Czy zwierzęta w domu z dziećmi to dobry pomysł? Co wiąże się z nowym domownikiem? Jakie korzyści wniesie zwierzak do życia dziecka? Zapraszamy na artykuł poświęcony małym dzieciom i futrzakom.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne. Dodatkowo uczą empatii, poczucia obowiązku, bezinteresowności, a nawet wyzwalają instynkt opiekuńczy. Dzieci traktują swoje zwierzęta jak najlepszych przyjaciół, angażują się emocjonalnie we wspólną relację. Dodatkowo zwierzak może usprawnić dziecko ruchowo.
Odpowiedzialność
Dziecko wychowujące się ze zwierzętami jest lepiej przygotowane do życia w grupie i mniej agresywne, czy nerwowe. Dziecko potrafi bez problemu współdziałać z rówieśnikami.
Pewność siebie
Zwierzę w domu pomoże Twojemu dziecku w walce z lękliwością i nieśmiałością. Kiedy dziecko wychowuje się np. z psem lub kotem, to uczy się od niego również odwagi. Natomiast tulenie się do futerka bardzo uspokaja.
Samodzielność
Poprzez opiekę nad zwierzakiem dziecko uczy się samodzielności ,podejmowania decyzji i tolerancji.
Ułatwia kontakty
Wspólny spacer ze zwierzakiem to świetna okazja na zawarcie nowych znajomości. Dodatkowo nieśmiałe dziecko skupia się na np. psie i zapomina o swoich lękach.
Rozwój mowy
Maluch cieszy się każdą zabawą z psem, jego zachowaniem, chce z nim rozmawiać i opowiadać dookoła wszystkim o poczynaniach futrzaka. Kontakt ze zwierzakiem znacznie przyspiesza rozwój mowy.
Weź pod uwagę
Zanim zdecydujesz się na zwierzaka warto wziąć pod uwagę pewne kwestie:
- zwierzę wymaga opieki podczas wyjazdów, ferii, wakacji
- może być konieczna tresura
- trzeba się liczyć z wydatkami
- przed kupnem zwierzaka warto zrobić testy na alergię
- każdy członek rodziny musi być przygotowany na nowego członka rodziny
Mimo wszystko te rzeczy nie koniecznie muszą być minusem, ponieważ radość jaką dają zwierzęta i miłość jest nieoceniona.
Jakie zwierzę wybrać?
Zanim wybierzesz rodzaj zwierzaka musisz zwrócić uwagę na pewne kwestie. Futrzak musi być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka, nie wywoływać alergii. Jeżeli zdecydujesz się na psa, to koniecznie sprawdź go pod kątem możliwości ułożenia, agresji i chorób. Warto w tym momencie poprosić behawiorystę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego zwierzaka. Ważną kwestią jest też energia zwierzaka, ponieważ taki z nadmierną może powodować problemy. Jednak nie należy się martwić, ponieważ dopasowanie zwierzaka wcale nie jest takie trudne.
Popularne zwierzęta
Psy
Nie bez powodu są najpopularniejsze, ponieważ to najlepsi przyjaciele człowieka. Warto pamiętać, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Czasem trzeba będzie pomóc dziecku przy spacerach niezależnie od pogody, ale to są bardzo wdzięczne psy potrafiące okazać mnóstwo miłości.
Psy przyjazne to przykładowo: Yorkshire terrier, West Highland white terrier, Labrador retriever, French bulldog, Golden, Jack Russell terrier, a nawet Pit bulle wbrew pozorom, potrafią być cudownymi niańkami.
Koty
Z pewnością wymagają mniejszej ilości obowiązków niż w przypadku psów. Nie potrzebują spacerów, mogą być godzinami same w domu. Niestety koty lubią chodzić własnymi drogami, a ich zachowanie nie zawsze jest przewidywalne. Dzieci mogą po prostu nie zrozumieć , ż koty to indywidualiści i będą naciskały na zabawę. Wśród przyjaznych dzieciom kotów wymienia się koty brytyjskie, koty perskie, Maine Coony, koty norweskie leśne i Radgolle.
Świnki morskie
To też popularne zwierzątka wybierane dla maluchów. Posiadają miłe usposobienie. Nie hałasują za bardzo, potrafią być czyste i przyjazne do ludzi. Świnki nie wymagają dużej pielęgnacji. Potrzebują jedynie dużej klatki, by miały możliwie jak największą przestrzeń do życia.
Rybki
Rybki to chyba najlepsze rozwiązanie dla dzieci z alergią. Wbrew pozorom, założenie akwarium i opieka nad rybkami wymaga jednak trochę poświęcenia. Rybki sprawdzą się dobrze jako zwierzątko dla starszych dzieci ( wieku 8+ ). Będą miały dużo zabawy czytając o rybkach i wybierając nowe gatunki do akwarium. Posiadanie rybek i dużego akwarium wymaga zaangażowania całej rodziny. Trzeba je regularnie czyścić, sprawdzać jakość wody, dobierać filtry, roślinki, odpowiedni pokarm.