Clarissa Ward: Na wszystkich frontach. Edukacja reporterki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Clarissa Ward: Na wszystkich frontach. Edukacja reporterki

29 października 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Na wszystkich frontach” to pełna emocji historia wyjątkowej dziennikarki i portret zmieniającego się świata, który autorka miała możność opisywać w swoich relacjach.

Clarissa Ward – obecnie szefowa korespondentów CNN (zastąpiła na tym stanowisku słynną Christiane Amanpour), laureatka wielu nagród dziennikarskich (Peabody, Murrow, Emmy i in.), jest czołową reporterką zajmującą się konfliktami i kryzysami na całym świecie. Rosja, Chiny, Afganistan, Irak, Egipt, Libia, Syria, Izrael, Jemen, Republika Środ-kowoafrykańska i Ukraina – to życiowe i zawodowe przystanki korespondentki wojennej kolejnych telewizyjnych stacji informacyjnych (Fox News, CBS, CNN). Jest wszędzie tam, gdzie pęka dawny porządek, a świat podlega gwałtownym, brutalnym przemianom rujnującym życie zwykłych ludzi. Z którymi – na równi z przywódcami świata, dyktatorami, zbrojnymi talibami, czy syryjskimi rebeliantami – Ward potrafi rozmawiać, zawsze znajdując właściwy język i ton. Ze szczególną uwagą mierzy się z historiami kobiet, które spotyka w krajach ogarniętych wojną, i ich zmaganiami z wstrząsaną politycznymi ka-tastrofami rzeczywistością. Na zbliżenie do ludzi na krańcach świata pozwala jej znajomość wielu języków (od francuskiego i rosyjskiego po arabski i chiński) oraz właściwa jej naturze umiejętność słuchania i empatia.

Dorastając w brytyjsko-amerykańskiej rodzinie, prowadząc uprzywilejowane, ale samotne życie dziecka zamożnych i bardzo zajętych rodziców, już jako nastoletnia uczennica brytyjskiej szkoły z internatem dokonała odkrycia na własny temat i powierzyła je swojej przyjaciółce słowami: „Jestem naczyniem. Potrafię zrozumieć ludzi i przekazywać ich idee. Jestem komunikatorką”. Jak pisze w autobiografii: „Nie docierało do mnie, że przemieszczanie się między różnymi światami będzie wymagało roztrzaskania w drobny mak tego, co, jak sądziłam, wiedziałam o życiu, zarówno w sensie politycznym, jak i osobistym”.

Swoje ostateczne dziennikarskie powołanie odnalazła po ataku 11 września 2001 roku na World Trade Center i odtąd ciągle jest w drodze. Znalazła się w Iraku w szczytowym momencie toczącej się tam wojny; prowadziła śledztwa w sprawie zachodnich ekstremis-tów werbowanych do ISIS; była reporterką w zespole tropiącym trucicieli Aleksandra Nawalnego, relacjonowała rządy terroru Baszszara al-Assada w Syrii i bohaterstwo tych, którzy z nim walczyli; jeździła na front do Ukrainy. Dziś możecie widzieć ją, jak pod ostrzałem nadaje korespondencję z Izraela po ataku Hamasu.

W 2018 roku Ward ukoronowała swoją dotychczasową karierę, przyjmując kierownicze stanowisko w CNN, a chwilę potem na świat przyszli jej dwaj synowie, których obecność kazała jej spojrzeć na swoją pracę z nowej, niepokojącej perspektywy. To im dedy-kowała swoją książkę, a już po jej wydaniu, wiosną tego roku urodziła trzeciego syna.

Książkę poleca Wydawnictwo OsnoVa

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Woda z dystrybutora
Jak woda stoi w plastikowym baniaku w temp. kilkunastu stopni, to w końcu przyjmuje...
Czy korzystaliście kiedyś z samocho…
Niestety małe warsztaty nie mają aut zastępczych, a ja korzystam tylko z usług takich...
Dane w chmurze
Kiedyś te dane z chmury wyciekną i dopiero będzie afera....
Makijaż dla amatorki
Szybki makijaż opanowalam do perfekcji, chociaż nigdy się go nie uczyłam....