Noc, to czas regeneracji i odnowy organizmu, to czas na nabranie sił na kolejny aktywny dnia. Niestety nie wszyscy mamy możliwość przyłożyć głowę do poduszki i momentalnie zasnąć. Stresy całego dnia i codzienne problemy często utrudniają nam spokojny sen.
Zanim sięgniesz po tabletki uspokajające lub środki nasenne spróbuj zastosować się do prostych rad związanych z modyfikacją diety, zacznij przestrzegać zasad związanych z higieną życia i snu, aby poradzić sobie z bezsennością.
- Regularne ćwiczenia fizyczne i spacery na świeżym powietrzu mogą znacznie zmniejszyć problem. Należy jednak pamiętać, że intensywne ćwiczenia pobudzają, dlatego nie warto uprawiać ich tuż przed snem. Lepiej zdecydować się na lekkie i spokojne ćwiczenia rozluźniające wykonywane przy relaksującej muzyce.
- Dość istotne jest, aby nie spożywać kolacji bezpośrednio przed snem. Duży posiłek spożyty tuż przed udaniem się do łóżka może spowodować bezsenność związany z niestrawnością lub zaleganiem posiłku w żołądku. Uczucie głodu również nie ułatwia zaśnięcia. Dlatego zaleca się spożycie ostatniego posiłku w ciągu dnia maksymalnie 2-3 godzin przed zaśnięciem.
- Kolacja powinna być posiłkiem mało objętościowym, składający się z węglowodanów złożonych i białka. Węglowodany złożone będą wpływały na wytwarzanie się serotoniny – hormonu szczęścia, przez to będą działały uspokajająco. Zaśnięcie ułatwia też tryptofan – aminokwas budujący białka.
- Idealnym rozwiązaniem jest spożycie nabiału – mleko, sery lub napoje fermentowane zawierają tryptofan oraz wapń, który uważany jest za naturalny środek uspokajający.
- Niektóre produkty spożywcze mogą nasilać objawy bezsenności, na piewrszym miejscu są używki (kawa, herbata, napoje typu cola), alkohol. Następnie posiłki ciężkostrawne (potrawy smażone, tłuste mięsa, sery pleśniowe itp.).
Porady te są bardzo ogólne, a efekty ich stosowania widoczne są długofalowo. Jeżeli stosowanie ich nie przynosi pożądanych rezultatów, można wspomóc się naparami z ziół o działaniu uspakajającym i rozluźniającym: rumianek, chmiel, męczennica, melisa, waleriana, balsam cytrynowy.
Jednak przy przedłużających się problemach z zasypianiem warto zwrócić się o pomoc do lekarza.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Przyczyny bezsenności
- Domowe kuracje wspierające ciało i umysł
- Aromaterapia na smutki
- Jak walczyć z bezsennością?