Oddychanie, jako jeden z odruchów bezwarunkowych, jest zdolnością, którą posiada każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że tak podstawową czynność, można wykorzystać jako sposób wprowadzenia organizmu w stan relaksacji. Oto kilka prostych ćwiczeń oddechowych i rozluźniających, które pomogą nam w sytuacji stresu.
Rano, zaraz po przebudzeniu dobrze jest wykonać ćwiczenia oddechowe, które pomogą naszemu organizmowi w pełni się obudzić! Każdy z wymienionych ćwiczeń można także wykonywać w momencie nasilonego stresu lub stanu napięcia :
- Przyjmij wygodną pozycję, weź bardzo głęboki oddech przez nos, a następnie wypuszczaj powietrze bardzo powoli ustami.
- Usiądź prosto i wykonaj głęboki wdech, tak byś poczuł, że rozszerza się klatka piersiowa a brzuch zostaje wypchnięty do przodu. Następnie powoli wypuść powietrze i wstrzymaj oddech na około 3 sekundy. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
- W siadzie prostym, wykonaj głęboki wdech, a następnie wydychaj powietrze jednocześnie wykonując skłon, tak by głowa i klatka piersiowa dotknęły prostych nóg.
- W leżeniu tyłem – podpieramy biodra rękami i wykonujemy wdech, a podczas wydechu opuszczamy biodra.
- Gdy nie masz czasu na bardziej rozbudowane ćwiczenia – wykonaj 10 głębokich oddechów – wdychaj powietrze nosem i wydychaj ustami.
Dodatkowo, jeśli czujesz silne napięcie w mięśniach, możesz spróbować rozluźniania ich, dzięki technice progresywnego rozluźniania mięśni, która obniża poziom odczuwanego stresu i wprowadza ciało w stan przyjemnej relaksacji.
Usiądź wygodnie, zdejmij buty, a następnie oddychaj powoli przez kilka minut. Kiedy poczujesz, że jesteś gotowy, zacznij napinać poszczególne partie mięśni na kilka sekund, a następnie je rozluźniać. Napinanie poszczególnych partii powinno odbywać się w określonej kolejności i stanowi pewną sekwencję.
Najczęściej progresywne rozluźnianie mięśni odbywa się w kolejności:
Prawa stopa
Lewa stopa
Prawa łydka
Lewa łydka
Prawe udo
Lewe udo
Biodra i podbrzusze
Brzuch
Klatka piersiowa
Plecy
Prawa ręka i dłoń
Lewa ręka i dłoń
Kark i ramiona
Twarz (czoło, brwi, oczy,nos, policzki, usta, język)
zobacz również:
- Ćwiczenia Callanetics rzeźbiące sylwetkę!
- Ćwiczenia izometryczne dla osób po 50 roku życia – na czym polegają?
- Ćwiczenia dobre na kręgosłup
- Jak wzmocnić mięśnie miednicy – ćwiczenia