Dżemy i konfitury z owoców i warzyw – oryginalne przepisy
Pomysłów i przepisów na przetwory jest wiele. Domyślam się, że jednak zazwyczaj korzystacie ze starych, sprawdzonych receptur. A może by tak trochę poeksperymentować i stworzyć nowe, ciekawe smaki? Oto kilka propozycji…
Dżem wschodni
Składniki na jedną porcje:
-1,5 kg śliwek węgierek
-0,5 kg twardych gruszek
-0,5 kg jabłek
-0,5 kg cukru
-1 laska wanilii
-6 goździków
-1 łyżeczka cynamonu
Wykonanie
Ze śliwek usuwamy pestki a gruszki, jabłka obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Owoce przekładamy do dużego garnka, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 12h. po upływie tego czasu stawiamy na mały ogień i podgrzewamy godzinę. Następnie dodajemy cynamon, goździki i laskę wanilii. Podgrzewamy jeszcze około 2 godzin. Do momentu aż sok odparuje a dżem zgęstnieje. Ja robiłam z podwójnej porcji i w jednym dniu podgrzewałam 3h a w następny dzień jeszcze 2h. Pamiętajmy również żeby nie przykrywać garnka pokrywką! Gorący dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem.
Dżem z cukinii
Składniki:
-2,5 kg cukini, obranej i wydrążonej
-0,5 kg cukru
-2 galaretki cytrynowe
-skórka i sok z 1 cytryny
Wykonanie
W 5 litrowym garnku umieścić pokrojoną cukinię, wlać pół szklanki wody i gotować do miękkości (ok. 40-50 minut), co jakiś czas zamieszać. Gdy cukinia zmięknie, całość zmiksować na gładką masę. Dodać cukier i galaretki, wymieszać. Dodać skórkę i sok z cytryny. Gotować wszystko razem jeszcze około 1 godziny. Gorący dżem wlać w słoiki i mocno zakręcić. Zostawić do całkowitego wystudzenia. Z podanej ilości składników powinno wyjść ok 2 litrów dżemu.
Dżem z ogórka i melona z wanilią
Składniki:
-4 duże ogórki,
-cały żółty melon,
-łyżeczka nasion wanilii,
-łyżeczka świeżej mięty,
-3/4 kg cukru,
-sok z 1 cytryny.
Wykonanie
Ogórki obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Melona obrać, pokroić w kosteczkę. Połączyć z ogórkiem, zasypać cukrem, przykryć ściereczką i odstawić na 6 godz. Następnie dodać nasiona wanilii i gotować ok. 40 min na małym ogniu, często mieszając. Dodać posiekaną miętę oraz sok z cytryny i odstawić na całą noc. Następnego dnia gotować 30 min. Nałożyć do słoiczków, szczelnie zakręcić.
Powidła śliwkowe z czekoladą
Składniki:
-5,5 kg śliwek
-2 szklanki cukru
-3 gorzkie czekolady
-5 łyżek kakao
Wykonanie
Śliwki umyć, wydrylować. Do dużego garnka wlać odrobinę wody i w 2-3 porcjach wrzucać śliwki. Podgrzewać na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, a gdy śliwki będą zmniejszać objętość dorzucać kolejne partie. Przesmażać tak przez kilka godzin. Następnego dnia śliwki zmiksować, można przetrzeć przez sitko, choć ja tego nie robiłam. Gdy masa zacznie gęstnieć, dodać cukier i gotować jeszcze do uzyskania pożądanej konsystencji. Po dodaniu cukru trzeba szczególnie uważać by powidła się nie przypaliły. Na końcu dodać połamaną drobno czekoladę i kakao. Wymieszać dokładnie do rozpuszczenia i połączenia się składników. Gorące przełożyć do wyparzonych słoików. Zakręcić i odstawić do góry dnem do całkowitego wystudzenia.
Konfitura bananowo-gruszkowo-jabłkowa
Składniki:
-3 kg obranych gruszek
-3 duże banany
-3 żółte jabłka np. antonówka
-cynamon
-2 galaretki cytrynowe
-ew. cukier
Wykonanie
Gruszki gotować na małym ogniu 15 minut. Jabłka obrać, pokroić na małe kawałki wrzucić do garnka i rozgotować. Odcedzić gruszki, dodać pokrojone banany, jabłka i cynamon do smaku. Składniki wymieszać, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i podgrzewać do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji od czasu do czasu mieszając. Na końcu dodać galaretki i cukier. Przelać do wyparzonych słoików. Do dużego garnka wkładamy słoiki zalewamy wodą do 1/2 wysokości i pasteryzujemy 20 minut od momentu zagotowania. Słoiki ustawiamy do góry dnem i studzimy.
