Na czym polega badanie USG dna miednicy?

23 sierpnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W dzisiejszych czasach wykonuje się mnóstwo badań inwazyjnych oraz nieinwazyjnych. Dosyć często na początkowym etapie diagnostyki mamy do czynienia z tymi drugimi – nieinwazyjnymi. Nie są one nieprzyjemne, a pozwalają uzyskać obraz kliniczny pacjenta. USG, czyli ultrasonografia to badanie nieinwazyjne przez powłoki, za pomocą sondy. Badanie USG dna miednicy jest bardzo skuteczną metodą do diagnostyki przyczyny nietrzymania moczu, poprzez określenie, w jakim położeniu znajdują się narządy miednicy mniejszej i stanu mięśni i powięzi.

usg brzucha

Badanie USG dna miednicy – skuteczna diagnostyka

Kiedy cierpimy na nietrzymanie moczu, ból w trakcie wypróżniania, bóle podczas stosunku czy problemy z oddawaniem moczu musimy pogłębić diagnostykę. Warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania na podstawie przeprowadzonego wywiadu i opisanych przez pacjenta dolegliwości. Badanie takie jak USG jest nieinwazyjne i nie zadaje żadnego bólu ani nieprzyjemności. Jest w stanie dużo wykryć, uwidocznić zmiany w obrębie narządów moczowo-płciowych, a także ocenić stan mięśni dna miednicy. To właśnie one są zazwyczaj odpowiedzialne za nietrzymanie moczu. USG pomaga podjąć decyzję o konieczności leczenia i jego rodzaju. W zależności od zdiagnozowanych nieprawidłowości oraz stopnia nasilenia problemu lekarz podejmuje decyzję, czy konieczne jest leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, czy zabieg operacyjny.

Przebieg badania USG dna miednicy – co warto wiedzieć? Jak się przygotować?

Kiedy czeka nas badanie USG dna miednicy, szczególne przygotowanie nie jest konieczne. Jedyny warunek to pełny pęcherz (w tym celu należy przed wizytą powstrzymać się od wizyt w toalecie i wypić około 1,5 l czystej wody niegazowanej). Należy mieć przy sobie wyniki ostatnich badań, jeżeli placówka wykonująca USG ich nie posiada. Badanie USG dna miednicy przeprowadza się sondą przezbrzuszną oraz endowaginalną. Pozwala to uzyskać pełny obraz konieczny do oceny wszelkich nieprawidłowości. W miednicy mniejszej znajdują się takie narządy jak końcowy odcinek jelita grubego, narządy rodne, pęcherz i moczowody. Wszystkie podtrzymywane są przez mięśnie dna miednicy, które na skutek różnych przyczyn mogą być osłabione, a ich praca nie przebiega prawidłowo. Obraz USG pomaga stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości, bądź zdecydować o konieczności przeprowadzenia dokładniejszych badań (tomografia komputerowa, bądź rezonans magnetyczny z kontrastem).

Badanie USG dna miednicy czasami może okazać się koniecznością – ze względu na bezbolesność tego badania warto się na nie zdecydować. Pacjentki mogą odczuwać lekki dyskomfort ze względu na sondę badającą przedsionek pochwy – jednak jest to konieczne, aby uzyskać pełny obraz i wykluczyć groźne zmiany chorobowe. Ból może być odczuwalny jedynie w przypadku obecności zmian z aktywnym stanem zapalnym. Jednak takie przypadki charakteryzują się szeregiem wielu innych objawów. Zobacz więcej tutaj: https://mjrmedical.com, aby poznać bliżej problematykę nietrzymania moczu, oraz innych schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?