Wybielanie zębów – porady

29 kwietnia 2015, dodał: Redakcja

Śnieżnobiały uśmiech pozwala nam przyciągnąć uwagę otoczenia, ułatwić relacje z ludźmi, a nawet uzyskać ich przychylność. To ważny element wizerunku, który w dużym stopniu wpływa na postrzeganie naszej atrakcyjności. Taka motywacja coraz częściej skłania nas do sięgania po nowoczesne techniki wybielania szkliwa. Aby ich efekty były trwałe i przynosiły nam liczne korzyści, warto uzbroić się w wiedzę na temat tego, co tak naprawdę wpływa na zęby, jakich nawyków unikać i jak zapewnić sobie kompleksową higienę jamy ustnej.

zęby

Nasze grzechy główne

Natura nie obdarowała nas śnieżnobiałym kolorem zębów. Skala ich barw jest całkiem szeroka – od odcienia kości słoniowej, przez szaroniebieski aż po żółtobrunatny. Czasem zdarza się tak, że u jednej osoby można zaobserwować kilka odcieni zębów. Zasadniczy wpływ na naszą indywidualną barwę uzębienia mają geny. To one decydują o tzw. mineralizacji tkanek, składzie chemicznym, kolorze zębiny, a także jej grubości i odcieniu. Kolejnym czynnikiem, który ma gigantyczne znaczenie dla zębów, jest czas. Wraz z jego upływem ściera się warstwa szkliwa, odsłaniając ciemniejszy kolor tkanki zęba. Nie bez znaczenia pozostaje nasza dieta. Takie produkty jak kawa, herbata, czerwone wino, ciemne soki, cola, jagody czy wiśnie mogą powodować przebarwienia, których nie zawsze łatwo się pozbyć. Niezwykle niekorzystne oddziaływanie na odcień naszych zębów ma nałóg nikotynowy. W mniejszym stopniu mogą na nie wpływać zażywane leki, np. żelazo i niektóre antybiotyki. Ostatnim, lecz najważniejszym aspektem, od którego zależy nasz naturalny koloryt, jest higiena jamy ustnej. Jeśli więc uparcie twierdzimy, że nie mamy wpływu na to, jaki kolor ma nasz uśmiech, zwyczajnie mijamy się z prawdą.

 

Podejmij wyzwanie

 
Gdy mamy już świadomość, że barwa naszych zębów w dużej mierze zależy od nas samych, warto przeprowadzić krótki rachunek sumienia i wprowadzić konstruktywne zmiany. Po pierwsze, wyeliminujmy z codziennego menu barwiące napoje i pokarmy. Zamiast kawy możemy co rano zafundować sobie energetyczny koktajl z banana, masła orzechowego, jarmużu i roślinnego mleka. Na nasze zęby pozytywny wpływ będzie mieć tzw. „biała dieta”. Jest ona szczególnie zalecana w trakcie i po kuracji wybielania zębów. Jej zasada jest bardzo prosta i brzmi: „wszystko, co może poplamić białą koszulę, może też zaszkodzić naszym zębom”. Sięgamy wówczas po takie pokarmy, jak nabiał, produkty zbożowe, drób i ryby, jajka, makarony i ryż, kalafior, miąższ kokosa, jabłka itp. Produkty nabiałowe (mleko, jogurty, kefiry, sery białe i żółte) są również wskazane z innych względów. Stanowią one bogate źródło wapnia i fosforu – ważnych składników szkliwa i materiałów budulcowych. Ponadto zawierają kwas mlekowy, który chroni zęby przed psuciem. Oprócz modyfikacji żywieniowych wprowadźmy zdrowe nawyki do higieny jamy ustnej. W tym przypadku weźmy sobie do serca zasadę, że „zęby to nie podłoga. Ich mycie bardziej niż szorowanie przypomina polerowanie mebli – długo, z wyczuciem i umiarkowanym naciskiem”. Każdorazowo zabieg szczotkowania powinien trwać nie krócej niż 2 minuty. Najlepiej, gdy główkę szczoteczki ustawimy pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiatamy” wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto używajmy regularnie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustanej. Na taką higienę warto znaleźć czas po każdym posiłku, a obowiązkowo wykonujemy ją dwa razy dziennie.

 

Wybielanie skuteczne i bezpieczne

 
Jeśli oprócz zapobiegania przebarwieniom na zębach chcemy poprawić ich koloryt, zdecydujmy się na zabieg wybielania. Możemy przeprowadzić go za pomocą specjalistycznych preparatów w warunkach domowych lub wybrać się do gabinetu stomatologicznego. W tym drugim przypadku wyróżnia się technikę nakładkową, przy użyciu lampy i przy użyciu lasera. – Profesjonalne wybielanie zębów można przeprowadzić podczas jednej wizyty przy zastosowaniu preparatów wybielających o wysokim stężeniu środka wybielającego( co najmniej 30%). Podczas tego używa się lasera lub jednego z trzech rodzajów lamp. Laser diodowy emituje niebieskie, tzw. „zimne światło”, które ma ogromny wpływ na rezultaty i bezpieczeństwo zabiegu. Cena waha się od 1000 do 2500 zł. Światło standardowej lampa LED przenika tylko w zewnętrzne warstwy szkliwa, więc środek wybielający dociera tylko do nich. Taki zabieg jest polecana raczej do podtrzymania efektu wybielania, a jego koszt to 500 do 1550 zł. Lampa Beyond emituje niebieska wiązkę światła laserowego, które przenika aż do granicy szkliwa i zębiny, a zatem wybiela całe szkliwo. Zabieg trwa około godziny i musimy za niego zapłacić od 500 do nawet 2000 zł. Z kolei lampa plazmowa działa podobnie, ale światło jest pozbawione szkodliwego promieniowania UV. Koszt zabiegu jest podobny jak w przypadki lampy Beyond – mówi lekarz dentysta, Krystyna Pikała.

 

Ekonomicznie, lecz skutecznie

 
Jeśli chcemy obniżyć koszty wybielania, kurację wybielającą przeprowadźmy samodzielnie. W tym celu zaopatrzmy się w system wybielający Biała Perła, który umożliwia rozjaśnienie uśmiechu nawet do 8 odcieni. Łączy on działanie enzymatyczne z utleniającym, dzięki czemu efekty można obserwować już od pierwszego zastosowania. W opakowaniu (w zależności od wybranego produktu) znajdziemy tubkę z żelem inicjującym, tubkę z żelem wybielającym, aplikatory do indywidualnego uformowania i płyn do odświeżenia jamy ustnej po zabiegu. Jednorazowe zastosowanie jest proste i bezproblemowe. Myjemy zęby żelem z pierwszej tubki, wyciskamy do aplikatora żel z drugiej tubki, aplikator umieszczamy na zębach na maksymalnie 20 minut, po czym szczotkujemy jak zwykle zęby przy użyciu pozostałych na nich substancji. Tego typu kuracja może trwać od 5 do 14 dni. W aptekach znajdziemy jednak także produkty Białej Perły do ekspresowego wybielania, kiedy na poprawie kolorytu zależy nam np. przed planowaną imprezą. Korzystajmy z takich nowoczesnych rozwiązań, gdyż przy całkowitym bezpieczeństwie, mogą one poprawić nie tylko wygląd naszych zębów, ale w rezultacie całej twarzy.

 

