Nie daj się bulimii i anoreksji! W lustrze widzisz zbędne kilogramy? Zanim zaczniesz je zrzucać, zobacz jak to może się skończyć…
Wymiotujesz, żeby nie przytyć?
Pół dnia nic nie jesz, a wieczorem się najesz, że nie potrafisz sie poruszać, a z poczuca winy idziesz zwymiotować?
Możliwe, że to bulimioanoreksja, czyli choroba, która jest połączeniem dwóch zaburzeń odżywiania – bulimii i anoreksji. Wszystkie choroby zaburzenia odżywiania są groźne dla psychiki, których efektem jest wyniszczenie ciała. Mogą zakończyć się nawet śmiercią! Przełam wstyd i zwróć się do rodziny i bliskich. Potem z ich pomocą szukajcie pomocy u profesjonalistów – spotkaj się z psychologiem i zwróć się do swojego lekarza.
Czy lustro może oszukiwać?
Na zachorowanie na zaburzenia odżywiania są najbardziej narażone osoby o niskim poczuciu własnej wartości, z kompleksami, osoby patrzące z niechęcią w swoje odbicie w lustrze.
Jednym z objawów choroby jest przekonanie o tym, że pomino utraty wagi, nadal uważa się siebie za grubym. Osoba chora na bulimię lub anoreksję widzi siebie grubszym, niż jest w rzeczywistości. Inni widzą, że chory ma samą skorę i kości, a on jest przekonany, że ma za dużo tkanki tłuszczowej i próbuje zrzucić nieistniejące tłuszcze – to osoba potrzebuje ogromnej pomocy!
Zaburzenia odżywiania sprawiają, że nie wiesz jak naprawdę wyglądasz.
Czy przez odchudzanie można umrzeć?
Odchudzanie może być bardzo groźne! Nadmierne skoncentrowanie się na własnym wyglądzie i intensywne odchudzanie się może doprowadzić do zaburzeń odżywiania.
Anorektycy i bulimicy mogą przez swoje zaburzenia odżywiania stracić zdrowie, a nawet i życie. Wyczerpany organizm przestaje pracować i umiera. Zmuszanie się do wymiotów bulimikia może zakłócić pracę serca i doprowadzić do śmierci.
Jak bezpiecznie zrzucać kilogramy?
Chcesz schudnąć? Zacznij od jedzenia! Głodząc się nie uzyskasz wymarzonej figury. Niedożywiony organizm na wszedlki wypadek zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, spowalniając przemianę materii. To znaczy, że nie jedząc ostatecznie możesz przytyć!
Najskuteczniejszy sposób zrzucenia kilogramów – zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Jedz często małe posiłki, w których nie zabraknie owoców i warzyw, produktów z pełnoziarnistej mąki i nabiału. Ogranicz słodycze i słone przekąski, a słodkie gazowane napoje zastąp wodą mineralną. Biegaj, pływaj i energicznie spaceruj! Szczegółowych instrukcji szukaj u dietetyków, trenerów fitnesu itp.
Ile właściwie powinno się jeść?
Musisz dostarczać sobie odpowiednią ilość kalorii.
ANOREKSJA
Jadłowstręt psychiczny, jedno z zaburzeń odżywiania. Osoba cierpiąca na anoreksję przestrzega samą siebie jaką otyłą, nawet jeżeli jest bardzo szczupłą. Chory głodzi się. Z czasem anorektyk traci apetyt. Anoreksja prowadzi do wyniszczenia organizmu, w skrajnych wypadkach może zakończyć się śmiercią.
BULIMIA
Żarłoczność psychiczna, to także zaburzenie odżywiania. Charakteryzuje się napadami objadania się, po których bulimik z lęku przed przytyciem – prowokuje wymioty, stosuje środki przeczyszczające lub intensywnie ćwiczy. Bulimia również może doprowadzić do śmierci.
BULIMIOANOREKSJA
Polega na tym, że i anoreksja i bulimia występują na zmianę. Chory najpierw się głodzi, potem ubjada się i np. prowokuje wymioty.
zobacz również:
- Anoreksja: dlaczego nie jem?
- Jak rozpoznać anoreksję u dziecka?
- Dieta alkoholowa – moda czy głupota?
- Uzależnienie od jedzenia gorsze od heroiny!