Analiza składu ciała staje się coraz popularniejsza, jednym z parametrów jaki możemy dostrzec na wydruku jest wiek metaboliczny.
Ten wynik dość często zaskakuje i daje do myślenia. Liczby na wydruku dają nam pewien obraz tego ile nasz organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra (jeśli na wydruku widzimy wiek rzeczywisty lub niższy) czy też sporo mamy jeszcze do zrobienia (jeśli wiek jest wyższy od naszej rzeczywistej metryki).
Często zdarza się, że młode osoby mają kondycję porównywalną z kondycją 50. latków, zdarza się jednak, że osoba po 50. może się poszczycić organizmem 25. latka! Wtedy jest się czym chwalić.
Jakie parametry składają się na obliczenie wieku metabolicznego? Jest to podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.
Jak zatem odżywiać się, aby się odmłodzić?
1.Nawadniaj się! W codziennym jadłospisie powinno się znaleźć miejsce na przynajmniej 1,5 l. wody. Sięgaj po różą wodę – wapniową, magnezową, unikaj jednak wód smakowych.
2. Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw – warzyw powinno być 5 porcji dziennie, owoców 2 porcje. Wybieraj warzywa i owoce sezonowe, świeże i najlepiej krajowe.
3. Ograniczaj spożycie czerwonego mięsa. Jak najczęściej sięgaj po rośliny strączkowe i ryby.
4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych – konserw, dań instant.
5. Pamiętaj o dodatku oleju czy oliwy do surówek i sałatek, jednak nie zapominaj, że te produkty są także kaloryczne – kilka łyżeczek dziennie w zupełności wystarczy.
6. Zastąp białe pieczywo i jasne zboża produktami pełnoziarnistymi – pieczywem graham, makaronem razowym czy brązowym ryżem.
7. Wyeliminuj całkowicie dania typu fast-food, słodkie soki, gazowane napoje i słone przekąski.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – http://zdrowonajedzeni.pl/
zobacz również:
-
Porady – Odchudzanie
-
Polecane diety
-
Diagnostyka – sprawdź swoje zdrowie
-
Alergie i nietolerancje pokarmowe