- Jeśli są łamliwe i kruche – prawdopodobnie w organizmie brakuje magnezu i krzemu lub nieprawidłowo o nie dbamy. Główne przyczyny to często używanie acetonowych zmywaczy do paznokci oraz nadmierne moczenie i suszenie rąk.
- Jeśli występują podłużne rowki – jest to objaw niedoboru witamin lub oznaka stanu zapalnego w organizmie. U starszych osób jest to symptom normalny.
- Poprzeczne rowki odzwierciedlają głównie przechodzenie infekcji lub choroby skóry takiej jak łuszczyca. Występują także po ciężkich chorobach zakaźnych. Czasami powstają na skutek zbyt agresywnego wykonywania manicure.
- Rozdwajające się paznokcie – jest to proces oddzielania się części zewnętrznej paznokcia od części łożyskowej. Może świadczyć o zakażeniu grzybiczym albo o nieprawidłowej pielęgnacji.
- W przypadku przerostu płytki paznokciowej możemy wnioskować, iż prawdopodobnie jest to objaw cukrzycy. Płytka paznokciowa traci połysk, staje się brudno-brązowa, szara i żółta. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu paznokcia.
- Jeśli posiadasz białe plamki – są to różnego rodzaju linijne, kropkowate lub nieregularne odbarwienia, które przesuwają się od nasady do brzegu paznokcia. W głównej mierze jest to efekt zaburzeń hormonalnych lub niedoboru wapnia w organizmie. Mogą pojawić się wskutek zbyt mocnego wycinania skórek.
- Jeśli Twoje paznokcie zmieniają zabarwienie – bezpośrednią przyczyną może być styczność ze związkami chemicznymi lub przyjmowanie leków. Blade paznokcie to najczęściej oznaka słabego krążenia krwi. Paznokcie w odcieniu niebieskim to przeważnie efekt toksycznej substancji w organizmie. Z kolei zielonkawe zabarwienie może być spowodowane bakteriami beztlenowymi.
- Zanik płytki paznokciowej – często jest to symptom wrodzony lub nabyty wskutek stanu zapalnego. Początkowo płytka paznokciowa ulega skróceniu a dopiero w skrajnych sytuacjach dochodzi do całkowitej jej utraty.
- Łyżeczkowate – są tak wklęsłe, że bez trudu zatrzyma się na nich kropla wody. Może to być wrodzony kształt paznokci, ale przyczyną ich wyglądu bywa również np. niedobór żelaza, anemia, marskość wątroby i choroby tarczycy.
- Przypominające naparstek – Na powierzchni płytek są liczne małe zagłębienia. Taki wygląd paznokci towarzyszy łuszczycy.
- Z „drzazgami” – Widoczne przez płytkę paznokcia czarne lub ciemnowiśniowe linie przypominające drzazgi to mikrowylewy. Są zazwyczaj skutkiem urazu. Zmiany te przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia. Jeśli pozostają na miejscu, zgłoś się do dermatologa. Może to być łagodne znamię barwnikowe, ale niewykluczony jest też czerniak, groźny nowotwór skóry.
- Kolbowaty kształt – Patrząc na nie z boku, widzisz, że płytka położona płasko opada w dół przy naskórku. Przy naciskaniu masz wrażenie, że sprężynuje. To efekt zmiany położenia paznokcia na łożysku. Takie zniekształcenia oznaczają niekiedy chorobę płuc lub serca. Jeśli pojawią się z dnia na dzień, choć zdarza się to naprawdę rzadko, mogą sygnalizować chorobę nowotworową.
Materiały: http://www.doz.pl/, http://zdrowie.onet.pl
Zobacz również:
- Wrastające paznokcie – objawy, przyczyny i porady
- Manicure hybrydowy – nowy pomysł na ładne paznokcie
- Jak zadbać o paznokcie?
- Domowe metody na piękne paznokcie