Domowe kuracje wspomagające ciało i umysł: aromaterapia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Domowe kuracje wspomagające ciało i umysł: aromaterapia

18 listopada 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W dzisiejszych czasach leczenie jest przyjemne. Są smakowe syropki, zamiast tabletek – lizaki, żelki, cukierki – wszystko pięknie zapakowane i wyeksponowane. Patrząc na swoich rodziców, siebie a nawet dzieci śmiem stwierdzić, iż jesteśmy lekomanami. Leczymy się na wszystko, łykamy witaminki: na odporność, na piękne włosy, paznokcie, cerę itp. Żyjemy w XXI wieku gdzie medycyna jest z dnia na dzień  jest coraz to skuteczniejsza, naukowcy opracowują coraz to nowsze szczepionki, lekarstwa itp.

 

Żyjemy w czasach gdzie wszystko sprowadza się do 1 tabletki – bo jesteśmy leniwi, często  nie zdajemy sobie sprawy, że tabletka też może naszemu organizmowi zaszkodzić.Podczas zabiegów aromaterapii  można połączyć skuteczność z pięknie pachnącymi  roślinami lub olejkami nie szkodząc np. wątrobie. By mieć pewność, że olejki lub rośliny zostały wytworzone w prawidłowy sposób należy kupować je albo w sklepach zielarskich lub aptekach.

Przed rozpoczęciem kuracji należy :

* zapoznać się z ulotką – niektórych olejków nie wolno stosować gdy jesteśmy w ciąży, po innych nie można się opalać itp.

* zaczerpnij porady lekarza– przyjmując leki, które wcześniej przepisał nam lekarz należy upewnić się czy olejki, które chcemy stosować podczas aromaterapii nie osłabią działania leków – np. tabletek antykoncepcyjnych

* przeprowadź test uczuleniowy – by mieć na 100% pewność, ze dany olejek nie wywoła u nas alergii (2 krople olejku mieszamy z 1 łyżeczką oliwy i smarujemy naszą miksturą np. skórę w zgięciu łokcia. Po upływie 24 godz. spr. czy w tym miejscu nie ma obrzęku, wysypki lub zaczerwienienia).

kmin

 

KMINEK – ból brzuch, niestrawność – do 1 łyżeczki miodu należy dodać 3 krople olejku kminkowego (działa wiatropędnie i rozkurczowo, poprawia trawienie) należy zażywać 2-3 razy dziennie do ustąpienia dolegliwości.  Gdy chcemy poszkodowanej osobie zrobić masaż należy  zmieszać 5-7 kropli olejku kminkowego z łyżką oliwy, nacieramy miksturą dłonie i przez 5-10 minut zataczamy kręgi wokół pępka.

mieta

 

MIĘTA – migrena i inne bóle głowy – należy 2 krople olejku miętowego zmieszać z 20 kroplami spirytusu lub oleju z winogron. Zwilżyć opuszki palców i wcierać, wmasowywać nimi skronie. Zabieg po 20-30 minutach należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie. Olejek miętowy posiada mentol, który znieczula receptory nerwowe, które są odpowiedzialne za ból.

ros

 

ROZMARYN – kłopoty z koncentracją – najlepszym sposobem na senność i rozkojarzenie to nosić przy sobie chusteczkę bawełnianą  skropiona 3-4 kroplami olejku rozmarynowego. Wystarczy tylko wyciągnąć ja, przystawić do nosa i wziąć kilka głębokich oddechów. Innym sposobem gdy jesteśmy w domu albo pracujemy za biurkiem po spadku koncentracji należy zerwać kilka listków rozmarynu i rozetrzeć go w dłoniach. Aromat, który wydobędzie się podziała orzeźwiająco i pobudzająco.

P-4072 Pelargonium Zonale PAC RHS 57A; 69C

 

GERANIUM – nadwaga – gdy dopada Cię głód zamiast po serek Danio sięgnij po listek geranium, rozgnieć go i wąchaj przez kilka minut. Dzięki uwalniającemu się zapachowi – poprawimy sobie nastrój , ponadto wpływa kojąco na ośrodek odpowiedzialny za uczucie sytości. Olejek można dodać do naszego ulubionego balsamu by pozbyć się cellulitu – 2 krople na łyżkę balsamu i wcierać wszędzie tam gdzie pojawiła się czerwona skórka.

jasmin2

 

JAŚMIN – bolesne miesiączki – przez 3-4 dni poprzedzające nadejście miesiączki należy codziennie brać kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku jaśminowego – 10 kropli na wannę. W trakcie miesiączki  należy zrobić sobie masaż – 2 krople olejku jaśminowego mieszamy z 2 łyżeczkami oliwki dla dzieci. Zanurzamy w miksturze dłonie, którymi smarujemy dół brzucha i leciutko gładzimy się po nim, zataczamy kręgi i delikatnie masujemy .

