Cytologia płynna LBC – dlaczego warto? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Cytologia płynna LBC – dlaczego warto?

24 października 2021, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Cytologia na podłożu płynnym to nowa, dokładniejsza metoda i szansa na skuteczniejszą walkę z rakiem szyjki macicy. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nawet bardzo wczesnych zmian nowotworowych, a wynik cytologii na podłożu płynnym jest znacznie bardziej wiarygodny niż cytologii tradycyjnej.

 

Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Jest jednym z elementów wykorzystywanych w diagnostyce raka szyjki macicy, ale także stanów przednowotworowych. Każdego roku nawet 4000 Polek dowiaduje się, że cierpi na raka szyjki macicy. Niestety statystyki wskazują, że blisko połowa z nich umiera, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie badania cytologicznego – co najmniej raz w roku. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy, kiedy jeszcze zmiany są w fazie przedinwazyjnej oznacza, że są niemal pełne szanse na jego wyleczenie – to aż 99,9% szans na wyleczenie.

Badanie cytologiczne wykonywane dotychczasową metodą, stosowaną obecnie w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i przeniesieniu go od razu na suche szkiełko. Tak przygotowany preparat trafia do laboratorium i tam jest poddawany ocenie mikroskopowej. Zaletą tej metody jest prostota i niskie koszty. Wadą jest niska czułość, na poziomie 50 – 60% (co oznacza, że u 4 do 5 na 10 badanych kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy nie zostają wykryte) oraz stosunkowo duży odsetek preparatów złej jakości nie nadających się do badania. W takim przypadku potrzebne jest ponowne pobranie wymazu.

 

Cytologia na podłożu płynnym (LBC, Liquid-Based Cytology) znana także jako cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa, jest zdaniem Polskiego Towarzystwa Patologów (PTP) dokładniejsza, a jej stosowanie może znacząco pomóc w walce z rakiem szyjki macicy. Wykonanie badania cytologii płynnej posiada wiele zalet, chociaż najważniejszą jest możliwość wykrycia zmian w śluzówce szyjki macicy, które mogłyby zostać niezauważone podczas klasycznej cytologii i badania ginekologicznego. Cytologia na podłożu płynnym odznacza się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy. Wymaz pobierany jest z szyjki macicy za pomocą szczoteczki cytologicznej, której końcówka jest przenoszona do pojemnika ze specjalnym płynem, który zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Pojemnik zostaje zamknięty i dostarczony do laboratorium. Tam materiał zostaje przeniesiony z pojemnika z płynem przez specjalistyczny aparat na specjalny filtr, gdzie dochodzi do oczyszczenia wymazu z niepożądanych elementów (śluzu, krwinek czerwonych czy bakterii). Na koniec próbka przenoszona jest na szkiełko mikroskopowe i podlega badaniu.

Dzięki zastosowaniu LBC powstaje wysokiej jakości preparat zwiększający dokładność badania, skraca się też czas jego oceny, o około 30 do 40%. Istotną zaletą cytologii na podłożu płynnym jest to, że raz pobrany materiał można wykorzystać do dalszych badań, np. w celu sprawdzenia czy zawiera onkogenne szczepy wirusa HPV odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy, bez konieczności wzywania kobiety na dodatkowe badanie. Łączenie badania cytologicznego z badaniem na obecność wirusa HPV jest światowym trendem w profilaktyce onkologicznej. Badania cytologiczne na podłożu płynnym są od lat refundowane m.in. w Austrii, Francji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Wskazania do cytologii na podłożu płynnym są takie same jak w przypadku tradycyjnej cytologii. Badanie najlepiej wykonać między 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego.

 

Niezwykle ważne jest, aby niezależnie od metody kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Rak szyjki macicy to jedna z nielicznych chorób onkologicznych, którą można wykryć i wyleczyć jeszcze na bardzo wczesnym etapie, przed przejściem choroby w stadium inwazyjne, w którym szanse na efektywne leczenie są już decydowanie niższe. Jedyne co trzeba zrobić, to wykonywać regularnie badanie cytologiczne.

 

zobacz również:

Metody antykoncepcji – czyli antykoncepcja bez tajemnic

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz