Czym jest badanie nutrigenetyczne i w jakim celu się je wykonuje?

7 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Nutrigenetyka to nauka, która od kilkunastu lat intensywnie rozwija się Europie. Badanie nutrigenetyczne pozwala na ocenę predyspozycji genetycznych danej osoby do metabolizmu różnych składników odżywczych. W artykule odpowiadamy na pytanie, na czym dokładnie polega nutrigenetyka i czym jest genodieta.

Nutrigenetyka

Nutrigenetyka – badanie dietetyczne, a geny

Nutrigenetyka to stosunkowo młoda dziedzina, która daje rewolucyjne spojrzenie na żywienie człowieka i zależność pomiędzy genami a metabolizmem określonych składników odżywczych. Badanie nutrigenetyczne na szerszą skalę analizują przede wszystkim Włosi. Badacze ci udowodnili, że składniki odżywcze diety wpływają na procesy molekularne, które leżą u podstaw funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wykazali też, że genom i polimorfizm genetyczny kształtuje odpowiedź metaboliczną organizmu na poszczególne składniki odżywcze w diecie. W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytanie jak wykorzystać nutrigenetykę i odkrycia naukowców w praktyce oraz co daje badanie metabolizmu.

Nutrigenetyka – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nutrigenetyka i nutrigenomika to pokrewne dziedziny nauki, których celem jest określenie, jak dana osoba reaguje na konkretne składniki diety. Badanie nutrigenetyczne pozwala na dopasowanie jadłospisu do indywidualnych cech i możliwości organizmu. Badanie metabolizmu przydaje się zwłaszcza podczas leczenia nadwagi i otyłości, pozwalając na ocenę genów podatności na otyłość i wskazując, jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie najbardziej efektywny dla danego pacjenta. Uważa się, że genodieta może być kamieniem milowym w prewencji chorób cywilizacyjnych i schorzeń dietozależnych, dzięki możliwości indywidualnego dopasowania diety dla każdego chorego.

Czym jest badanie nutrigenetyczne i na czym polega?

Badanie nutrigenetyczne służy ocenie wrodzonych predyspozycji genetycznych do szybkiego lub wolnego metabolizmu poszczególnych składników diety, wykrywaniu nietolerancji pokarmowych lub tendencji do otyłości. Nutrigenetyka polega na analizie kodu DNA – w zakresie genów związanych z metabolizmem składników odżywczych. Badając metabolizm, możemy ocenić polimorfizm genetyczny obecny w tych genach i określić jego potencjalny wpływ na zdrowie danego człowieka.

Jak w praktyce wygląda badanie nutrigenetyczne? Od pacjenta pobierana jest próbka krwi lub wymaz z wewnętrznej strony policzka, z której następnie izolowane jest DNA. Uzyskany w ten sposób materiał genetyczny jest analizowany pod kątem zmian w genach związanych z metabolizmem składników odżywczych.

Badanie nutrigenetyczne ocenia geny odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów, węglowodanów, witamin, pomaga wykazać predyspozycje do otyłości, chorób dietozależnych, nadwrażliwości pokarmowych i nietolerancji.

Badanie nutrigenetyczne – kiedy się przyda?

Panele badań nutrigenetycznych może wykonać każdy, dla kogo ważna jest świadoma i odpowiednio zbilansowana dieta. Można je przeprowadzić nawet u małych dzieci, aby prawidłowo wykształcić ich przyszłe nawyki żywieniowe. Nutrigenetyka przyda się także osobom, które nieskutecznie walczą z nadwagą i otyłością, pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi i dietozależnymi oraz ludziom aktywnym i zawodowym sportowcom. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mimo odpowiedniej wagi mają zbyt wysoki cholesterol lub chcą sprawdzić, czy dieta bezglutenowa lub inna eliminacyjna jest dla nich odpowiednia.

Badanie nutrigenetyczne – gdzie je wykonać i jak się przygotować?

Badanie nutrigenentyczne można wykonać w wybranych laboratoriach diagnostycznych na terenie całego kraju. Do badania nie trzeba się przygotowywać- pacjent nie musi być na czczo, a test można wykonać o dowolnej porze dnia.

Badanie nutrigenetyczne skierowane jest do pacjentów, którzy w świadomy i odpowiedzialny sposób chcą planować swój jadłospis. To dodatkowa informacja dla wszystkich chorych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy lub zachować zdrową sylwetkę. Jeśli chcesz się odżywiać świadomie i dostarczać swojemu organizmowi jak najlepszych składników odżywczych, skorzystaj z oferty badań metabolizmu i poznaj jeszcze lepiej swoje ciało.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wirus RSV
Dzieci mają słabą odporność, nam też w tym wieku przyplątywały się choroby...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Niech brat patrzy na charakter, bo są różne kobiety, ale jeśli nie jest materialistką...
Znane pary - wzór do naśladowania?…
Akurat dziś portale plotkarskie donoszą o rozwodzie takiej idealnej do niedawna pary aktorskiej......
Łączenie różnych marek farb do włos…
To trochę ryzykowne, bo to chemiczne mieszanki... Ja bym wolała osobno je rozrobić...