Najmodniejszy dodatek każdej z nas – zdrowy, śnieżnobiały uśmiech
Zawsze marzyłaś o pięknym, zdrowym, śnieżnobiałym uśmiechu? Z wiekiem Twoje zęby stały się pożółkłe, mało estetyczne? Masz może problem z przebarwieniami spowodowanymi paleniem papierosów, piciem kawy, czerwonego wina lub innych napojów. Bez względu na to, z jakiego powodu decydujesz się na wybielanie zębów, należy pamiętać, że widoczne efekty nie pojawią się same. Zanim postanowimy je jednak wybielić warto najpierw skonsultować się z dentystą, który doradzi najlepszą dla nas metodę.
Nowość – pisak do wybielania zębów, rewolucyjna metoda, do kupienia TUTAJ
Według najnowszych badań psychologów 85% uwagi rozmówcy jest skupiona na naszych ustach…
Efekt białych zębów można uzyskać w warunkach domowych, o ile przebarwienia nie są znaczące. W tym celu możemy posłużyć się pastami, które w swoim składzie zawierają środki usuwające powierzchowne przebarwienia. Najchętniej jednak pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych wykorzystując profesjonalne metody wybielania uzębienia. Czynnikami wpływającymi na wybór zabiegu przeprowadzonego przez lekarza stomatologa jest jego łatwość, szybkość a przede wszystkim długi okres w przeciągu, którego możemy cieszyć się uzyskanym efektem.
System Beyond
Polecaną, a zarazem najbardziej powszechną metodą wybielania jest metoda z wykorzystaniem lampy do wybielania Beyond. Zastosowany w niej system pozwala na wybielanie w gabinecie w ciągu jednej wizyty bez konieczności wykonywania indywidualnych nakładek na zęby. Wizyta trwa około godziny, w trakcie tego czasu lekarz oczyszcza mechanicznie wybielane powierzchnie zębów, zabezpiecza dziąsła specjalną żywicą ochronną oraz 3-krotnie aplikuje na zęby mieszankę wybielającą. Każda aplikacja wiąże się z powierzchnią zębów poprzez naświetlanie specjalną lampą emitującą zimne niebieskie światło, które aktywuje chemiczny rozkład substancji zawartych w żelu wybielającym oraz uwolnienie substancji czynnych. To właśnie one są czynnikiem, który wybiela zęby, powodując utlenienie barwników nagromadzonych w tkankach zębów. Uzyskujemy jednorazowo wybielenie o kilka stopni odcieni (6-8). Chcąc uzyskać jeszcze lepszy efekt zabieg możemy powtórzyć po pewnym czasie.
Nakładkowe wybielanie zębów
Nakładkowe wybielanie zębów jest metodą równie popularną jak Lampa Beyond, którą również przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł. W razie konieczności tymczasowo zabezpiecza ubytki, ponieważ wypełnienia, korony i mosty nie ulegają wybieleniu, usunięty zostaje również kamień i osad. Stomatolog pobiera wyciski potrzebne do wykonania indywidualnych nakładek na zęby, do których pacjent aplikuje w domu żel wybielający i umieszcza je na zębach pozostawiając na całą noc ( 8 godz.). Cały zabieg trwa około 8-10 nocy. Efekt można natomiast zauważyć już po pierwszej aplikacji. Po ustabilizowaniu koloru (ok. 2 tygodnie po zakończonej kuracji), lekarz stomatolog ostatecznie wypełnia zęby wg nowego jaśniejszego koloru. Czasami bardzo ciemne zęby wymagają wybielania przez dłuższy okres czasu.
Warto podkreślić, że nocne wybielanie nakładkowe nie przynosi od razu tak spektakularnych efektów jak wybielanie gabinetowe. Stosujący tę metodę pacjent nie dostrzega codziennych dyskretnych zmian barwy zębów. Zaleca się więc wykonanie fotografii w celu udokumentowania leczenia, jak i uświadomienie pacjentowi zmian w barwie uzębienia. Zastosowanie metody nakładkowej nie jest więc wskazane u pacjentów, którzy oczekują natychmiastowych rezultatów. Nakładkowe wybielanie wymaga również dużej samodyscypliny, co również jest argumentem przemawiającym na korzyść wybielania gabinetowego Systemem Beyond (tu pacjent w 60 minut ma spektakularny efekt). Koszty obydwu zabiegów są porównywalne.
Często pacjenci zadają pytanie Czy zabieg wybielania niesie za sobą jakieś zagrożenia dla pacjenta? Odpowiem na to pytanie w żartobliwy sposób. – Każdy człowiek wie, że jak chce, żeby coś, co zardzewiało, znowu lśniło, trzeba to wyczyścić, wyszlifować i wypolerować.
Dlatego wybielanie zębów kojarzy nam się z mechanicznym, ostrym ścieraniem, tak jakbyśmy usuwali warstwę brudu, by wydobyć ich naturalne, białe piękno. Stąd też bierze się strach, że wybielanie pogorszy ich trwałość. Liczne badania kliniczne prowadzone zarówno w Polsce, jak i na świecie wykazały, że wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba. W rzeczywistości nie jest to również zmiana koloru tkanek zęba, tylko jego rozjaśnienie, pod wpływem substancji chemicznych – najczęściej jest to nadtlenek karbamidu. Zabiegi mają na celu aktywowanie procesu utleniania zawartych w szkliwie ciemnych przebarwień.
Również martwe zęby można wybielić, wymaga to jednak innego wewnętrznego rodzaju wybielania. Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie lub z innych nieznanych przyczyn. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym (czyli wybielaniem od środka) powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne i szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy poddać leczeniu kanałowemu.
Wybieleniu nie ulegają natomiast mosty porcelanowe, korony i wypełnienia. Dlatego po wybielaniu warto wymienić na jaśniejsze przynajmniej widoczne z przodu wypełnienia.
Dostępne produkty wybielania zębów
W zależności od stopnia przebarwienia i jego rodzaju, stosuje się różne metody wybielania zębów. Na rynku pojawił się szeroki zakres produktów, które mają nam zagwarantować piękny uśmiech – ich skuteczność jest różna. Należy pamiętać, żeby stosować je adekwatnie do stanu zaawansowania problemu.
Pasty wybielające
Jak działają pasty? Najczęściej zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty (z cytryny, porostu islandzkiego lub innych roślin). Ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Stosując pasty z tego segmentu możemy pozbyć się płytki i kamienia nazębnego, za ich pomocą możemy także walczyć z osadami powstającymi w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów.
Środki produkowane przez renomowane firmy są bezpieczne i możemy używać ich bez obaw. W przypadku past o bardziej intensywnym działaniu warto jednak postępować ostrożnie. Warto mieć na uwadze składniki pasty, jeśli zawiera ona substancje ścierne, zbyt mocne i intensywne szczotkowanie zębów może mieć negatywny wpływ na nasze szkliwo. Ucierpieć mogą również nasze dziąsła. Ważne jest również aby nasza szczoteczka nie była zbyt twarda.
Wybielające pasty do zębów – w zależności od swojego składu i siły działania, mogą być bardzo pomocne w wybielaniu zębów. Należy jednak pamiętać, że nie poradzą sobie z najtrudniejszymi przebarwieniami. Pasty są natomiast doskonałym środkiem, dzięki któremu można podtrzymywać naturalną biel zębów, a także efekty wybielania przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym.
Najpopularniejsze pasty wybielające to pasty z grupy Blanx – oparte na bazie naturalnych składników oraz Elgydium Whitening, Email Diamant Rouge, Sensodyne Whitening, czy też Lacalut White.
Wybielające gumy do żucia
Gumy do żucia należą do najczęściej w ostatnim czasie reklamowanych sposobów na białe zęby. Niestety, gumy poza niekwestionowanymi zaletami, tzn. poza oczyszczaniem zębów po posiłkach (w przypadkach, kiedy nie możemy umyć zębów) mają też wady. Nadmiernie żucie gumy może źle wpływać na stan stawów i układu mięśniowo-zębowego.
Paski wybielające
Jakiś czas temu w aptekach pojawiły się paski wybielające zęby. Dwa razy dziennie przez okres 7-14 dni przykleja się je na 30 min do zębów. Można w ten sposób uzyskać w miarę zadowalające efekty, o ile nie mamy do czynienia z poważnymi i głębokimi przebarwieniami. Podobnie jak żele wybielające, zawierają one aktywne substancje – te same, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych, ale w mniejszym stężeniu (zwykle nadtlenek karbamidu 5-7% – np. w przypadku Blend-a-med Whitestrips).
Żele wybielające
Żele wybielające zęby do domowego użytku to stosunkowo nowy środek. Tego rodzaju produkty oferuje kilku producentów (m.in. Colgate – żel Colgate Simply White). Produkt ten jest porównywalny w działaniu z paskami wybielającymi. Zawiera on takie same substancje jak paski, różnica polega na sposobie aplikacji. Zamiast przenikać stopniowo z pasków naklejonych na zęby, żel może również być nakładany pędzelkiem bezpośrednio na powierzchnie zębów.
Białe, równe, piękne zęby, to oznaka zdrowia i urody. Dbajmy o nie!!!
Paweł Rosik – Lekarz Stomatolog
Zobacz również:
- Od czego brudzą się zęby
- Co jest za darmo u dentysty?
- Największe żywieniowe oszustwa
- Leczenie zębów na kredyt
- Wybielanie zębów: dyskusja na forum