Ciasto piankowiec na kruchym cieście z wiśniami

14 listopada 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Lekkie i puszyste ciasto, które zachwyci gości? Piankowiec to przepis blogerki kulinarnej candycompany.plktóry jak pisze wykonuje się szybko i znika z patery w zastraszającym tempie. Jeśli jesteś łasuchem, ale nie zadowalają Cię zwykłe herbatniki czy biszkopty, tylko lubisz wznosić się na wyżyny sztuki cukierniczej to to ciacho jest wręcz upieczone dla Ciebie, bo w tym cieście jest wszystko co najlepsze: delikatność  i słodycz puszystej pianki, chrupkość kruchego spodu i kwaskowatość owoców , do dzieła!

ciacho

„Nie znam osoby, która by nie uwielbiała piankowca, bo co tu nie lubić;  pyszny kruchy spód, powidła (babcia daje powidła, ale jako że wiśnie jeszcze są w sezonie nie mogłam się powstrzymać) i lekka jak piórko bezowa pianka. Rozpływa się w ustach, dosłownie i w przenośn.

Trzeba tylko uważać by dżem, którego używacie (świeżo robiony lub z domowej spiżarni) był gęsty i dobrze odparowany, bo inaczej z piany zacznie wyciekać syrop. Kiedy piekłam ciasto pierwszy raz tak się właśnie stało, oczywiście to właściwie w niczym nie przeszkadza, piankowiec i tak znikł szybciej, niż wyciekał syrop…Mogę śmiało powiedzieć, że to jeden z najlepszych przepisów jakie umieszczam na blogu!

Przepis (trochę zmodyfikowany) mam oczywiście od babci Helenki. Składniki na tortownicę 20 cm z wysokim rantem (ok. 9 cm).”

Spód

90 g zimnego masła

175 g mąki

2 łyżki cukru pudru

1 żółtko

1 łyżka zimnej wody (opcjonalnie)

Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto, wykładamy nim tortownicę 20 cm tworząc malutki rant. Nakłuwamy widelcem i chłodzimy w lodówce min. 30 minut. Pieczemy ok. 25-30 minut, do zarumienienia, studzimy.

uwaga od redakcji: tortownica powinna być  dość wysoka – ok. 9 cm wysokości, ale jeśli nie posiadasz takiej można użyć mniej składników na piankę i upiec w mniejszej tortownicy.

Dżem wiśniowy

500 g wiśni

50 g cukru

1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)

Wiśnie drylujemy, zasypujemy cukrem i gotujemy, aż powstanie bardzo gęsty, odparowany dżem. Pod koniec można dodać mąkę ziemniaczaną.

Można też użyć gotowego, domowego dżemu. Jeśli dżem jest mało zwarty, proponuję podpiec go 10 minut na spodzie przed nałożeniem piany.

Piana

7 białek

140 g drobnego cukru (7 łyżek)

Białka ubijamy na sztywno, stopniowo dodajemy cukier i ubijamy jeszcze kilka minut (mikserem stacjonarnym krócej niż ręcznym), aż piana będzie sztywna, lśniąca i gęsta.

Pianę wykładamy na podpieczony spód i pieczemy 10 minut w piekarniku nagrzanym do 175 C. Następnie wyłączamy piekarnik, zostawiamy w nim ciasto na kolejne 10 minut i wyjmujemy do ostudzenia. Piana może lekko przywrzeć do ścianek foremki, natłuszczonym nożem delikatnie obkrajamy piankowca i wyjmujemy z formy.

Smacznego!