Domowe przetwory na zimne wieczory!
Październik to idealny czas na przygotowywanie przeróżnych powideł czy kiszonek. Przepisy, które nie tylko urozmaicą twoje posiłki ale i pozytywnie wpłyną na twoją odporność. Pokażemy jakich błędów nie popełniać przy robieniu przetworów oraz ciekawe i kreatywne przepisy. Zostań i wypróbuj!
Powidła
Powidła to chyba jedna z najstarszych odmian przetworów owocowych. Ich główna cecha jest to, ze przygotowuje się je bez udziału cukru i smaży bardzo długo, co zapewnia im trwałość.
Powidła z jabłek i czerwonych borówek:
Składniki:
– 1 kg jabłek
– 1 kg czerwonych borówek
Sposób przygotowania:
Jabłka i borówki przemyć pod bieżącą wodą. Jabłka pokroić na ćwiartki (nie usuwać gniazd nasiennych), borówki przebrać, wszystko rozgotować i przetrzeć do rondla o grubym dnie. Powstały przecier gotować na małym ogniu tak długo, aż pozostanie połowa. Podczas gotowania przecier ciągle mieszać. Gorący przełożyć do umytych, wyparzonych i wysuszonych stoików. Szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.
Powidła z agrestu białego
Składniki:
– 2 kg bardzo dojrzałego agrestu żółtego
Sposób przygotowania:
Agrest przepłukać pod bieżącą wodą, usunąć ogonki i nadpsute owoce, dokładnie odsączyć. Owoce przełożyć do rondla o grubym dnie, rozgnieść drewnianym tłuczkiem, ugotować i przetrzeć przez sitko. Powstały przecier gotować na małym ogniu, stale mieszając, aż pozostanie go połowa. Gorące powidła przełożyć do umytych, wyparzonych i wysuszonych stoików. Szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.
Powidła śliwkowe z nutą pomarańczy i cynamonu
Składniki:
– 1 kg dojrzałych śliwek
– 1 laska cynamonu
– sok i skórka z jednej pomarańczy
– szczypta soli
– 100 g świeżych daktyli
Sposób przygotowania:
Śliwki umyć, wypestkować i usunąć ogonki. Do dużego, szerokiego garnka o grubym dnie wlać sok z pomarańczy, dodać śliwki pokrojone w kawałki, skórkę startą z pomarańczy, laskę cynamonu, szczyptę soli oraz wypestkowane daktyle. Zagotować, następnie zmniejszyć ogień i gotować bez przykrycia przez godzinę, bardzo często mieszając. Zestawić garnek z ognia, ostudzić. Ostudzone znów smażyć, aż uzyskamy odpowiednio gęstą, ciemną masę, bardzo często mieszając. Gorące powidła przełożyć do wyparzonych i osuszonych słoiczków. Studzić do góry dnem. Aby powidła przetrwały całą zimę, należy je zapasteryzować przez 10 minut.
Kiszonki
Kiszona kapusta lub ogórki to polskie klasyki obecne w niemal każdym domu. Jednak nie za często wychodzimy poza te tradycyjne przetwory, a szkoda, ponieważ potencjał tkwi niemal w każdym warzywie czy owocu.
Błędy, które popełniamy:
– zbyt wysoka temperatura
– zbyt niski poziom solanki
– używanie metalowych elementów
– zbyt ciepła woda
Kiszona mieszanka warzyw z perłowymi cebulkami
Składniki:
– cebula perłowa
– kolorowe papryki
– cukinia
– kalafior
– ogórki
– dynia
– czosnek
– koper
– ziarna gorczycy
– ziele angielskie
– korzeń chrzanu
– papryczka chili
– liście laurowe
Sposób przygotowania:
Warzywa umyj, obierz i pokrój na cząstki. Cebulki zostaw całe. Wyparz słoik. Koper ułóż na jego dnie, a następnie warzywa układaj warstwami, dość ciasno. Dodaj gorczycę, ziele angielskie, świeży chrzan, papryczkę chili oraz listki laurowe. Całość zalej.
Kiszona młoda kapusta z marchwią
Składniki:
– ½ główki młodej kapusty
– 1 marchewka
Sposób przygotowania:
Kapustę cienko poszatkuj, a marchew zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Wmieszaj warzywa i ułóż w wyparzonym słoiku. Pierwsze 2-3 dni trzymaj w temperaturze pokojowej, a później odstaw w chłodne miejsce.
zobacz również:
Kiszone warzywa i owoce – różne przepisy |
Kiszone rzodkiewki z burakami |
Kiszone cytryny – przepis i zastosowanie |