URODA I ZDROWIE

Ćwiczenia przed telewizorem, komputerem – czyli trening dla leniuchów

23 maja 2019, dodał: Redakcja

Dziś nieco o zdrowym ruchu ale takim wydaniu  „light” czyli trochę dla leniuchów. Trudno się to tego przyznać ale większość z nas po prostu nie lubi ćwiczyć.

 

„Nie trenujesz – nie żyjesz, czyli jak wygonić z siebie lenia” – w każdym z nas mieszka leń. Większy lub mniejszy, ale jednak jest. W czasach, gdy pęd za zarabianiem pieniędzy jest tak wielki, że nie starcza nam czasu na wiele spraw warto chwilę pomyśleć, jak zmotywować się do aktywności fizycznej i wreszcie, jak wpleść ją w nasz napięty terminarz.

Oto kilka sposobów jak trenować, gdy nie masz czasu lub zapału:

 

Wykorzystuj wolne chwile

W pracy, czy w domu przed telewizorem zawsze można znaleźć kilka minut na ruch. Udowodnione jest, że nawet 5-10 minutowy trening powtarzany regularnie, przynosi widoczne efekty.

Jak to wykorzystać w praktyce?

To proste. Wybierz sobie 1-2 ćwiczenia na dany dzień, które będziesz wykonywał 3-5 razy przez 1-3 minuty w ciągu całego dnia.

Przykład:

– idąc do toalety, (np. gdy inni idą na papierosa) wykonaj w niej serię przysiadów do zmęczenia. Nie ważne, czy dasz radę wykonać 5 czy 25 ruchów, niech to będzie Twój maks na jedno podejście.

Taki zabieg powtórz 3-5 razy w ciągu dnia.

– w domu przed telewizorem (nie musisz przerywać oglądania – np. w przerwach reklamowych, których przecież nie zabraknie) wykonaj analogicznie serię unoszenia kolan w podporze tyłem siedząc na podłodze lub zwykłych spięć brzucha.

Jeśli odczuwasz na drugi dzień zakwasy, to wybieraj ćwiczenie na inne mięśnie.W pracy rób przysiady lub  pompki klasyczne lub damskie, a w domu ćwiczenie na brzuch lub „supermeny” na prostowniki grzbietu.

Trenując tym systemem:

A – nie narazisz się na drwiny kolegów w pracy, bo nikt nie musi zauważyć Twoich wysiłków. Oczywiście jeśli masz w firmie dobrą atmosferę, możesz śmiało trenować bardziej oficjalnie. Wzbudzisz tym z pewnością pewną zainteresowanie, ale gdy będziesz konsekwentny nikt Ci złego słowa nie powie.

B – nie tracisz czasu na dojazdy do klubu, czego nie da się często przeliczyć na pieniądze

C – Nie zauważysz kiedy trening wejdzie Ci w nawyk – zdrowy nawyk, a to bezcenne.

Ulegaj modom, trendom

W myśl zasady, że lepiej robić cokolwiek, niż nic nie robić staraj się naśladować otoczenie w jego nawykach i modach związanych z aktywnością fizyczną. Często są to zajęcia, które nie wymagają ani specjalnych nakładów finansowych, ani – co najważniejsze, nie narzucają sztywnych form czasowych programu treningowego.

Świetnym przykładem z ostatnich lat jest Nordic Walking. Niby zwykłe spacerowanie z kijkami, a szybko stało się zdrową modą. Co najważniejsze, nie musisz robić tego samotnie. Bardzo łatwo jest, szczególnie w miastach odnaleźć dla siebie partnerów do treningów. Wystarczy poszperać w Internecie lub popytać w klubach fitness, które często organizują takie zajęcia w terenie.

