu się organizmu – pocenie się. Kiedy ćwiczymy, nasze ciało, a zwłaszcza mięśnie, potrzebuje energii niezbędnej do danej aktywności. W efekcie komórki zwiększają syntezę energii, a co za tym idzie również ciepła. By zapobiec przegrzaniu się, organizm na różne sposoby stara się usunąć nadmiar ciepła miedzy innymi właśnie poprzez wydzielanie potu.
Od czego zależy ilość potu?
W głównej mierze, co wcale nie powinno szokować, od panujących warunków atmosferycznych – przede wszystkim temperatury i wilgotności powietrza oraz jego ruchów. Zauważmy, iż latem wcale nie musimy biegać, żeby być mokrym. W niskiej temperaturze ilość wydalanego potu będzie mniejsza, niż w przypadku, gdy ten sam trening wykonamy podczas upału. Duże znaczenie ma również wilgotność powietrza, im jest ona większa, tym bardziej będziemy się pocili w czasie wysiłku fizycznego. Równie duże znaczenie w ilości wydzielanego potu mają ruchy powietrza. W przypadku bezwietrznej pogody lub, gdy jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu, organizm wytwarza więcej potu, niż w czasie ćwiczeń fizycznych wykonywanych w warunkach wzmożonego ruchu powietrza.
Ciekawostkę jest to, iż w przypadku ćwiczeń o równiej intensywności mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety.
Podsumowując to, że podczas treningu pot lał się litrami nie świadczy o tym, że przyniesie on wymierne korzyści. Oznacza to tylko, że był on wykonany z wysoką lub bardzo wysoką intensywnością w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. O efektach aktywności fizycznej decyduje nie stopień zmęczenia po jej zakończeniu, a dobór takich ćwiczeń, by zdążały do postawionego celu treningowego. Pamiętajmy, że aby spalić zbędną tkankę tłuszczową wcale nie trzeba wykonywać bardzo intensywnych treningów. W zupełności wystarczą ćwiczenia kardio o umiarkowanej intensywności. Możesz pobiegać lub wyjść na spacer.
Źródło:http://diety.wp.pl, http://kobieta.wp.pl
zobacz również:
- Crunch – piękny brzuszek w 8 minut!
- Czy trening na siłowni jest dobry dla kobiet?
- Fitness na skakance – różne ćwiczenia
- Jak trenować z hula hop?