jalowiec

 

JAŁOWIEC – bóle mięśni, nerwobóle – olejek jałowca działa silnie rozgrzewająco i przeciwzapalnie.  1:1 mieszamy go w takich proporcjach z olejem winogronowym. Następnie wcieramy substancje w bolące miejsce (skóra nie może być zadrapana, uszkodzona itp.). Aby wzmocnić efekt należy przykryć się kocem, ale pod żadnym pozorem nie należy na posmarowane miejsce naszą miksturą kłaść folii, ani robić opatrunków, które ograniczają dojście powietrza , gdyż może to spowodować podrażnienie.

lave

 

LAWENDA – bezsenność – polecana dla osób mających problem z zaśnięciem lub tak zwanym lekkim snem. Lawenda rozluźnia mięśnie i działa kojąco, relaksująco i nasennie. Należy umieścić  suszone kwiaty w woreczku bawełnianym i włożyć go pod powłoczkę poduszki – by móc wdychać aromat lawendy. Można również zamiast kwiatów umieścić gazę skropioną olejkiem lawendowym około 3-4 kropli  aplikowanych co 2-3 dni. Nie należy psikać i olejkiem poduszki – ponieważ zostaną plamy.

Cinnamonum verum

 

CYNAMON – zimne stopy i dłonie – należy do miski z bardzo ciepłą wodą wlać 4-5 kropli olejku cynamonowego i zanurzyć w kąpieli stopy . Po upływie 15 minut należy osuszyć stopy – nie należy ich opłukiwać i nałożyć ciepłe skarpety.Dłonie – 2 krople olejku cynamonowego mieszamy z 1 łyżką oliwy z oliwek i wmasowujemy miksturę w ręce, by wzmocnić efekt na 30 minut należy nałożyć rękawiczki bawełniane. Olejek cynamonowy pobudza krew .

gozdizki

 

GOŹDZIKI – reumatyzm – gdy poczujesz ze zaczynają boleć Cię stawy lub łamie Cię w kościach należy zmieszać 2 krople olejku goździkowego z 1 łyżką oleju sojowego lub oliwy z oliwek. Następnie rozcieramy dłonie by były ciepłe, wtedy bierzemy miksturę do rąk i wmasowujemy w chore i bolesne miejsce pamiętać , ze należy to robić energicznie okrężnymi ruchami. Zabieg powtarzamy codziennie aż do ustąpienia dolegliwości.

pomara

 

POMARAŃCZA – stany depresyjne – aby mieć dobry humor, złagodzić  niepotrzebne napięcia nerwowe, złą energię  zastąpić pozytywną należy jak najczęściej wąchać skórkę świeżej pomarańczy.  Aby w pokoju unosił się piękny zapach rozsiewający pozytywną energią należy do spryskiwacza wlać 10 kropli olejku pomarańczowego na pół szklanki wody. Zanim zaczniesz rozpylać dobry nastrój w pokoju – wstrząśnij!

CYTRYNA – nadciśnienie – gdy chcesz się uspokoić, wyciszyć należy w pomieszczeniu w którym przebywa się najczęściej ustawić kominek do aromaterapii. Do pojemniczka wlać troszkę wody i wpuścić 10 kropli olejku cytrynowego, zapalić świeczkę i głęboko oddychać. Taki zabieg należy przeprowadzać około 2-3 razy dziennie przez 15-30 minut.

gra

GREJFRUT- zmęczenie i stres – gdy chcemy się zrelaksować i zregenerować swoje siły najlepszym sposobem jest kąpiel z dodatkiem 7-10 kropli olejku grejfrutowego w wannie w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Rozkoszujemy się kąpielą przez 20 min. Nie spłukujemy ciała tylko wycieramy się ręcznikiem. Gdy ktoś woli prysznic należy na 2 łyżki kosmetyku dodać 3 krople olejku grejfrutowego.

Stosując zabiegi aromaterapii łączymy przyjemne z pożytecznym. Aromaterapia jest skuteczna i prosta czasami może zamienić się przyjemność np. odprężający masaż lub relaksująca kąpiel.  Śmiało mogę powiedzieć , że aromaterapia to jedna z najprzyjemniejszych kuracji jakie stosuję.

Naturalne olejki eteryczne do aromaterapii znajdziecie na stronie sklepu olejki doTERRA

 

Zobacz również:

Aromaterapia na smutki

Czym jest badanie nutrigenetyczne i w jakim celu się je wykonuje?

Domowy sposób na cellulit: bańki chińskie

Ćwiczenia mięśni twarzy

Prawdy i mity na temat peelingów

Witaminy z grupy B – właściwości, zastosowanie, objawy niedoboru

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz