Pewnie wiele razy słyszałaś o fotostarzeniu się skóry. Ale czy kiedyś zastanawiałaś się na czym dokładnie polega, dlaczego jest niebezpieczne i jak się przed nim chronić? Odpowiemy na te pytania, przybliżymy Ci obraz enigmatycznych wolnych rodników oraz zapoznamy z rodzajami promieniowania słonecznego i jego skutkami dla skóry.
Pewnie wiele razy słyszałaś o fotostarzeniu się skóry. Ale czy kiedyś zastanawiałaś się na czym dokładnie polega, dlaczego jest niebezpieczne i jak się przed nim chronić? Odpowiemy na te pytania, przybliżymy Ci obraz enigmatycznych wolnych rodników oraz zapoznamy z rodzajami promieniowania słonecznego i jego skutkami dla skóry.
Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę
Promieniowanie słoneczne, inaczej promieniowanie UV dzieli się na dwa rodzaje: UVA i UVB. Ich wpływ na skórę jest zróżnicowany, jednakże zarówno promienie UVA jak i UVB wywołują negatywne i niebezpieczne dla skóry efekty. Promieniowanie UVB to 5% wszystkich promieni UV. Jest szczególnie silne w słoneczne dni, nie przenika przez chmury czy szkło. Wobec tego, na jego działanie jesteśmy narażeni szczególnie latem, podczas aktywności na słońcu. Powoduje brązowienie skóry, a niekiedy nawet poparzenia słoneczne. Jest również odpowiedzialne za powstawanie piegów, plam i przebarwień.
Dużo bardziej niebezpieczne promieniowanie UVA stanowi 95% promieni UV. Na jego działanie jesteśmy narażeni przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Nie powoduje bolesnych skutków i nie odczuwamy go fizycznie. Promienie wnikają w głąb skóry i powodują zmiany komórkowe.
Promieniowanie UVA powoduje szereg niebezpiecznych skutków taki jak:
– fotostarzenie się skóry,
– nietolerancję na słońce,
– zaburzenia pigmentacji,
– nowotwory skóry.
Co to jest fotostarzenie się skóry i jak się przed nim chronić?
Fotostarzenie to zjawisko przyspieszonego starzenia się skóry. Początkowo jest niewidoczne i nieodczuwalne, jednak prowadzi do stopniowego powstawania blizn posłonecznych, uwydatniających się w postaci zmarszczek. Zmiany w obrębie komórek wywołują wolne rodniki, przyłączając do siebie atomy białka i uszkadzając błonę komórkową. Namnażają się one właśnie pod wpływem promieni UVA. Sposobem na niwelowanie ich działania jest zachowanie równowagi między liczbą wolnych rodników a antyoksydantów. Możesz dostarczać ich do organizmu w postaci pożywienia lub bezpośrednio na skórę. Właściwości antyoksydacyjne kosmetyków i chronią Twoją skórę przed fotostarzeniem czy nowotworami.
Dlaczego warto stosować krem z filtrem SPF?
Wybierając krem z SPF, zwróć uwagę, czy zapewni Twojej skórze również ochronę przed promieniami UVA (wskaźnik SPF dotyczy promieniowania UVB, wobec czego kosmetyk SPF zabezpiecza głównie przed poparzeniami). Za ochronę przed promieniami UVA odpowiadają filtry chemiczne, mineralne lub mieszane. Zwykle takie produkty mają na etykiecie oznaczenia IPD lub PPD (PA). Marką, która stworzyła kosmetyki specjalnie do tego celu jest Manaslu Outdoor. Wysokiej jakości naturalne składniki oraz specjalnie opracowana formuła kremów sprawiają, że produkty utrzymują się na skórze aż do 12 godzin, chroniąc ją zarówno przed promieniami UVB jak i UVA, głęboko nawilżając i odżywiając. Mają właściwości silnie antyoksydacyjne, wspomagają utrzymanie naturalnej bariery lipidowej oraz zapewniają utrzymanie prawidłowego gradientu wody w skórze. To sprawia, że chronią Twoją skórę kompleksowo i na każdym poziomie.