Zapisz się do klubu

Zapisz się do klubu fitness i korzystaj z zajęć, które mogą okazać się atrakcyjne i nie koniecznie kojarzyć się z typowym treningiem i wysiłkiem.W klubach panuje obecnie moda na zajęcia taneczne rodem z Ameryki Południowej i nie tylko.Zajęcia typu Zumba, Bachata itp. Są świetną okazją, by poruszać się, spalić nieco kalorii, a przy tym usprawnić się ruchowo przy jednoczesnym braku poczucia reżymu treningowego.

Zdecydowanie polecam Paniom, które nie mają przekonania do grupowych zajęć fitness. Jest to także świetny pretekst, by oswoić się z atmosferą klubu i wciągnąć nieświadomie w rytm treningowy. Zależy Ci na mięśniach brzucha, ale nie zamierzasz chodzić do klubu? Trenuj je w domu.

Trenuj w domu

Nie masz pomysłu, a robienie codziennie „brzuszków” Cię znudziło? Spróbuj modnej od pewnego czasu „Szóstki Weidera”. Ma ona tę zaletę, że łatwo zauważyć i „zmierzyć” postępy, jakie poczyniłeś praktycznie z tygodnia na tydzień. Ponadto mimo teoretycznego planu treningów co dzień, śmiało możesz co 2-3 dni robić sobie dzień wolny od treningu. Taka forma jest łatwa do akceptacji nawet przy minimalnym zapale do wysiłku.

Uwaga: Ponieważ wiele osób narzeka, że mimo intensywnych treningów brzucha, nie chudną przypominam delikatnie, że sam trening mięśni brzucha (np.metodą Szóstki Weidera) nie poparty choćby minimalną ilością treningów cardio (szybkie marsze, truchty, rowerek), nie przyniosą utraty tkanki tłuszczowej, a jedynie wzmocnią gorset mięśniowy.

Kup drobny sprzęt treningowy do domu

Jeśli nie ma mowy, byś zmusił się do wizyty w klubie fitness, a proste ćwiczenia bez sprzętu zwyczajnie Cię nudzą, dobrą motywacją może być zakup jakiegoś prostego urządzenia treningowego do domu.Uwaga: Nie porywaj się na zakup od razu połowy wyposażenia siłowni czy też drogiego sprzętu do ćwiczeń cardio. To nie ma sensu. One same w sobie nie podniosą na długo Twojej motywacji, zaś wiara w to, że mając sprzęt w domu łatwiej Ci będzie się zmobilizować jest zwyczajnym mitem.

Na ogół kończy się tak, że sprzęt stoi i się kurzy, a Ty już do końca życia żałujesz wydanej kasy. Co za tym idzie podświadomie zniechęcasz się do aktywności jeszcze bardziej. Osobiście polecam zacząć od czegoś znacznie skromniejszego. W myśl przytaczanej wcześniej zasady wyższości robienia czegokolwiek nad biernością polecam drobiazgi typu dmuchana piłka fitness, guma do ćwiczeń, jedna pary hantli w niewielkim ciężarze i trening z nimi metodą opisaną w punkcie 1.

Michał Sulewski PURE Fitness Klif Gdynia

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Ćwiczenia przed telewizorem, komputerem – czyli trening dla leniuchów

  1. avatar marttoolla pisze:

    szostka jest boska choc pod koniec zajmuje duuuzo czasu

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Praca zdalna
Dziewczyny a Wirtualna Asystentka? Co myślicie? Jest na FB taka grupa i tam...
studia- co nosić i w czym
Ja ubieram się normalnie ładna koszulka, czyste jeansy jakaś bluza i tyle. Ostatnio np.kupiłam...
Czy fajna biżuteria sprawia, że czu…
Ja nawet jak ubieram się w jeansy Rose z Cross Jeansu, jakaś fajną bluzeczkę,...
Sukienka
Bardzo fajna jest sukienka, w kolorze antracyt, w kroju regularnym, rękawem 3/4. https://www.jeans24h.pl/damska-sukienka-cross-jeans-sukienka-92112-anthracite-021-92112-021-p-186416.html