Dlaczego warto postawić na produkty ekologiczne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dlaczego warto postawić na produkty ekologiczne?

10 września 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Oferta produktów ekologicznych i regionalnych cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Rosnące zainteresowanie zdrową i ekologiczną żywnością oraz kosmetykami spowodowało, że rynek ten jest obecnie wart w Polsce blisko 1 mld złotych. Dodatkowo eksperci zauważają, że w ciągu najbliższych 5-10 lat sprzedaż produktów ekologicznych może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Fakt ten niezwykle cieszy, ponieważ ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

warzywa ekologiczne

Czym jest żywność ekologiczna?

Żywność ekologiczna uzyskiwana jest jedynie z produktów roślinnych i zwierzęcych najwyższej jakości. Aby jednak określić je tym mianem, muszą one pochodzić z certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego. Podstawą jego działalności jest unikanie podczas produkcji żywności stosowania chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów oraz dodatków i regulatorów wzrostu do pasz dla zwierząt.

Celem gospodarstw ekologicznych jest umiejętne zarządzanie gospodarstwem, które pozwala łączyć praktyki promujące żywność ekologiczną wraz z zadaniami korzystnymi z punktu widzenia środowiska. System ten obejmuje ochronę zasobów naturalnych, korzystanie z różności biologicznej, dbanie o dobrostan zwierząt, a także wybieranie naturalnych metod produkcji. Aby jednak zachować jak najwyższą jakość oferowanych produktów ekologicznych, należy zadbać o regularną kontrolę całego procesu produkcji, a nie jedynie wyrobu końcowego. Daje to konsumentowi pewność, że zakupiony produkt spożywczy jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia.

Dlaczego warto postawić na zakup ekologicznych produktów?

 

Produkty ekologiczne mają wiele zalet, dzięki czemu z roku na rok są coraz chętniej wybierane przez polskich konsumentów. Ich najważniejszą cechą jest bezpieczeństwo, ponieważ nie zawierają toksycznych substancji pochodzących z nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin oraz pasz dla zwierząt. Asortyment gospodarstw ekologicznych wyróżnia się wysoką zawartością substancji odżywczych, w szczególności witamin i składników mineralnych, a także związków biologicznie czynnych, np. polifenoli i kwasów omega-3. Świadoma produkcja żywności pozwala zachować jej naturalny smak i wygląd bez dodatku sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

Dodatkowo żywność ekologiczna uzyskiwana jest bez wprowadzania genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO), a podczas produkcji unika się promieniowania jonizującego. W przypadku mięsa bardzo istotne jest natomiast unikanie antybiotyków i hormonów stosowanych masowo w hodowli skierowanej na ilość, a nie jakość oferowanych dóbr. Trafiające na nasze talerze produkty ekologiczne powstają również z dbałością o środowisko naturalne. Stało się to możliwe, dzięki znacznemu ograniczeniu, a nawet wyeliminowaniu negatywnego wpływu na środowisko podczas ich wytarzania.

Wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną

Wyniki badań przeprowadzonych przez Imas International w 2018 roku wskazują, że coraz częściej zaczynamy stawiać na jakość oraz skład spożywanych produktów. Co więcej, jesteśmy w stanie zapłacić więcej za żywność, która daje nam pewność bezpiecznego składu wolnego od sztucznych dodatków. Dzięki temu ilość firm dostarczających produkty ekologiczne wzrosła aż o 12,8 proc w porównaniu z poprzednimi latami.

Na wyróżnienie w branży zasługuje jeden z liderów rynku na Dolnym Śląsku sklep ze zdrową żywnością beMuke. W asortymencie sklepu do wyboru jest aż ponad 10 tysięcy produktów ekologicznych i regionalnych, wśród których znaleźć można zarówno żywność i napoje, jak i suplementy diety oraz kosmetyki naturalne. Olbrzymi sklep o powierzchni 630 m2 to jednak nie wszystko, na co mogą liczyć klienci. Sklep beMuke organizuje bowiem sprzedaż internetową i dostawy bezpośrednio do domów w zaledwie 48 godzin, dzięki czemu kupowanie ekologicznych produktów jest jeszcze łatwiejsze. Rozwiązania tego typu znacznie zwiększają dostępność produktów ekologicznych, które jeszcze do niedawna ciężko było zakupić w większości rejonów naszego kraju.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...