Cytologia płynna LBC – dlaczego warto?

9 maja 2021, dodał: pinkmause

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Cytologia na podłożu płynnym to nowa, dokładniejsza metoda i szansa na skuteczniejszą walkę z rakiem szyjki macicy. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nawet bardzo wczesnych zmian nowotworowych, a wynik cytologii na podłożu płynnym jest znacznie bardziej wiarygodny niż cytologii tradycyjnej.

 

Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Jest jednym z elementów wykorzystywanych w diagnostyce raka szyjki macicy, ale także stanów przednowotworowych. Każdego roku nawet 4000 Polek dowiaduje się, że cierpi na raka szyjki macicy. Niestety statystyki wskazują, że blisko połowa z nich umiera, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie badania cytologicznego – co najmniej raz w roku. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy, kiedy jeszcze zmiany są w fazie przedinwazyjnej oznacza, że są niemal pełne szanse na jego wyleczenie – to aż 99,9% szans na wyleczenie.

Badanie cytologiczne wykonywane dotychczasową metodą, stosowaną obecnie w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i przeniesieniu go od razu na suche szkiełko. Tak przygotowany preparat trafia do laboratorium i tam jest poddawany ocenie mikroskopowej. Zaletą tej metody jest prostota i niskie koszty. Wadą jest niska czułość, na poziomie 50 – 60% (co oznacza, że u 4 do 5 na 10 badanych kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy nie zostają wykryte) oraz stosunkowo duży odsetek preparatów złej jakości nie nadających się do badania. W takim przypadku potrzebne jest ponowne pobranie wymazu.

 

Cytologia na podłożu płynnym (LBC, Liquid-Based Cytology) znana także jako cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa, jest zdaniem Polskiego Towarzystwa Patologów (PTP) dokładniejsza, a jej stosowanie może znacząco pomóc w walce z rakiem szyjki macicy. Wykonanie badania cytologii płynnej posiada wiele zalet, chociaż najważniejszą jest możliwość wykrycia zmian w śluzówce szyjki macicy, które mogłyby zostać niezauważone podczas klasycznej cytologii i badania ginekologicznego. Cytologia na podłożu płynnym odznacza się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy. Wymaz pobierany jest z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej, której końcówka jest przenoszona do pojemnika ze specjalnym płynem, który zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Pojemnik zostaje zamknięty i dostarczony do laboratorium. Tam materiał zostaje przeniesiony z pojemnika z płynem przez specjalistyczny aparat na specjalny filtr, gdzie dochodzi do oczyszczenia wymazu z niepożądanych elementów (śluzu, krwinek czerwonych czy bakterii). Na koniec próbka przenoszona jest na szkiełko mikroskopowe i podlega badaniu.

Dzięki zastosowaniu LBC powstaje wysokiej jakości preparat zwiększający dokładność badania, skraca się też czas jego oceny, o około 30 do 40%. Istotną zaletą cytologii na podłożu płynnym jest to, że raz pobrany materiał można wykorzystać do dalszych badań, np. w celu sprawdzenia czy zawiera onkogenne szczepy wirusa HPV odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy, bez konieczności wzywania kobiety na dodatkowe badanie. Łączenie badania cytologicznego z badaniem na obecność wirusa HPV jest światowym trendem w profilaktyce onkologicznej. Badania cytologiczne na podłożu płynnym są od lat refundowane m.in. w Austrii, Francji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Wskazania do cytologii na podłożu płynnym są takie same jak w przypadku tradycyjnej cytologii. Badanie najlepiej wykonać między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego.

 

Niezwykle ważne jest, aby niezależnie od metody kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Rak szyjki macicy to jedna z nielicznych chorób onkologicznych, którą można wykryć i wyleczyć jeszcze na bardzo wczesnym etapie, przed przejściem choroby w stadium inwazyjne, w którym szanse na efektywne leczenie są już decydowanie niższe. Jedyne co trzeba zrobić, to wykonywać regularnie badanie cytologiczne.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...