Częste wstawanie w nocy do toalety u seniora – jak sobie z tym poradzić?

23 sierpnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Częste korzystanie w nocy z toalety może być bardzo uciążliwe. Po pierwsze – wybudza seniora i przerywa jego odpoczynek, a po drugie – może być przyczyną wybudzania się też pozostałych domowników. Warto jednak pamiętać, że nykturia, bo tak nazywa się oddawanie moczu w nocy częściej niż dwa razy, może być objawem choroby. Jak poradzić sobie z nocnym wstawaniem do toalety?

oddawanie moczu

Mniej picia tuż przed snem

Najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest podawanie mniejszej ilości płynów tuż przed snem. Lepiej jest rozłożyć ich ilość proporcjonalnie na cały dzień, niż wypijać tuż przed spoczynkiem kilka szklanek. Oczywiście warto też unikać wypijania napojów moczopędnych, czyli przykładowo kawy lub herbaty. Z racji tego, że zawierają one kofeinę, to działają diuretycznie, czyli po prostu zwiększają ilość wody wydalanej przez organizm. Wypicie ich przed snem może być przyczyną późniejszej potrzeby wstawania. By tego uniknąć, do kolacji podaj seniorowi szklankę wody zamiast gorącej herbaty albo po prostu zdecydujcie o wcześniejszej porze kolacji. Zobacz więcej tutaj: https://panobeauty.com. Warto też pamiętać, że na częstość oddawania moczu mogą mieć wpływ zwyczaje żywieniowe. Ostre potrawy, alkohol, napoje gazowane mogą sprzyjać nadmiernemu zagęszczeniu moczu, co oznacza rzadsze opróżnianie pęcherza w ciągu dnia, ale może też wiązać się z parciem na niego w środku nocy. 

Preparaty ziołowe

Na zbyt częste oddawanie moczu mogą pomóc preparaty ziołowe. Ich zażywanie warto wcześniej skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, że nie kolidują one z innymi lekami. Preparaty te mogą być przyjmowane w postaci tabletek, past lub naparów. Na wzmocnienie układu moczowego powinno się przyjmować:

– ziele i korzeń pietruszki,

– pokrzywę pospolitą,

– ziele skrzypu polnego,

– owoc żurawiny,

– liść brzozy,

– korzeń lubczyka,

– owoc jałowca pospolitego,

– mniszek pospolity.

Nie oznacza to jednak, by tworzyć mieszanki tych ziół. Warto spróbować, na które z nich najlepiej oddziałuje na organizm i które po prostu seniorowi smakuje. Trzeba jednak pamiętać, że efekty ziołowych kuracji mogą być widoczne dopiero po trzech miesiącach jej trwania. Jeśli problem jest bardzo dokuczliwy, to terapię ziołami koniecznie należy połączyć z pilną wizytą u specjalisty, który wdroży leczenie farmakologiczne. 

Wizyta u lekarza

Jak już wspomniano, oddawanie moczu w nocy może być objawem innej choroby. Na początek konieczne jest zdiagnozowanie, czy w tym wypadku mówimy o nykturii, która dotyczy oddawania moczu w nocy czy też poliurii, czyli częstomoczu. W zależności od postawionej diagnozy specjalista może szukać innych problemów zdrowotnych np. cukrzycy, chorób kardiologicznych lub w przypadku dojrzałych mężczyzn – przerostu gruczołu krokowego. Kiedy zostanie określona przyczyna tego, co stoi za nocnym oddawaniem moczu, możliwe jest wdrożenie leczenia, które problem ten zniweluje. W przypadku częstego wstawania w nocy warto reagować szybko, zanim problem się nasili, bo z czasem może on zmienić się nawet w nietrzymanie moczu.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?