Marmolada grejpfrutowo- bananowa
Składniki:
-70 dag grejpfrutów
-30 dag bananów
-1 cytryna
-40 dag cukru
-1 opakowanie żelfiksu
Wykonanie
Grejpfruty i cytrynę sparzyć, obrać, usunąć błonki i pestki, rozdrobnić. Z bananów zdjąć skórkę, podzielić na kawałki. Owoce zmiksować, gotować 20 minut, mieszając. Dodać cukier i żelifiks wymieszać, trzymać jeszcze kilka minut na ogniu. Gorącą marmoladę przełożyć do słoików. Słoiki zamknąć, odstawić do wystudzenia do góry dnem lub pasteryzować 20 minut.
Konfitura wiśniowo-malinowa
Składniki:
-2 kg wiśni,
-1 kg malin,
-1 i 1/2 kg cukru,
-3 łyżki likieru amaretto.
Wykonanie
Wiśnie umyć, wypestkować, połączyć z malinami, zasypać cukrem. Gotować godzinę na małym ogniu. Następnego dnia gotować kolejną godzinę. Na koniec dodać likier, wymieszać, nałożyć do słoiczków, szczelnie zakręcić, pasteryzować 3 minuty.
Konfitura czekoladowo- wiśniowa
Składniki:
-1,3 kg wiśni,
-600g cukru,
-2 łyżki ciemnego kakao,
-100g mlecznej czekolady,
-laska wanilii.
Wykonanie
Wiśnie umyć i wypestkować. Zasypać cukrem, odstawić na całą noc. Następnego dnia dodać połamaną na kawałki czekoladę, kakao oraz nasiona z wanilii. Zagotować. Gotować na małym ogniu ok. 2 godz. Odstawić na całą noc. Następnego dnia gotować kolejne 2 godziny na małym ogniu, często mieszając. Konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręcić i odstawić do góry dnem na całą noc.
Dżem marchewkowy z kardamonem
Składniki:
-1 kg marchewki,
-4 szkl. cukru,
-1i1/2 szkl. wody,
-skórka z 1 pomarańczy,
-8 owoców kardamonu,
-sok z 1 limonki.
Wykonanie
Marchew umyć, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać cukier, wodę oraz świeżo startą skórkę z pomarańczy. Mieszając, gotować ok. 35min. Dodać sok z limonki oraz wyłuskane ziarenka kardamonu. Gotować 5 min, gorące nakładać do słoiczków. Pasteryzować ok. 8 min.
Dżem z pieczonych owoców
Składniki na 3 średnie słoiczki:
-1 kg brzoskwiń
-500 g wydrylowanych wiśni (mogą być maliny)
-2-3 jabłka (około 650g)
-1 łyżka cukru waniliowego
-2 łyżki płynnego miodu (np. wielokwiatowy, lipa)
-1/2 łyżeczki cynamonu
-1/2 łyżeczki kardamonu
-1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
-jeśli lubisz bardzo gęste dżemy to 2 łyżeczki agaru
-ew. cukier do smaku
Wykonanie
Brzoskwinie sparz wrzątkiem, obierz skórkę i pozbądź się pestki. Brzoskwinie pokrój na mniejsze kawałki. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój podobnie jak brzoskwinie. Wszystkie owoce włóż do dużej foremki, posyp cukrem waniliowym, polej miodem i posyp przyprawami. Wszystko dokładnie wymieszaj i włóż do piekarnika nagrzanego do 180*C na 40 minut. W trakcie pieczenia 2 albo 3 razy przemieszaj wszystko. Owoce przełóż do garnka i zblenduj. Według własnych gustów i smaków dodaj cukier albo nie. Jeśli lubisz bardzo gęste dżemy dodaj agar, pektynę albo jeśli używasz to cukier żelujący. Dżem przełóż do wyparzonych, gorących słoików, dokładnie zakręć i postaw do góry dnem (ja, jeszcze zawijam w ręcznik- sposób babci).
Dżem jabłkowo – dyniowy
Składniki:
-ok. 1 kg miąższu dyni, najlepiej odmiana o mocno pomarańczowej barwie
-ok. 1 kg jabłek odm. Antonówka
-ok. 2 szkl. cukru
-2 cytryny
-1 łyżka goździków (ok. 15 szt.)
-1 łyżeczka mielonego cynamonu
Wykonanie
Dynię, sam miąższ bez skórki i pestek, kroimy w kostkę. Wkładamy do garnka, dodajemy goździki, cukier i ok. 0,5 szkl. wody i dusimy pod przykryciem na małym ogniu aż dynia zacznie się rozpadać. Cytryny szorujemy, sparzamy, ocieramy ze skórki i wyciskamy sok. Jabłka myjemy, obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne, miąższ kroimy w kostkę, polewamy sokiem z cytryn. Kiedy dynia zmięknie dodajemy jabłka z sokiem, skórkę cytrynową, mieszamy i smażymy – bez przykrycia – aż jabłka się rozpadną a dżem zgęstnieje (ok. 30-45 min) – ja pod koniec smażenia wyławiam łyżką goździki. Na koniec dodajemy cynamon, mieszamy i po chwili wrzący dżem nakładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy wyparzonymi nakrętkami i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia. Cynamon dodajemy na końcu ponieważ dodany wcześniej może gorzknieć. Taki dżem jest doskonały do pieczywa, ale też można nim smarować i przekładać ciasta.
