Co ciekawego warto zobaczyć w Berlinie

21 grudnia 2022, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Berlin to zdecydowanie moje ulubione miasto. Może niekoniecznie chciałabym tutaj zamieszkać, ale zawsze z wielką chęcią odwiedzam stolicę Niemiec. Zakochałam się w niej od momentu, kiedy to siostra zabrała mnie do Berlina na jarmarki świąteczne w 2014 roku i od tej pory, nieważne czy zimą czy latem, zawsze wracam tu raz w roku. Od miasta bije pozytywna energia, która sprawia, że chce się rano wstać i zwiedzać. Co zatem warto i trzeba zobaczyć?

 

1. Brama Brandenburska

Brama, która powstawała w latach 1788-1791. Dwa lata po ukończeniu budowy, na samej górze obiektu, została dodana rzeźba przedstawiająca boginię zwycięstwa. Od zjednoczenia Niemiec (03.10.1990) brama jest symbolem Pokoju i Wolności. Znajduje się również na rewersach monet o wartości 10, 20 i 50 eurocentów.

 

2. Fernsehturm – Wieża telewizyjna

Obiekt oddany do użytku 3 października 1969 roku jest najwyższym budynkiem w Niemczech (jej wysokość to 368 m).  Znajduje się niedaleko Alexanderplatz. Poza główną funkcją, czyli odbieraniem i nadawaniem stacji telewizyjnych i radiowych, pełni również funkcję turystyczną. W środku bowiem znajduje się bar i punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę Berlina, a tuż nad nim jest restauracja obrotowa, która obraca się o 360 stopni w ciągu jednej godziny.

 

 

3. Alexanderplatz

Najbardziej znany plac w Berlinie. Nazwany został na cześć Aleksandra I – cara Rosji. Można powiedzieć, że Alexanderplatz jest centralnym miejscem jeśli chodzi o Berlin Wschodni. Znajdują się tutaj galerie handlowe z przeróżnymi sklepami takimi jak Primark czy C&A, ale również możemy znaleźć tu dworzec kolejowy czy przystanki kolei miejskiej (S-Bahn). Pod placem znajdują się stacje metra (U-Bahn).

 

 

4. Pozostałości po murze berlińskim

Betonowy mur wybudowany 13 sierpnia 1961 roku przez prawie 30 lat oddzielał Berlin Wschodni od Zachodniego. Został zburzony w listopadzie 1989, a obecnie zostały po nim tylko trzy kawałki. O historii Niemiec i muru berlińskiego można dowiedzieć się spacerując Ścieżką Pamięci Muru Berlińskiego.

 

5. Budynek Parlamentu – Reichstag

 

Reichstag zbudowany został w stylu barokowym w latach 1884-1894 i obecnie jest siedzibą Bundestagu. Niestety, nie jest to kompletnie oryginalny budynek. Ten pierwotny został podpalony w 1933 roku i praktycznie cały spłonął, a odbudowany został dopiero po wojnie. Reichstag jest dostępny dla turystów, jednak trzeba zapisać się na zwiedzanie odpowiednio wcześniej. Jest ono przeprowadzane w grupie do 25 osób, a indywidualnie po oprowadzeniu, można zwiedzić kopułę.

 

6. Pałac Charlottenburg

Barokowy pałac nazwany na cześć zmarłej żony pruskiego króla Fryderyka I – Zofii Charlotty Hanowerskiej. Budynek wraz z parkiem zapiera dech w piersiach. Podczas II Wojny Światowej park i pałac ucierpiały przez bombardowania. Odbudowa rozpoczęła się po wojnie w 1966 roku. Spora część pałacu jest oddana na cele muzealne, które można zwiedzać bez problemu.

 

 

7. Plötzensee

Berlińskie jezioro znajdujące się w dzielnicy o nazwie Wedding. Berlińczycy, ale także turyści, mogą się tu poczuć jak na plaży, odpocząć, zrelaksować się, a to wszystko bez konieczności wyjazdu z miasta. Wstęp jest płatny, ale można spędzić tu tyle czasu ile się chce.

 

8. Katedra Berlińska

Ewangelicka katedra w stylu renesansowo-barokowym, którą budowano przez 11 lat (od 1894 roku). Zaprojektowana przez Juliusa Carla Raschdorffa. Jak Pałac Charlottenburg, katedra również została uszkodzona podczas II Wojny Światowej i odbudowę rozpoczęto dopiero 20 lat p0 zakończeniu wojny. Co ciekawe, łódzki Kościół Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności był budowany na wzór Katedry w Berlinie.

 

9. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie był jednym z niewielu przejść granicznych z NRD do Berlina Zachodniego. Obecnie punkt kontroli znajduje się w tym samym miejscu, gdzie był jednak pełni już funkcję symboliczną. Zawsze stoi przy nim żołnierz, z którym można zrobić sobie zdjęcie za niewielką opłatą. Jeśli ma się szczęście, może się spotkać Polaka, który tylko odgrywa rolę amerykańskiego żołnierza.

 

 

zobacz również:

Idealne wakacje w październiku

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kiedy wg Was skończy się wojna na U…
Ja obstawiam lipiec tego roku
Koszty pozycjonowania strony
Fajną opcją jest reklama na Fb, pozwala dotrzeć do wielu odbiorców, którzy są zainteresowani...
Klub puszystych
Podstawą jest odstawić węglowodany, bo to jest kluczowa przyczyna tycia, niszczy gospodarkę hormonalną...
Modne kolory na wiosnę
Pewnie żółty będzie w modzie...