Mówi się, że zęby to wizytówka człowieka. Nie sposób temu zaprzeczyć, bowiem to, jak się uśmiechamy sporo mówi o naszym usposobieniu. Ponadto piękny uśmiech często wiąże się z pewnością siebie. Im pełniejszy i bielszy, tym lepiej czujemy się sami ze sobą. Panuje jednak powszechne przekonanie, że aby mieć iście hollywoodzki uśmiech trzeba wydać sporo pieniędzy na zabiegi wybielające u dentysty. Nic bardziej mylnego. Często już domowe, o wiele tańsze sposoby mogą znacząco poprawić koloryt zębów. Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Wybielające pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej
Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Żadne wybielanie nie poprawi koloru zębów, jeśli wcześniej o nie nie zadbamy. Już dzięki temu można uzyskać zadowalające efekty. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj odpowiedni wybór pasty do zębów. Jeśli zależy nam na pięknym i jak najbielszym uśmiechu, powinniśmy sięgnąć po pastę wybielającą. Dobrze dobraną pastę można stosować na co dzień. Wybierając odpowiedni produkt, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki ma stopień ścieralności. Nie powinien on przekraczać 200, inaczej szkliwo może ulec uszkodzeniu. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać także o tym, że stosowanie tego typu preparatów nie powinny być dłuższe niż 2 miesiące. Wszystkie bowiem zawierają specjalne enzymy, które po pewnym czasie mogą zacząć bardziej szkodzić niż pomagać.
Dodatkowym, mile widzianym wsparciem dla pasty będą płyny do płukania ust. Regularnie stosowane, zapobiegają kumulacji płytki nazębnej.
Paski i żele wybielające
Innym sposobem na wybielenie zębów jest stosowanie coraz popularniejszych pasków wybielających. Zawierają one żel wybielający, który jest w stanie poprawić kolor płytki nazębnej nawet o 2-3 tony. Aby uzyskać takie efekty, należy dwa razy dziennie naklejać je na górne i dolne zęby, od czwórki do czwórki. Pasek powinien znajdować się na zębach średnio od 20 do 30 minut. Widoczna poprawa następuje już po kilku dniach. Decydując się na tę formę wybielania trzeba jednak pamiętać, że aby była skuteczna powinna być stosowana regularnie, ponadto nie obejmuje wszystkich zębów. Na podobnej zasadzie działają żele wybielające. Stosuje się je po wieczornym myciu zębów. Pędzelek dołączany do tego typu specyfików pozwala na łatwą aplikację żelu na płytce zęba, nie dociera jednak do przestrzeni między zębowej, przez co wybielanie nigdy nie jest pełnowymiarowe.
Skórki z bananów
Mało znanym, a jednym z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych dla płytki nazębnej sposobów, jest pocieranie jej skórką od banana. By osiągnąć wymarzone efekty, wystarczy codziennie rano i wieczorem, po uprzednim dokładnym umyciu zębów, polerować je wewnętrzną stroną skórki. Zawarte w niej witamina D, wapń i potas przyczynią się do poprawy koloru zębów. Należy jednak być precyzyjnym i obowiązkowym, wówczas efekty widoczne będą już po kilku dniach.
Węgiel aktywny
Wybielanie przy pomocy węgla aktywnego to jedna z najszybszych i najpopularniejszych metod. Zawarte w węglu związki usuwają osad oraz wszelkie zanieczyszczenia, sprawiając, że zęby od razu stają się wyraźnie bielsze. Metoda ta nie wiąże się także z dużymi kosztami, wystarczy regularne mycie zębów pastą zawierającą węgiel lub samodzielne przygotowanie mieszanki opartej na węglu. Aby ją wykonać, wystarczy pokruszyć dwie tabletki węgla aktywnego kupionego w aptece i wymieszać je z łyżką oleju sezamowego lub kokosowego. Tak przygotowany roztwór stosować co najmniej dwa razy w tygodniu.
Kurkuma
Wiele produktów spożywczych idealnie nadaje się do różnego rodzaju czynności pielęgnacyjnych, wśród nich znajduje się także kurkuma. Ta intensywnie żółta, barwiąca wszystko przyprawa ma powszechnie znane silne działanie przeciwbakteryjne. Regularnie stosowana dobrze wpływa nie tylko na układ odpornościowy, ale także na zęby. By wydobyć z niej właściwości wybielające należy po prostu połączyć ją z pastą do zębów bądź wymieszać z łyżką oleju kokosowego i odrobiną ekstraktu z mięty. Tak przygotowane mieszanki stosować kilka razy w tygodniu.
Orzechy laskowe i ich łupiny
Właściwości wybielające mają także orzechy laskowe oraz ich łupiny. Od wieków znane są ich właściwości bakteriobójcze i oczyszczające. Odpowiednio przygotowane zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach i ich żółknięciu. Najlepszy efekt daje zmielenie łupin orzechów na pastę. Można jednak zetrzeć orzechy na tarce, używając małych oczek i nakładać je na szczoteczkę, polerując zęby jak w przypadku zwykłego mycia. Kilkukrotne zastosowanie tej metody powinno przynieść wyraźne efekty.
Liść laurowy i skórka z pomarańczy
Wbrew powszechnie panującym przekonaniom stosowanie skórki pomarańczy jako samodzielnego produktu wybielającego zęby nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda przynosi efekty, jednak okupione są ryzykiem uszkodzenia szkliwa, a co za tym idzie pojawienia się próchnicy. Sprawa nieco inaczej przedstawia się, jeśli oprócz skórki pomarańczy użyty zostanie także liść laurowy, mający właściwości ochronne, a więc zabezpieczające przed możliwą próchnicą. Rozdrobniony liść laurowy, w połączeniu ze startą skórką z pomarańczy, używany jako pasta co najmniej dwa razy w tygodniu, przyniesie pożądane efekty.