Czekoladowy dżem z jeżyn
Składniki :
-1 szklanka jeżyn
-1 szklanka cukru
-2 łyżki kakao
-2 łyżki ginu ( powinien być rum ale gin z reguły mam a rum nie )
Wykonanie
Oczyszczone jeżyny wrzucić do garnka i dosypać cukier. Mieszając rozgotować aż sok puszczą. Gotować mieszając, aż zgęstnieje. Dodać kakao i rum. Wymieszać tak by miało konsystencję dobrej konfitury. Trzymać ostudzoną w zamykanym pojemniczku w lodówce. Taką na zapas gorącą przekładać do wyparzonych – suchych słoików , zakręcić i pasteryzować 10 minut .
Dżem z jarzębiny i jabłek
Składniki:
– 1 kg jarzębiny
– 1 kg kwaśnych jabłek
– 1/2 kg cukru
Wykonanie:
Pozbawione szypułek owoce jarzębiny opłukać i odsączyć. Wsypać je do garnka z grubym dnem i zalać połową szklanki wody. Gotować na małym ogniu, pod przykryciem, do chwili, aż owoce zaczną pękać. Wsypać cukier i jeszcze chwilę podgrzewać, aż cukier całkowicie się rozpuści. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w małą kostkę. Włożyć je do naczynia z jarzębiną i smażyć na małym ogniu do chwili, aż owoce staną się przezroczyste. Od czasu do czasu delikatnie zamieszać drewnianą łyżką, aby dżem się nie przypalił. Umyć i wyparzyć słoiki, napełnić je gorącym dżemem i zakręcić.
Konfitura z agrestu i kiwi
Składniki:
-1 kg zielonego agrestu
-30 dag kiwi
-60 dag cukru
Wykonanie
Agresty dokładnie myjemy, a następnie pozbawiamy szypułek i ogonków. Kiwi natomiast obieramy ze skórki i kroimy w mniejsze kawałki. Zarówno owoce kiwi, jak i agrest mielimy w maszynce do mięsa na małym sicie. Zmielony agrest oraz kiwi przekładamy do dużego garnka i wsypujemy cukier, dokładnie mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Od chwili zagotowania, przez kolejne 15 minut prażymy konfiturę na wolnym ogniu po czym pozostawiamy do wychłodzenia, ponownie smażymy 10 minut i tak samo odstawiamy do wychłodzenia (sprawdzamy czy konfitura jest dobrze słodka). Następnego dnia konfiturę przesmażamy po raz ostatni, warto pamiętać, że zawsze gotujemy ja na najmniejszym ogniu i ciągle mieszamy aby się nie przypaliła. Gotowy dżem przekładamy do niewielkich słoiczków, przed ich zakręceniem podkładamy potrójną warstwę folii spożywczej, po to aby lepiej trzymały zakrętki. Na sam koniec słoiczki pasteryzujemy przez 15 minut. Wystudzone słoiczki chowamy w cienistym i chłodnym miejscu.
Galaretka z pigwy
Składniki:
– 4 kg pigwy/pigwowca
– woda
– cukier
Wykonanie:
Owoce umyć, pokroić na cząstki, zalać zimną wodą, tak by lekko przykryła owoce. Powoli gotować około 30 minut, do otrzymania wywaru. Owoce odcedzić i na każdy 1 litr wywaru dodać 1/2 kg cukru. Wymieszać i gotować, aż syrop zgęstnieje i nabierze koloru. Gorący płyn przełożyć do słoiczków i zakręć. Galaretkę przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu maksymalnie przez 2 lata.
Konfitura z aronii i jabłek
Składniki:
-1kg aronii,
-1/2 kg kwaśnych jabłek,
-3/4 kg cukru,
-kawałek cynamonu,
-4 goździki.
Wykonanie
Aronię opłukać i zmiksować blenderem. Wymieszać z cukrem, goździkami i odrobiną świeżo startego cynamonu. Zagotować. Zdjąć z ognia na kilka minut. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kosteczkę. Wymieszać z odrobiną startego cynamonu i łyżką przegotowanej wody. Dusić na małym ogniu ok. 5-10 min, często mieszając. Aronie zagotować, dodać jabłka, dusić ok. 30 min na małym ogniu. Przełożyć do słoiczków, zakręcić odstawić do wystygnięcia.
Źródła: http://z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com/, http://www.fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/,
http://olainthekitchen.blogspot.com/
zobacz również:
- Ciasta z owocami – przepisy czytelniczek
- Przepisy na ciasta z owocami bez pieczenia
- Kuchnia grecka – tradycyjne potrawy i przepisy
- Wszystkie kulinarne inspiracje