Nie tylko kolor

 
Dla wielu z nas nie jest jednak problemem przeprowadzenie kuracji wybielania, lecz utrzymanie jej efektów. Gdy szybko wrócimy do starych nawyków, nie utrzymamy uzyskanego wyniku na dłużej. Tuż po zabiegu jest on najbardziej widoczny, po 6 tygodniach stabilizuje się, po czym wraca do normalnego, naturalnego odcienia. Ponadto na ogólny wizerunek ma wpływ nie tylko uzyskana barwa, ale także stopień zadbania zębów i jamy ustnej. Niewiele zyska przykładowo osoba, która co prawda wybieliła szkliwo, ale nadal boryka się z problemem nieświeżego oddechu (tzw. halitozy). Zwykle jego przyczyną jest płytka nazębna, która gromadzi się na niedomytych zębach i która stanowi idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów. Również język może stanowić doskonałe siedlisko dla chrobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli nie pamiętamy o jego oczyszczaniu (możemy zamiast skrobaka użyć do tego celu zwykłej łyżeczki), zapach z naszych ust będzie pozostawiał wiele do życzenia. Problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym są wszelkie dolegliwości zębów, które powinny natychmiast skłonić nas do wizyty stomatologicznej. – W zasadzie każda pojawiająca się zmiana w jamie ustnej, której do tej pory nie obserwowaliśmy, powinna być sygnałem, by skonsultować się z naszym dentystą. Mogą to być na przykład zmiany, które dostrzegamy wzrokiem, jak zaczerwienienie dziąseł, zmiana struktury tkanek czy zgrubienia. Mogą to być też zmiany w twardych tkankach zęba, np. przebarwienia, zasinienie (sygnalizuje obumarcie zęba) czy ciemne plamy (mogą być oznaką ubytku). Zaniepokoić powinno nas również zatrzymywanie się resztek pokarmów tam, gdzie wcześniej nie miało to miejsca (może to być sygnałem próchnicy), nadmierne ścieranie się powierzchni żujących (objaw bruksizmu, czyli zgrzytania zębami), trzaski w stawach skroniowo- żuchwowych, nieprzyjemny zapach z ust czy zbyt małe wydzielanie śliny. Oczywiście niezwłocznie trzeba wybrać się do dentysty w sytuacjach ostrych, kiedy występuje ból, obrzęk czy szczękościsk. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich nagłych interwencji są regularne kontrole stomatologiczne, które należy przeprowadzać raz do roku, a idealnie raz na pół roku – radzi stomatolog, Krystyna Pikała. Dlatego w żadnym wypadku nie zastępujmy dbałości o zdrowie zębów kuracją wybielającą, która co prawda przyczyni się do poprawy wyglądu, ale nie rozwiąże naszych problemów. Piękne zęby to w pierwszej kolejności zęby wyleczone, w drugiej – doskonale wyszczotkowane, a dopiero w trzeciej – śnieżnobiałe.

Artykuł konsultowany z lekarzem dentystą, Krystyną Pikałą.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Wybielanie zębów – porady

 1. avatar KasiaEG napisał(a):

  Jeśli już trzeba wybielić zęby to najlepiej udać się do profesjonalisty. Domowe sposoby wybielanie rzadko działają, a mogą także przynieść negatywne efekty. Najlepiej unikać właśnie napojów z barwnikami, ograniczyć kawę, herbatę i wyeliminować papierosy.
  Pozdrawiam

 2. avatar Kaczucha napisał(a):

  Ja używam Białej Perły, jak i z resztą cała moja rodzina i jestem jej wierna już od dłuższego czasu. Teraz tak zapobiegawczo używamy Properio świeży oddech, to też produkt od białej perły. Ziółka, enzymy, cynk :) Samo zdrowie. Jest smaczna, daje uczucie świeżości na caaaaały dzionek, wzmacnia dziąsła, no i oczywiście sprawia, że uśmiech jest iście hollywódzki :D

 3. avatar Ania napisał(a):

  Do tego wyzwania z odpowiednią „białą dieta” i systematycznym czyszczeniem jamy ustnej (nie tylko zębów) ja bym dołożyła jeszcze zmianę szczoteczki na elektryczną. Nie musi to być szczoteczka soniczna kosztująca kilkaset złotych, ale jak pokazują badania zmiana zwykłej szczoteczki na najprostszą szczoteczkę elektryczną daje dużo lepszy efekt czyszczenia.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Sok z jagody kamczackiej
polskarozasklep.pl
Cena:
14 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Mój niecodzienny sposób na zachowan…
żadnej nowości nie odkryję jak napiszę-ruch to zdrowie, ale tak jest; najgorzej się zastać,...
wózek riko naturo ecco opinie
Jasne, gust to jedno, ale domyślam się, że autorka wątku po prostu chce...
Nauka angielskiego
Ja uważam, że najlepiej zapisać się na dobry kurs w renomowanej szkole językowej,...
Co kupiłybyście w prezencie samej s…
Voucher do spa:) Potrzebuję odpoczynku...
facebook