Zmęczony wzrok, swędzenie, pieczenie? To może być zespół suchego oka

30 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Przejście na tryb pracy (lub nauki) zdalnej, rzadsze i krótsze wyjścia z domu – to, co w dobie pandemii pomaga nam chronić się przed zakażeniem, niestety niekoniecznie jest dobre dla naszego wzroku. Zespół suchego oka to schorzenie znane od wielu lat, jednak w obecnej rzeczywistości pojawiające się znacznie częściej. Co warto o nim wiedzieć?

Zadziwiający film łzowy

Jednym z czynników pozwalających na dobre działanie naszych oczu jest ich odpowiednie nawilżenie. W normalnych warunkach na przedniej powierzchni oka (rogówce) znajduje się tzw. film łzowy. To taka niepozorna, ale bardzo skuteczna warstwa ochronna, która – jak się za chwilę okaże – jest niezwykle istotna dla ostrego widzenia i komfortu codziennego funkcjonowania. Mimo, że jest bardzo cienka, składa się aż z trzech części:

 • Lipidowej – która chroni przed wysychaniem i ogranicza parowanie. Jest ona wydzielana przez tzw. gruczoły Meiboma.
 • Wodnej – która umożliwia dostarczanie substancji odżywczych dla rogówki i jednocześnie stanowi ochronę przed wnikaniem patogenów.
 • Śluzowej (mucynowej) – która zapewnia rogówce gładką i równą powierzchnię.

Dobrze funkcjonujący film łzowy pozwala na sprawne działanie rogówki i naszego wzroku w ogóle. Nie tylko zapewnia prawidłowe nawilżenie, gładkość i odżywienie. Pomaga również załamywać światło wpadające do oka, przez co możliwe jest odpowiednie skupienie go i skierowanie na siatkówkę – a dzięki temu ostro widzimy. Film jest na nowo rozprowadzany na powierzchni oka w trakcie każdego mrugnięcia powiekami. Kiedy po chwili zaczyna wysychać, pojawia się kolejne mrugnięcie – i w ten sposób oko jest przez cały czas nawilżane.

Czym jest zespół suchego oka?

Wiemy już jak być powinno – a co, jeśli coś zaburzy równowagę filmu łzowego? Wtedy bardzo często możemy mówić o zespole suchego oka. To schorzenie, w którym występuje przynajmniej jedna z poniższych sytuacji:

 • mamy za mało filmu łzowego;
 • mamy jego odpowiednią ilość, ale skład jest nieprawidłowy (np. brakuje którejś z warstw lub są między nimi niewłaściwe proporcje);
 • film zbyt szybko odparowuje z powierzchni oka.

Objawami wymienionych zaburzeń są najczęściej: pieczenie i zaczerwienienie oczu, swędzenie, uczucie suchości, wrażenie jakby ziarenek piasku pod powiekami, męczliwość wzroku, a także potrzeba mrugania lub tarcia oczu.

Więcej na temat zespołu suchego oka przeczytasz na stronie https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/.

Skąd bierze się zespół suchego oka?

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się zaburzeń działania filmu łzowego możemy zaliczyć częste i długie korzystanie z komputera, smartfonu czy tabletu. W trakcie takiego spędzania czasu znacznie rzadziej mrugamy. Przez to film łzowy narażony jest na wysychanie i utratę swojej ciągłości. Do innych czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego oka zaliczamy też:

 • działanie suchego powietrza (np. klimatyzację);
 • zanieczyszczenie środowiska (np. smog);
 • stosowanie soczewek kontaktowych;
 • niektóre leki (np. retinoidy);
 • palenie tytoniu;
 • schorzenia powiek i rogówki, infekcje;
 • konserwanty zawarte w niektórych środkach do oczu;
 • alergeny;
 • niektóre choroby genetyczne.

Jak można leczyć zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest schorzeniem, które zwykle powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. W pozbyciu się dolegliwości pomocne mogą być:

 • Specjalne krople do oczu – regularne (najlepiej co kilka godzin) stosowanie odpowiednich kropli może przynieść dużą ulgę pacjentom z objawami zespołu suchego oka. Co to znaczy „odpowiednich”? Środki takie powinny być jałowe i wolne od konserwantów. Wybór konkretnego preparatu dobrze jest skonsultować z okulistą. Obecnie na rynku dostępne są krople poprawiające różne elementy działania filmu łzowego – np. uzupełniające brakujący składnik albo zwiększające nawilżenie powierzchni oka.
 • Zatyczki do kanalików łzowych – tzw. punctal plugs; zamykają naturalną drogę odpływu łez z oka. Jeśli pacjent ma problem ze zbyt szybko wysychającym filmem lub zbyt małą jego ilością, rozwiązanie to może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu stale produkowany film łzowy wolniej odpływa z oka (tym samym również wolniej odparowuje), co poprawia nawilżenie jego powierzchni.
 • Nowoczesne zabiegi – takie jak np. IPL (Intense Pulsed Light) – terapia z użyciem wysokoenergetycznego światła. To procedura polegająca na pobudzeniu gruczołów Meiboma do wytwarzania lipidów wchodzących w skład filmu, a przy okazji pobudzeniu także gruczołów łzowych, co zwiększa wytwarzanie łez. Jest krótka, skuteczna, zupełnie bezbolesna – a przy tym trwa tylko kilka minut. Najlepsze efekty osiąga się po jej kilkukrotnym powtórzeniu.
 • Leczenie powiązanych chorób narządu wzroku – głównie dysfunkcji gruczołów Meiboma i zapalenia brzegów powiek.

Terapią zespołu suchego oka zajmuje się m.in. Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/.

 

 

zobacz również:

Witaminy z grupy B – właściwości, zastosowanie, objawy niedoboru

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zmęczony wzrok, swędzenie, pieczenie? To może być zespół suchego oka

 1. avatar Michał Graczyk pisze:

  Witam, miałem zespoł suchego oka, na początku próbowałem zaradzić coś na to samemu, ale mi się nie udało w końcu udałem się do kliniki i właśnie tam rozwiązał się mój problem .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...