Dieta kopenhaska, to bardzo rygorystyczna, wyczerpująca, ale krótka dieta – trwa tylko 13 dni – czy warto ją stosować?
Autor diety zapewnia, że w tym czasie można schudnąć od 4 – 8 kg do nawet 20 kg! Ponad to ma za zadanie wyregulować przemianę materii dzięki czemu po diecie można powrócić do normalnych nawyków żywieniowych bez obawy o powrót straconych kilogramów. Stan taki teoretycznie powinien się utrzymywać przez dwa lata, po których to można ponownie powtórzy dietę. Trzecią zaletą wg. autora diety jest to, że dzięki niej można zmienić upodobania smakowe. Oznacza to, że jeśli wytrwamy 13 dni pilnując rygorystycznych reguł diety nie będziemy mieli ochoty na słodycze, czy niezdrowe przekąski, które lubiliśmy wcześniej. Jednak nie do końca jest to prawdą, gdyż w trakcie jej trwania nie ma możliwości zmienić na stałe swoich nawyków żywieniowych, zwłaszcza, że po 13 dniach należy wrócić ”normalnego” jedzenia, co najczęściej kończy się powrotem do swoich starych przyzwyczajeń.
Dieta Kopenhaska jest dietą zbyt restrykcyjną, co może skutkować nie tylko licznymi niedoborami witamin, składników mineralnych, ale także zbyt dużym deficytem energetycznym. Jest bardzo prawdopodobne, że nasz organizm uruchomi swoje zapasy i stracimy na wadze. Stanie się to jednak kosztem wody, tkanki mięśniowej i obniżeniem przemiany materii, a po zakończeniu stosowania diety najpewniej przekonamy się czym jest efekt jojo.
Pamiętajmy, żeby uzyskać optymalną masę ciała oraz ją utrzymać powinniśmy zmienić nasz styl żywienia na zawsze a nie tylko na ściśle określony czas. Mówiąc o odchudzaniu, mówimy o swoim zdrowiu, a z nim nie można eksperymentować. Każde nieumyślne wprowadzanie zmian w swoim jadłospisie może się skończyć przykrymi skutkami. Dlatego zanim zastosujemy jakąkolwiek dietę skonsultujmy ją z dietetykiem lub lekarzem.
Justyna Marszałkowska – dietetyk medyczny