Czy dopalacze nadal dostępne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy dopalacze nadal dostępne?

17 grudnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Dopalacze są już nielegalne – stanowi o tym obowiązująca od końca listopada nowelizacja ustawy antynarkotykowej. Ale pod tą całą przykrywką aż się gotuje.
Media piszą o próbach obejścia ustawy – imporcie z Czech, internetowych zamówieniach i fałszywych kurierach. Wreszcie o dopalaczomatach, które wyglądają na wyssaną z palca przykrywkę na zupełnie inną akcję. Dopalacze zeszły do podziemia, oraz sąsiednich Czech. Towar jest też dostępny u osiedlowych handlarzy.
Wchodząc na stronę Upalacze.pl, którą zakupiła spółka Spal z siedzibą w Jeseniku sprawdzamy nowy dział – ozdoby choinkowe. Saszetkę Ivory można kupić za 28 zł, czyli w podobnej cenie jak przed wypowiedzeniem wojny. Opis towaru: „Jak każda ozdoba choinkowa ten produkt nie nadaje się do spożycia przez ludzi, wisi na choince 4-6 h… potem spada”. Czyli: po zażyciu euforia utrzymuje się przez cztery-sześć godzin, a potem zaczyna się fizyczny i psychiczny zjazd. Wysyłka przez kuriera kosztuje 23 zł. Instrukcja na stronie informuje, jak można śledzić, co się dzieje z paczką – na stronie firmy kurierskiej DPD. DPD Polska w umowie z klientem zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia lub dostarczenia przesyłki, która zawiera narkotyki lub środki i leki psychotropowe. A jeśli coś podejrzewa, zawiadamia służby celne, choć z drugiej strony „co do zasady DPD Polska nie otwiera przesyłek powierzanych jej przez klientów”.
W wielu sklepach sprzedaje się teraz dopalacze legalnie jako ozdoby choinkowe. Wśród nich jest Speedway, który – jak zapewnia reklama na stronie internetowej – „po wysypaniu śniegu z wnętrza wystarczy na 3-6 razy do powieszenia na choince” Firma informuje zainteresowanych, że mogą zażyczyć sobie dostawy przesyłki oznaczonej kodem do jednego z samoobsługowych paczkomatów firmy InPost. Można też kupić na ulicy. Towar dzieli się w ich ofercie na trzy kategorie: ozdób choinkowych, świątecznych i akwarystycznych. Coka „wisi na choince 2 h, a potem spada”, Pluton, który utrzyma się na gałęzi już tylko godzinę, ale „W siódmym niebie” sprzedawcy radzą „podzielić na 3/4 zawieszenia na choince”, bo trzyma się nawet do 5 godzin. Jokera, można znaleźć w kategorii akwarystyka, jako „mieszankę ziół” do ozdabiania akwarium.
Jak widać Europie zagrażają substancje psychoaktywne. Potwierdza to coroczny raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) opublikowany w listopadzie 2010 r. W 2009 roku w Unii Europejskiej oficjalnie zgłoszono 24 nowe syntetyczne substancje psychoaktywne. To rekordowa liczba zgłoszeń w ciągu jednego roku, niemal dwukrotność zgłoszeń z 2008 r. Liczba dostępnych na rynku substancji nieobjętych dotychczasowymi przepisami prawnymi o przeciwdziałaniu narkomanii nadal rośnie. W 2010 r. za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania w UE wykryto już 31 nowych substancji, do których należą: syntetyczne katynony, syntetyczne kannabinoidy i substancje syntetyczne przypominające kokainę i amfetaminy. Niemal niczego nie wiadomo o farmakologii tych substancji, ich toksykologii i profilu bezpieczeństwa. Niektóre z tych składników mogą być wysoce aktywne nawet w niewielkich dawkach. W rezultacie nie można wykluczyć przypadkowego przedawkowania niosącego ze sobą ryzyko poważnych komplikacji psychicznych i somatycznych. „Nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich nowo wprowadzanych na rynek substancji psychoaktywnych. Dlatego dopalacze, które pojawiły się w Polsce dwa lata temu w sklepach internetowych oraz w sieci sklepów stacjonarnych i szybko zdobyły popularność wśród młodych użytkowników, są zjawiskiem bardzo niebezpiecznym” – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Pod obrady Komitetu Rady Ministrów skierowano też projekt Ustawy o zmianie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowelizacja przewiduje znacznie rozszerzenie wykazu środków odurzających i substancji psychotropowych, których dotyczą restrykcje przewidziane w ustawie. Zmiany uzasadnia się pilną potrzebą objęcia kontrolą substancji chemicznych będących ostatnio przedmiotem obrotu handlowego w sklepach, w tym sklepach internetowych z tzw. dopalaczami – składników „dopalaczy”. Jak podkreślają projektodawcy, wszystkie nowe środki odurzające, które mają się znaleźć pod ścisłym nadzorem, mają działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. „Rosnąca w szybkim tempie liczba sklepów oferujących te substancje w czystej postaci lub jako mieszanki skłania do objęcia tych alternatywnych narkotyków kontrolą ustawową w celu przeciwdziałania zagrożeniu zdrowia publicznego”, i wydaje się to jedynym proporcjonalnym do skali tego zagrożenia działaniem– czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy.
Nie zwalczymy dopalaczy jedną ustawą, tak jak dziesiątkami ustaw i akcji nie udało się zwalczyć narkotyków. Udało się ograniczyć dostępność, zwłaszcza dla pierwszorazowych użytkowników, to jest sukces. Ale nie zapadnijmy z tego powodu w błogostan.
Dodała: Marta

Zobacz również:

  1. Dopalacze legalne narkotyki: czy szkodzą?
  2. Marihuana szkodzi?
  3. Alkohol naprawdę szkodzi?
  4. Czy piwo jest zdrowe?
  5. Czy wino jest zdrowe?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...