Czy torbiele potrafią być groźne?

7 kwietnia 2017, dodał: Deme

Niewielkie, okrągłe i przypominając balon z wodą. O czym mowa? To torbiele. Co warto o nich wiedzieć? Czy mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia?

 

Co to jest?

Torbiele, to nic innego jak wytwór naszego ciała. Najczęściej atakują nerki oraz wątrobę, ale również zdarzają się   w jajnikach, czy  kościach rosnących dzieci. Wypełnione są płynem z komórkami stanu zapalnego  i otoczone ścianą z nabłonka.

Objawy i przyczyny

Prawie najczęstszą przyczyną występowania torbieli są uwarunkowania genetyczne.  Jeżeli któreś z rodziców chorowało, to warto się przebadać, gdyż prawdopodobieństwo przekazania felernego genu jest bardzo duże. Rzadziej  przyczyną są  urazy mechaniczne.

Niestety pojawienie się torbieli w organizmie nie wiąże się z żadnymi objawami. Jak jednak je wykryć? Zazwyczaj odbywa się, to przy okazji innego badania z ultrasonografem. Dobrą wiadomością jest to, że w kilku przypadkach mogą one powodować ból, a wtedy można je szybko zdiagnozować.

Torbiele skóry

Torbiel naskórkowa ( inaczej łojowa) zwana potocznie kaszakiem. Najczęściej występuje w obszarze karku, twarzy lub skóry głowy. Łagodny guz, który powoli rozwija się na skórze.  Jego wnętrze wypełnione jest łojem. Powstaje on na wskutek wydzielin gruczołu łojowego skóry. Tego rodzaju torbiele pojawiają się często u młodych osób, które przechodzą przez okres aktywnego trądziku.  Mogą być koloru białego lub żółtego. Zaczynają boleć dopiero wtedy, gdy wda się zakażenie. Wtedy stają się czerwone.

Po zauważeniu zmiany należy jak najszybciej udać się do lekarza lub dermatologa. Nie należy usuwać go samodzielnie.

Jajników

Nazywane cystami, łagodne zmiany, które mogą dopaść kobiety w każdym wieku. Torbiele mogą zaatakować jeden jajnik lub oba na raz, a wielkością przypominają orzecha. Mogą znaleźć się na zewnątrz, wewnątrz, bądź w ścianie jajnika.  W trakcie cyklu miesiączkowego powstaje pęcherzyk Graafa.  Jeżeli owulacja przebieg prawidłowo, to pęcherzyk pęka i przekształca się w ciałko żółte, które następnie zanika. W momencie, kiedy pęcherzyk pozostaje, to zaczyna rosnąć i przekształca się w torbiel pęcherzykowa. Może się również zdarzyć tak, że ciałko żółte nie zniknie samoistnie i wtedy  staje się torbielem.  Istnieje duża szansa, że oba typu torbieli zlikwidują się samoistnie.  Czasami, w niewielu przypadkach ginekolog może zalecić terapię hormonalną. Żeby zapobiec zachorowaniu zalecane jest regularne badanie się i wykonywanie USG. Tylko w taki sposób można odpowiednio szybko wykryć zagrożenie i je usunąć.

Leczenie

Podstawą jest obserwacja torbieli przez lekarza, co  wiąże się z wizytami kontrolnymi. Jeżeli jednak lekarz podejrzewa, że torbiel może przekształcić się w nowotwór, wtedy zalecana jest operacja, czy zabieg polegający na wycięciu. Jednak nie należy się, aż nadto martwić, ponieważ statystyki wykazują, że torbiele na ogół nie bywają groźne, a w dodatku występują u 1/3 społeczeństwa. Należy po prostu co jakiś czas udać się na badanie i upewnienie się, że wszystko jest w porządku.

 

 

zobacz również:

  1. Mięśniaki macicy: przyczyny, objawy i leczenie
  2. Mięśniaki macicy – profilaktyka, leczenie czy są groźne?
  3. Poronienie – 14 przyczyn poronień
  4. Nadżerkę trzeba leczyć

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Sprzedaż samochodu?
Najlepiej przygotować auto do sprzedaży. Jak się będzie ładnie prezentować, to łatwiej je będzie sprzedać.
Pokój dla dziecka - meble
Na początku najważniejsze jest łóżeczko dla dziecka. Musi być przede wszystkim komfortowe i bezpieczne....
Laptop czy tablet do pracy?
Myślę, że do pracy, to jednak najwygodniejszy będzie laptop, bo zabierzesz go wszędzie...
Samochód nowy czy używany
Moim zdaniem na nowy samochód mogą sobie pozwolić najbogatsi i właściciele firm....
facebook