Czy amoniak niszczy włosy? Czyli czym rozjaśnić włosy

9 maja 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak działa amoniak i czy są jakieś substancje zastępcze?

Wiele z nas zmienia swój wygląd przy pomocy farbowania włosów. Jedne robią to u fryzjera a inne same w domu. Jednak coraz częściej zastanawiamy się czy zabieg ten jest bezpieczny dla naszych włosów. Koloryzujemy włosy aby poprawić jakieś defekty natury lub własne samopoczucie. Farbowanie stało się powszechne u kobiet nie tylko tych, które chcą pokryć siwe włosy, ale również wśród tych, które robią to dla zabawy lub własnych kaprysów. Coraz młodsze dziewczyny sięgają po farby do koloryzacji włosów. Czy substancje chemiczne zawarte w preparatach do koloryzacji włosów nie niszczą ich w pewnym stopniu?

Co to właściwie jest amoniak? Amoniak jest to substancja znajdująca się w farbie do włosów, która umożliwia przenikanie substancji zawartych w farbie do wnętrza włosa. Ta substancja chemiczna ma negatywne skutki dla naszych włosów. Strasznie niszczy je i sprawia, że stają się przesuszone, słabe i łamliwe. W rezultacie powoduje to, że nie jesteśmy zadowolone z wyglądu naszej fryzury. Z każdym kolejnym farbowaniem nasze włosy tracą na wyglądzie. Działanie amoniaku polega na tym, że otwiera on, a właściwie można powiedzieć, że wręcz rozrywa osłonkę włosa, która stanowi jego zewnętrzną warstwę ochronną. Następnie usuwa część melaniny, czyli naturalnego barwnika włosa aby wprowadzić sztuczny barwnik z farby do środka włosa. Rozerwanie osłonki powoduje osłabianie włosa, a w efekcie prowadzi do jego rozdwajania. Następne farbowania przyczyniają się do coraz większego osłabiania włosów i niszczenia jego kolejnych warstw. Włosy stają się łamliwe. Amoniak wypłukuje również sebum wydzielane przez skórę głowy, co prowadzi do wysuszania włosów.

Obecnie na rynku kosmetycznym mamy ogromny wybór preparatów do koloryzacji włosów. Firmy kosmetyczne starają się wprowadzać coraz to nowsze i bezpieczniejsze dla naszych włosów. Próbują sprostać wymaganiom klientek aby zmiana koloru nie wiązała się z komplikacjami dla urody i zdrowia włosów, które przecież są naszą ozdobą. Dlatego zanim zdecydujemy się na farbowanie powinnyśmy dokładnie zapoznać się z kosmetykami jakie proponują nam drogerie. Przede wszystkim powinnyśmy zwrócić uwagę na skład. Najnowsze produkty zawierają coraz mniej chemicznych składników a więcej naturalnych. Przykładem może być firma Biokap, której produkt do farbowania zawiera proteiny, które dodają włosom miękkości i blasku. Następnie liofilowe kwasy owocowe polepszają wchłaniane farby, a także mają działanie przeciwuczuleniowe i ochronne na skórę głowy. Z kolei wyciąg z wierzby chroni włosy przed utlenienie i daje długotrwały efekt koloryzacji.

Obecnie mamy duży wybór preparatów do koloryzacji włosów. Każdy z nich działa inaczej na nasze włosy. Najbardziej inwazyjną metodą farbowania jest właśnie farba. Poprzez zawarty w niej amoniak powoduje, że włosy stają się zniszczone, a odrosty bardziej widoczne. Plusem stosowania farby są ogromne możliwości kolorystyczne oraz to, że bardzo dobrze pokrywa siwe włosy. Następnie szampon koloryzujący zawiera mniejsze ilości amoniaku, utleniacz i oczywiście barwnik. Jest łagodniejszy niż farba, odrosty nie są widoczne. Natomiast nie pokrywa całkowicie siwych włosów, z czasem kolor płowieje i blednie. Z kolei toner lub pianka zawiera jedynie barwnik. Niestety słabo pokrywa siwiznę i zmywa się po kilku myciach. Do koloryzacji włosów można również wykorzystać ziołowe płukanki takie jak chna, basma lub henna. Zawierają jedynie naturalne składniki np. wyciągi z łodyg, kory, liści czy też korzeni roślin. Pojawiają się odrosty, które są mało widoczne, gdyż kolor szybko blaknie. Płukanka może powodować lekkie usztywnienie włosów.

Innym sposobem na zmianę koloru włosów, a zarazem najbardziej inwazyjnym jest ich rozjaśnianie. Polega ono na odbarwianiu włosów i eliminowaniu jego naturalnego barwnika. Zabieg nie jest zbyt bezpieczny dla włosów, dlatego najlepiej jego wykonanie powierzyć fryzjerowi. Możemy również wybrać naturalne sposoby rozjaśniania włosów aby nie ucierpiały one zbyt bardzo. Aby jasne włosy uzyskały złocisty blond przygotowujemy płukankę z kwiatów rumianku, nagietka, drobno pokrojonej, świeżej skórki pomarańczowej i kwiatów bzu. Po dwie łyżeczki ziół mieszamy ze sobą i zalewamy wrzącą wodą. Gdy minie pół godziny miksturę wlewamy do wody, którą będziemy płukać włosy. Aby lekko rozjaśnić ciemne włosy należy smarować je codziennie w wywarze z łusek cebuli. Innym sposobem jest płukanka z rumianku lub z korzenia z pietruszki.

 

Materiał dla portalu urodaizdrowie.pl  przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

  1. Najwięksi wrogowie pięknych włosów
  2. Co jeść żeby mieć piękne włosy?
  3. Domowe sposoby na zniszczone włosy
  4. Sprawdzone maseczki do włosów


 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...