Dieta na zdrowie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dieta na zdrowie

10 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kopenhaska, białkowa, śródziemnomorska, kapuściana, jaglana – wszystkie stworzone po to, aby dać złudną nadzieję na idealną sylwetkę i pozbycie się nadprogramowych kilogramów w kilka tygodni. Efekt jest jednak zawsze taki sam: szybki powrót do dawnej wagi, wyniszczenie organizmu i złe samopoczucie.

dieta1

Dobra dieta i skuteczne odchudzanie to wypadkowa trzech czynników: zmiany nawyków żywieniowych, regularnej aktywności fizycznej oraz przyjmowania odpowiednich witamin i minerałów. Wykluczenie choćby jednego z czynników sprawi, że odchudzanie stanie się udręką i przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Zacznij od planu

Do odchudzania należy podejść z głową. Warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże zbilansować posiłki i dobierze je w taki sposób, aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rozpisz posiłki na cały tydzień, zrób listę składników i udaj się na zakupy (koniecznie po jedzeniu; robienie zakupów z pustym żołądkiem sprawi, że kupisz więcej, niż planowałaś). Na początku diety zważ się i zmierz dokładnie obwody: ramienia, biustu i pod biustem, talii, brzucha i ud. Czynność powtarzaj regularnie, co tydzień. Będziesz mogła na bieżąco śledzić efekty swojej diety, co stanie się dodatkowym motywatorem do dalszych działań. Jedz 5 posiłków dziennie, zawsze o tej samej godzinie. Dietę koniecznie połącz z aktywnością fizyczną. Nie musisz od razu porywać się na triatlon. Wystarczy godzinny spacer, wyprawa na basen czy wycieczka rowerowa. Możesz też wybrać aerobik bądź rower stacjonarny na siłowni (w trakcie jazdy można czytać książkę, co znacznie umila czas ćwiczeń).

Zadbaj o minerały

Nawet osoby aktywne fizycznie, prowadzące zdrowy tryb życia, będące na zbilansowanej diecie narzekają na różne, kłopotliwe dolegliwości. Nadpobudliwość, stany lękowe, arytmiczna praca serca, kłopoty ze snem, skurcze, wypadnie włosów i łamliwość paznokci, ciągłe zmęczenie i brak energii – to najczęstsze objawy świadczące o niedoborze magnezu. Osoby rozpoczynające przygodę z odchudzaniem, wprowadzające w życie aktywność fizyczną, na zachwiania poziomu magnezu są narażone najbardziej. Warto więc, już na początku, zaopatrzyć się odpowiednie witaminy i minerały. Niedobory magnezu warto uzupełniać także poprzez stosowanie preparatów aptecznych (np. Magne B6). Codzienna dawka pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie oraz wyeliminuje uciążliwe dolegliwości. Suplementacja powinna iść w parze z odpowiednimi produktami, bogatymi w naturalny magnez. Należą do nich kasza gryczana, pieczywo razowe, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i migdały, kakao oraz gorzka czekolada. Doskonałym źródłem magnezu są także jabłka (w 200 g owocu znajduje się 200 mg magnezu, dodatkowo, dzięki zawartości błonnika, jabłko zaspakaja głód i jest świetną przekąską, idealną na drugie śniadanie). W diecie nie powinno zabraknąć fasoli, grochu, soi oraz szpinaku.

Pij wodę

beautiful woman drinks water from a glass and shows delicious

Jednym z najistotniejszych elementów dobrej diety jest woda. Powinno się spożywać co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie. Specjaliści radzą, aby podczas odchudzania, pić 1 litr na każde 20 kilogramów masy ciała. Woda powinna zastąpić kawę i czarną herbatę, które odwadniają i wypłukują magnez z organizmu. Wybierając wodę, należy zwrócić uwagę na stopień zmineralizowania i wybrać tę, która jest wysoko bądź średnio mineralizowana (powinna zawierać 200 mg magnezu na litr).

Bądź konsekwentna

W diecie odchudzającej nie chodzi o dwutygodniowe szaleństwo, a o całkowitą zmianę nawyków żywieniowych. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności i kulinarnych grzeszków. Pijąc dużo wody, dbając o witaminy i minerały, ćwicząc, możesz śmiało pozwolić sobie na deser bądź lampkę wina. Ważne, by dobrych nawyków nie porzucić po kilku tygodniach, a na stałe wdrożyć je w życie.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz